anka.c
05.04.06,08:48
Dobrý deň. Mám prosbu ohľadne dane z príjmu z predaja nehnuteľnosti.
Zdedila som po smrti rodičov podiel na nehnuteľnosti a teraz ho chcem predať.
Nehnuteľnost (podiel) mám vo vlastníctve 2 roky. Trvale tam nebývam.
V § 9 písm.c) zákona o dani z príjmu sa hovorí, že od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením v priamom rade ak uplynie aspoň 5 rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti do vlastnictva. Počítá sa do tejto doby i doba vlastnictva poručiteľa?
Alebo budem musieť tento príjem zdaniť?
Ak by som musela tento príjem zdanit, je u tohoto príjmu výdajom cena zistená pre účely dedickej dane?
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Moc zdravím. Anka
Marína
05.04.06,12:19
Anka, pozri si časti komentárov k § 8 a 9 Zák. 595/2003 Z.z. a n.p. Myslím, že Ti to pomôže sa zorientovať.
§ 9
Podľa ods. 1 písm. c) sa pri predaji nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov uplatňuje rovnaký postup, aký vyplýva z ods. 1 písm. b). Skúma sa doba vlastníctva, resp. doba, ktorá uplynula od vyradenia z obchodného majetku. Môže však ísť aj o uzavretú zmluvu o budúcom predaji, ktorá sa tiež posudzuje na daňové účely vo väzbe na oslobodený príjem z predaja nehnuteľností, ktoré sú predmetom takejto zmluvy. Do lehoty vlastníctva sa však započítava lehota, počas ktorej mal nehnuteľnosť vo vlastníctve alebo spoluvlastníctve poručiteľ (poručitelia), rovnako, ako je to ustanovené v písm. a). Ak daňovník predá nehnuteľnosť nadobudnutú dedením a splní podmienky ustanovené v ods. 1 písm. a), bude sa po 1. januári 2005 posudzovať oslobodenie príjmov od dane podľa tohto písm. a). Uvedené vyplýva zo zmeny ustanovenej v ods. 1 písm. c) zákona č. 659/2004 Z. z. Ak by sa teda predával dedený byt, v ktorom by mal dedič trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred jeho predajom, oslobodenie od dane sa posudzuje podľa ods. 1 písm. a). Ak dedič v predávanom dedenom byte nemá trvalý pobyt, oslobodenie od dane sa posudzuje podľa ods. 1 písm. c).

§ 8
Ak ide o predaj nehnuteľnosti nadobudnutý dedením, či darovaním, táto cena sa zisťuje zo znaleckého posudku v čase jej nadobudnutia. S účinnosťou od 1. januára 2005 sa podľa zákona č. 659/2004 Z. z. jednoznačne vychádza v roku 2005 z hodnoty v čase nadobudnutia zistenej podľa osobitného predpisu, napr. zákona č. 382/2004 Z. z. o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov. S účinnosťou od 1. januára 2006 má však podľa zákona č. 534/2005 Z. z. ods. 5 písm. b) nové znenie, čo má priamu väzbu na zmenu vykonanú týmto zákonom aj v § 25 ods. 1 písm. a). Zároveň sa toto ustanovenie legislatívne spresnilo (doplnili sa tu tiež cenné papiere alebo opcie, ktoré sa predávajú, ak ich daňovník nekúpil, t.j. nadobudol ich darom alebo dedením). Pri príjmoch z predaja nehnuteľností nadobudnutých dedením alebo darovaním sa bude s účinnosťou od 1. januára 2006 vychádzať z ceny zistenej podľa § 25 tejto novely. Daňovník aj pri ostatných príjmoch podľa § 8 musí preukázať výdavky, a ak teda pri predávanej nehnuteľnosti nadobudnutej dedením alebo darovaním musí preukázať výdavky, bude sa pri preukazovaní výdavku vychádzať zo znaleckého posudku v prípade, ak sa bude predávať darovaná nehnuteľnosť, pri ktorej v čase darovania by bol príjem z jej predaja oslobodený od dane podľa § 9. Ak sa bude predávať darovaná nehnuteľnosť, pri ktorej v čase jej darovania by nebol príjem oslobodený od dane, bude sa uplatňovať za výdavok cena, za akú obstaral nehnuteľnosť darca.
Pepa
05.04.06,12:53
Dobrý deň. Mám prosbu ohľadne dane z príjmu z predaja nehnuteľnosti.
Zdedila som po smrti rodičov podiel na nehnuteľnosti a teraz ho chcem predať.
Nehnuteľnost (podiel) mám vo vlastníctve 2 roky. Trvale tam nebývam.
V § 9 písm.c) zákona o dani z príjmu sa hovorí, že od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením v priamom rade ak uplynie aspoň 5 rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti do vlastnictva. Počítá sa do tejto doby i doba vlastnictva poručiteľa?
Alebo budem musieť tento príjem zdaniť?
Ak by som musela tento príjem zdanit, je u tohoto príjmu výdajom cena zistená pre účely dedickej dane?
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Moc zdravím. Anka
Príjem z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením v priamom rade - si dedičom v priamom rade - je od dane oslobodený ak uplynie aspoň 5 rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti - berie sa do úvahy aj doba po ktorú poručiteľ vlastnil nehnuteľnosť /resp. spočítaš dobu vlastníctva poručiteĺa a tvoju tzn. y+2/. Ak je to aspoň 5 rokov - tento príjem je príjmom oslobodeným podľa par. 9 písm. 1 c) ZoDP.