filka
05.04.06,08:53
Dobrý deň,
zamestnanec nás dnes požiadal o neplatené voľno na 6 mesiacov,s tým že už v sobotu odchádza...
Je pre nás ťažké si nájsť tak narýchlo náhradu,ael zrejme nemôžeme nič namietať.
Chceli by sme s ním ale ukončiť pracovný pomer.Je to možné aj iným spôsobom ako dohodou(ktorú asi nebude chcieť podpísať)?Výpoveď-možno z organizačných dôvodov.ale čo potom doručenie?Keď sa bude zdržiavať neviem kde v zahraničí?
Vie prosím niekto poradiť?našla som veľa k tejto téme,ale kontrétnu odpoveď práve na moju otázku nie.
Zita4
05.04.06,07:12
Dobrý deň,
zamestnanec nás dnes požiadal o neplatené voľno na 6 mesiacov,s tým že už v sobotu odchádza...
Je pre nás ťažké si nájsť tak narýchlo náhradu,ael zrejme nemôžeme nič namietať.
Chceli by sme s ním ale ukončiť pracovný pomer.Je to možné aj iným spôsobom ako dohodou(ktorú asi nebude chcieť podpísať)?Výpoveď-možno z organizačných dôvodov.ale čo potom doručenie?Keď sa bude zdržiavať neviem kde v zahraničí?
Vie prosím niekto poradiť?našla som veľa k tejto téme,ale kontrétnu odpoveď práve na moju otázku nie.
S neplateným voľnom nemusí zamestnávateľ súhlasiť (ak nejde o dôležité osobné prekážky definované v zákonníku práce). Treba mu dať podpísať rozviazanie PP dohodou alebo keď nebude chcieť podpísať dohodu, nenastúpi do práce, dať mu absenciu a následne okamžité skončenie pracovného pomeru.
dana9
05.04.06,07:17
Dobrý deň,
zamestnanec nás dnes požiadal o neplatené voľno na 6 mesiacov,s tým že už v sobotu odchádza...
Je pre nás ťažké si nájsť tak narýchlo náhradu,ael zrejme nemôžeme nič namietať.
Chceli by sme s ním ale ukončiť pracovný pomer.Je to možné aj iným spôsobom ako dohodou(ktorú asi nebude chcieť podpísať)?Výpoveď-možno z organizačných dôvodov.ale čo potom doručenie?Keď sa bude zdržiavať neviem kde v zahraničí?
Vie prosím niekto poradiť?našla som veľa k tejto téme,ale kontrétnu odpoveď práve na moju otázku nie.

Tak predovšetkým, ZC nemá na nepatené voľno právny nárok, je úplne na vôli zamestnávateľa, či so žiadosťou ZC bude súhlasiť a v akej dĺžke takéto voľno prípadne poskytne. Ak nesúhlasí, má na to plné právo a ZC je povinný/á chodiť do práce.

Neplatené voľno je prekážkou v práci, ktorá sa neposudzuje ako výkon práce, a tak ZĽ bude ZC krátiť dovolenku o jednu dvanástinu za prvých 100 takto zmeškaných dní, a každých ďalších 22 dní takto zmeškaných tiež o jednu dvanástinu.

Pokiaľ viem, tak po určitej dobe vznikne ZC povinnosť platiť si zdravotné poistenie, je to tuším 30 dní (ešte to overím), uprevený je aj postup na určenie vymeriavacieho základu.

Ak teda ZC prestane chodiť do práce, je to porušenie pracovnej disciplíny, absencia, a z toho môže ZĽ vyvodzovať všetky následky v zmysle ZP. Samozrejme, ak ZC svojím konaním spôsobí ZĽ škodu, tak za ňu zodpovedá.

:) :)
Chobot
05.04.06,07:18
Dobrý deň,
zamestnanec nás dnes požiadal o neplatené voľno na 6 mesiacov,s tým že už v sobotu odchádza...
Je pre nás ťažké si nájsť tak narýchlo náhradu,ael zrejme nemôžeme nič namietať.
Chceli by sme s ním ale ukončiť pracovný pomer.Je to možné aj iným spôsobom ako dohodou(ktorú asi nebude chcieť podpísať)?Výpoveď-možno z organizačných dôvodov.ale čo potom doručenie?Keď sa bude zdržiavať neviem kde v zahraničí?
Vie prosím niekto poradiť?našla som veľa k tejto téme,ale kontrétnu odpoveď práve na moju otázku nie.

Akože nemôžete namietať? :eek:

Veď neplatené voľno nie je nárokovateľné, udeľuje sa po vzájomnej dohode zamestnanca a zamestnávateľa. Jedine ak by to boli prekážky z dôvodov všeobecného záujmu podľa § 136 resp. iné prekážky podľa nasledujúcich §§.

Ak o neplatené voľno žiadal z osobných dôvodov, nemusíte mu vyhovieť. Nech si požiada o skončenie PP dohodou, inak mu nedajte neplatené voľno. Ak nepríde do práce, bude mať absenciu a porušenie prac. disciplíny.

Ak na neplatené voľno existujú zákonné dôvody, tak mu výpoveď môžete dať len zo zákonných dôvodov.
dana9
05.04.06,07:19
S neplateným voľnom nemusí zamestnávateľ súhlasiť (ak nejde o dôležité osobné prekážky definované v zákonníku práce). Treba mu dať podpísať rozviazanie PP dohodou alebo keď nebude chcieť podpísať dohodu, nenastúpi do práce, dať mu absenciu a následne okamžité skončenie pracovného pomeru.

úplne súhlasím:)

než som stihla dopísať, tak ma pohotovejší poraďáci predbehli :o

dana
filka
05.04.06,07:31
Dakujem vsetkym velmi pekne za potvrdenie mojich domnienok!