Genesis.SVK
21.04.14,11:23
Dnes skoro ráno mi chladnička z ničoho nič začala vyhadzovať v byte poistky. Jedná sa o typ Samsung RL29THCSW ktorý nemá ani 4 roky. Prikladám fotografiu motoru nad ktorým je umiestnená kovová vanička ktorá slúži na zachytávanie tekutiny odchádzajúcej z chladničky a ktorá je celá skorodovaná a pravdepodobne ta korózia prešla aj na motor. Taktiež izolácia nad vaničkou je ako keby niečím vyleptaná.

Chcel by som sa spýtať či niekto nevie doporučiť nejakého lacného opravára v Bratislave. (aj keď neviem či má vôbec zmysel niečo opravovať či to celé nebude drahšie ako nová chladnička)
Ice dive
21.04.14,09:33
no neviem, tá hrdza nevyzerá, že by prešla až na motor... a kedy vyhadzuje poistky, keď je zapnutá po chvíľke používania, alebo hneď ako náhle ju pripojíš do elektriky? ak je to ten druhý prípad, pozrel by som prívodový kábel či sa niekde nespojili kontakty a to je dôvodom vyhadzovania poistiek...

no opravár v BA pod 50 € asi ani nepríde... avšak pri 4 ročnej chladničke by som šiel asi skôr do opravy ako kupovať novú....
erik555
21.04.14,09:53
prvy raz sa stretavam s tym, ze vanicka nad motorom je z kovu...ja som mal v starej a teraz v novej plastovu. Vidiet, ze z vanicky na tu elektro krabicku zatekalo. Tak tu by bolo dobre otvorit a pozriet na kontakty. Mozno ani nemusis volat opravara!
Genesis.SVK
21.04.14,13:09
však to že nechápem ako značkový výrobca mohol dať nad motor kovoú vaničku. Vypadá to tak akoby chcel aby sa zariadenie pokazilo.
Genesis.SVK
21.04.14,13:10
Fuh 50 eur len za to aby došiel ? to je prehnane veľa
Genesis.SVK
21.04.14,13:12
poistky vyhadzuje hneď ako ju zapojím. Popravde do opráv chladničiek sa nevyznám neviem či by som to vedel rozobrať.
erik555
21.04.14,13:18
tak to sa nikto nevyzna, ak nie je od fachu...ale snad sa ti podari otvorit tu krabicku a pozriet, ako su na tom kontakty. A to nemusis byt ani vyuceny elektrikar. Doma si este nerobil nejake zakladne veci okolo zasuviek, vypinacov svetla, predlzovaciek a podobne?
misoft
21.04.14,13:32
@Genesis.SVK - podľa foto - pozri sa do tej bielej krabičky - tam je prívod zo siete. Skontroluj to tam. Ak tam chyba nebude, potom to vyzerá na opravu motora (skratuje), keď to urobí ihneď po zapojení.
erik555
21.04.14,14:27
ked si pridal aj druhe foto s tou vyleptanou izolaciou, tak sa mi zda, zeby to mal vidiet odbornik. Vidim to na problem pod tou izolaciou, ale nie som odbornik, tak to ber s rezervou :)
Chobot
21.04.14,14:32
mr.dred
21.04.14,15:05
Podľa mňa,treba otvoriť krabičku na svorkovnici motora a skontrolovať to tam.Vo vnútri je aj rozbehové prúdové relé.Tam sa dostala tá kvapalina - podľa obrázka! Ten stav,že vyhadzuje istič hneď pri zapnutí do siete je daný zopnutým termostatom! Skús vypnúť chladenie na termostate a potom zapnúť do siete !!! TERMOSTAT NEZAPÍNAJ lebo mu odpáli kontakty na mikrospínači. Ak istič nevyhodí,tak v tej bielej krabičke to nebude zatečené. Potom na 100% motorová svorkovnica.
Výmena celej svorkovnice aj z rozbehovým relátkom je celkom jednoduchá (je to kompaktný celok a na motore je nastrčený na troch kolíkoch - treba len príslušný typ - hlavne podľa príkonu motora) a opravu by chladničkár nemal predražiť.Náhradný diel sa dá aj kúpiť v nejakom dobrom elektre,alebo tu http://www.avelmak.sk/index.php?lm=862 , prípadne ho vybrať z nejakeho funkčného podobného motora na zbernom dvore.Šikovný Kutyil vymení aj sám....
Chobot
21.04.14,15:08
Ja by som si trúfol to pozrieť, ale neviem, ako je na tom Genesis, či je tak technicky zdatný. Jednoznačne je evidentné, že vytekajúca voda z chladničky prehrdzavela tú nádobku a voda pretiekla na elektricné napájanie kompresora.

