nattali
20.04.14,07:14
Dobrý deň, je pravda, že:
1. keď som v ochrannej lehote z posledného zamestnania, lekár ma nemôže vypísať na materskú 2 mesiace pred termínom pôrodu, aj keď má na to dôvod, ale "len" 6 týždňov???? Soc. poisťovňa chce odo mňa vrátiť sumu za tie dva týždne.
2. DVZ pre určenie výšky materského, na ktorý mi nárok vznikol teraz v marci (v ochrannej lehote), je určujúci rok 2012, keďže pracovný pomer mi skončil 31.12.2013 a tým aj nemocenské poistenie??? Všetci, vrátane soc. poisťovne (!!!) mi tvrdili, že keďže som v ochrannej lehote, materské sa mi bude rátať z roku 2013. A teraz to tak podla nich nie je!!! Odvolávajú sa na: zák.oo soc.poistení č. 461/2003 Z. z. §54
(8) Ak nárok na nemocenskú dávku vznikol v ochrannej lehote, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu sa zisťuje ku dňu zániku nemocenského poistenia. (snáď je to platné znenie zákona) ... prosím o radu...dakujem
Andyke
21.04.14,17:49
Nástup na MD v ochrannej lehote je presne 6 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu - pozri § 50 zák. o soc.poistení tu na Porade.
Čo sa týka výpočtu materského tak v Tvojom prípade rozhodujúce obdobie pre výpočet DVZ je rok 2012, ( bola si v ochrannej lehote)
nattali
22.04.14,03:57
ďakujem za odpoveď... tak už len taká rečnícka poznámka... ochranná lehota ma teda vôbec neochránila... je "sranda", že teraz mi túto situáciu komentujú všetci "odborníci" (mimo Vás) takto, no pred koncom roka samé panie na socke úplne inak ... hlavne, keď k nim prídem, väčšinou čítajú nejakú populárnu literatúru namiesto zákonov !!!!!! a za svoje ODBORNÉ rady nenesú samozrejme žiadnu zodpovednosť !!!!!
nattali
28.04.14,12:12
No právnik mi práve odporučil odvolanie, lebo správnym pre výpočet materskej má byť rok 2013 podľa neho. No a na socke mi "odporučili" odvolanie nepodávať, lebo sa môže stať, že mi zrušia celý nárok na materskú skrz tých dvoch mesiacov a nie 6 týždňov, ktoré mi lekár uviedol na papieri o nástupe na matersku, resp. je to kolonka, ktorú si vypisujem sama. Je to možné ????
Andyke
29.04.14,14:44
Škoda, že si nenapísala §-y o ktoré sa opiera pri svojom tvrdení.
Môžeš doplniť?
Katy a R
29.04.14,14:52
podľa zákona je to tak, ako ti Andyke píše. Však odvolať sa môžeš (aj keď to bude zbytočné).. ale právnika neplať! (za také rady)
Zrušiť nárok na materské - to ti asi nemôžu .. máš nárok, lebo si v ochrannej lehote - len teda bol nesprávny nástup.
Bohužiaľ je to tak - sama si musíš byť vedomá, že načo máš nárok - niekde poradia, niekde neporadia ..
doplním: viď § 54 odst 8!
nattali
20.06.14,07:24
Ono aj motyka niekedy vystrelí - odvolali sme sa a vyšlo to, sociálna poisťovňa si uznala pochybenie a vyrátala mi materské z roku 2013 ... len sa pýtam, kde na to chodíte?