Kika69
19.04.14,14:35
Pekný deň vám prajem. Sme štvrťroční platitelia DPH. Pravidelne mesačne objednávame inzerciu, ktorú uhrádzame na základe zálohovej faktúry. Preddavková fa je uhradená vo výške 100%, zakaždým dostaneme aj daňový doklad k prijatej platbe a potom po uplynutí mesiaca /inzercia 1x týždenne/, nám vystavia aj fa , kde je rozpísaná uverejnená inzercia, opätovne je odrátaná záloha, takže vlastne daňový doklad s nulovou sumou k úhrade dostávame 2x, raz k prijatej platbe, druhýkrát po zverejnení inzercie.

30.12.2013 bola uhradená záloha a z fa vystavenej k tejto platbe / s dátumom dodania 30.12.2013/ som DPH neuplatnila. Mala by som 2 otázky:

1. Môžem uplatniť odpočet DPH v I.Q. v mesiaci január podľa fa, na ktorej je rozpísané dodanie služby s dátumom dodania 25.1.2014?
2. Ktoré fa mi vstupujú do KV - vystavené k prijatej platbe alebo tie s uverejnením inzercie?
Ďakujem vám za pomoc.
Petra29
19.04.14,20:39
Ak viete preukázať, že ste nedostali faktúru k prijatej platbe do 25.1.14 a nemohli ste si ju uplatniť za posledné zdaňovacie obdobie 2013, tak si ju uplatníte za 1. kvartál 2014, vstúpi do KV oddiel B2. Zúčtovacia faktúra už v KV nebude.
Kika69
19.04.14,20:58
Ďakujem za odpoveď, práveže faktúra k prijatej platbe prišla načas do 25.1., ale tú som účtovala ako 321/314 a až potom tú ďalšiu faktúru, ktorá je o dodaní služby /zverejnení inzercie/ s dátumom dodania 25.1. som účtovala do nákladov 518/321 a 343/321, tak som vlastne DPH nevenovala pozornosť na tej fa k prijatej platbe. Ale keďže mám zúčtovaciu fa s dátumom dodania 25.1. o zverejnení inzercie, tak z tejto si DPH uplatniť nemôžem? Inak sa mi to mesačne opakuje, takže zakaždým môžem DPH uplatniť len z tej fa k prijatej platbe?
Petra29
20.04.14,17:41
No, ak ste ju mali do 25.1., mali ste si uplatniť odpočet práve z nej. Taký je zákon. Nie sú variantné riešenia, že sa rozhodnúť, či uplatniť z prijatej platby alebo až z vyúčtovacej faktúry. To je môj názor.
Kika69
20.04.14,19:29
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Budem musieť podať dodatočné DP za IV.Q.2013 a tam uplatniť odpočet. Aj počas vlaňajšieho roka som uplatňovala odpočet vždy z vyúčtovacej faktúry, ale tam by problém nemal byť, možno sa stalo, že mi to prešlo z jedného Q. do druhého, no skôr som neuplatnila určite, ak len tak neskôr, ale zas to zákon povoľuje a podmienka uplatnenia odpočtu najneskôr v poslednom zdaňovacom období bola dodržaná, okrem tohto posledného preddavku. Ešte raz vďaka.
Adiks
20.04.14,20:15
S tým sa dá len súhlasiť, je potrebné podať dodatočné daňové priznanie DPH za 4.kvartál 2013, pričom faktúra, na ktorej je rozpísané dodanie služby s dátumom dodania 25.1.2014 nebude figurovať v KV DPH.
uctoeva
21.04.14,04:21
Daňový doklad s nulovou honotou tiež treba uviesť v KV s tým, že odpočet DPH bude v kolonke 7 (výška odpočítanej dane v €) bude "O". Mala som už daňovú kontrolu na KV a bolo mi to vytknuté.
Petra29
21.04.14,07:15
Neviem, aký prípad opisujete, ale pri 100 % zálohe a následnej zúčtovačke platí nami už vyššie napísané. Vyberám z poučenia ku KV: UPOZORNENIE k B.1. a B.2.:
Ak príjemca plnenia dostal faktúru vyhotovenú k prijatej platbe a táto platba predstavovala 100 % ceny za dodanie tovaru alebo služby a následne v ďalšom zdaňovacom období dostal faktúru vyhotovenú o dodaní tovaru alebo služby, uvedie príjemca plnenia v príslušnom zdaňovacom období len faktúru k prijatej platbe (prijatú faktúru o dodaní tovaru alebo služby už v kontrolnom výkaze neuvádza). Rovnako sa postupuje aj keď takýto prípad nastane v rámci jedného zdaňovacieho obdobia.
uctoeva
21.04.14,08:21
Takýto postup som robila. Došla preddavkova fakúra na tovar, Uhradili sme ju a následne sme dostali fakúru k prijatej platbe.Túto sme uviedli v KV. Následne nám prišli faktúry o dodaní tovaru kde bolo vyčíledné ZD+ DPH , súčasne boli mínusové, takže faktúra bola 0. Tieto faktúry o dodaní tovaru sme nevuviedli v KV a práve to nám bolo vytknuté, lebo druhá strana - dodávatelia ju uviedli v KV a tým páídom sa nesparoval dodávateľ - odberateľ.
Máme to aj v zápise, že sme neuviedli tieto faktúry s nulovou hodnotou.
Neviem či niekde ja robím chybu a nesprávne som si vysvetlia upozornenie .
Čo vy nato?
Petra29
21.04.14,09:42
ak boli mínusové /časť platby sa vrátila/, mali ísť do C2, ak sa presne vyrovnali s priajtou zálohou na 0: žiadne KV - kontrolórky nemali pravdu
uctoeva
21.04.14,11:28
Toto všetko sa udialo za 1.2014 , samozrejme za 2.mes.mi kázali spravaiť dodatočný výkaz a ako vidím ani ten nie je správny. Som zvedavá kedy sa ozvú že mi KV znova nesedí.