Treba si zavolať opravára, možno bude stačiť len vymeniť napájacie kontakty a tú nádobku.
Chobot
21.04.14,15:11
Tiež nechápem, ako mohli tú nádobku dať kovovú??? Veď s tým museli rátať, že to bude korodovať, keď tam bude stále voda.
Genesis.SVK
21.04.14,15:13
len nerozumiem prečo potom je naleptaná aj tá časť tesnenia nad tou vaničkou (prvá fotka). Nemohlo skôr niečo leptavé tiecť odtiaľ do vaničky a to spôsobilo skorodovanie? .. ono v tom tesnení ako vidno na fotke vedie trupka.
Genesis.SVK
21.04.14,15:16
No ja moc kutil nie som. Ako chcel som sa na to pozrieť ale veď som ani nevedel ako to mám otvoriť. Tam nie sú žiadne skrutky.
Chobot
21.04.14,15:19
Podľa mňa to nie je rozleptané, to bude len lepidlo izolácie od výroby, akurát to odfušovali a nie je to dokonalé. To by ale nemolo ovplyvniť funkčnosť a neverím, že to spôsobuje skrat.
erik555
21.04.14,15:24
ano, prave ked si pridal to foto s rozleptanou bielou izolaciou, tak mne tiez napadlo, ze skor tam bude hlavny problem, pricom ti aj tu nadobku poskodilo, z ktorej potom ta voda mohla stekat po motore. Ale to sa iba domnievam...
mr.dred
21.04.14,15:33
Prečo tam nedali tú plastovú vaničku ?
Keby ste boli VY výrobcovia,tiež by ste nechceli,aby si jeden človek kúpil iba jeden výrobok takéhoto druhu raz za život. A opravári tiež chcú z niečoho žiť......Tak montujú do zariadení kurvítka,ktoré spoľahlivo odrovnajú spotrebič po uplynutí nejakej - hlavne záručnej doby.
Na mojej chladničke (Zanusi) nebola takáto zberná nádoba žiadna.Hadica spod výparníka smerovala priamo na motor a tam sa kondenzujúca voda odparovala. Problém vznikol pri prvom rozmrazovaní,kedy motor ochladol (bol dlhšie vypnutý) a voda začala vytekať spod chladničky po podlahe.Viazacími páskami som tam potom pripevnil plastovú nádobku (z nejakých cukríkov) priamo na vrch motora,aby ju ohrieval a vodu odparoval.
Z tej kondenzovanej vody vie vplyvom elektrolýzy vzniknúť perfektný vodivý sliz....bude ho určite plná svorkovnica na motore.
erik555
21.04.14,15:41
coze? odtokova hadica priamo na kompresor, bez vanicky? To som ani nepocul...Ja som mal na Calexke plastovu vanicku a ta bola vyrobena v 1997. Este donedavna bola funkcna, ale som ju vymenil za novu...aj kvoli nizsej spotrebe. Tu Zanussi mas ako dlho, ze ju montovali bez vanicky na motore?
mr.dred
21.04.14,15:55
Má už viac ako 10 rokov....na starej Calexke z 80tich rokov bola..
command
24.04.14,05:13
Ved prave oni s tým rátali :D v kazdom spotrebici je kurvitko dokonca som uz pocul ze su na to aj normy EU ze po takej a takej dobe sa moze spotrebic pokazit a to ze je to chvilu po zaruke nie je nahoda.
command
24.04.14,05:16
Ta trubka nakolko je hlinikova bude na vedenie freonu alebo co teraz davaju do chladniciek ta keby bola poskodena autekal by z nej plyn tak by chladnicka ani poridne nechladila.