xeva
21.04.14,14:24
Pri spracovaní kontrolného výkazu DPH štvrťročný plátca zistil, že odberateľovi vo februári 2014 vystavil faktúru s poradovým číslom 001/2014 namiesto 011/2014. Ako má danú chybu napraviť ?
Našla som dôvody, ktoré vedú k vystaveniu opravnej faktúry :
„Došlá opravná faktúra je doklad vystavovaný dodávateľom. Z právnych dôvodov musí byť došlá opravná faktúra vystavená v prípade, že nastane jedna z nasledujúcich situácií:
• Zľavy a rabaty boli stanovené po vystavení pôvodnej faktúry.
• Materiál bol vrátený predávajúcemu.
• Ceny materiálu a služieb boli po vystavení pôvodnej faktúry zmenené.
• Vyskytla sa chyba v cene, sadzbe dane, čiastke DPH, netto hodnote, brutto hodnote, množstve alebo mernej jednotke v položke faktúry“ - ale žiadna z týchto skutočností nenastala, ako má postupovať ? - ak opraví číslo faktúry a uvedie ho vo svojom kontrolnom výkaze napr. ako 001a/2014 nebude toto poradové číslo faktúry súhlasiť s číslom faktúry u odberateľa - má vystaviť novú faktúru a zaslať odberateľovi ? ďakujem za rady
Dav
21.04.14,14:24
Predovšetkým by som doporučovala IHNEĎ prestať vystavovať doklady s lomítkom a kadejakými inými znakmi a písmenami. Už len v rámci solidarity s odberateľom, ktorý musí každé číslo dodávateľa pracne pretypovávať do svojho programu. Lomítko nie je číslo a dodávateľ má o jeden znak viac.
Normálne zaslať storno faktúry a dať číselný rad bez lomítiek. Potešia sa všetci odberatelia, teda ich ekonómky. Keď nám už zákonodarca neodklepol variabilný symbol ako párovací znak, ale trvá na čísle faktúry, uľahčime si vzájomne život tým, že číslo faktúry bude obsahovať skutočne len číslice 0 až 9.
xeva
21.04.14,18:37
Keď som sa na v decembri minulého roka informovala u odberateľov na tento problém, lebo mi bol vtedy z diskusií známy , práve z dôvodu, ktorý uvádzate, dostala som odpoveď, že je to v poriadku aj takto s lomítkom, vraj im to program "zoberie" a upraví do požadovaného "tvaru". Nedostala som však odpoveď na to, na čo som sa pýtala - ako vyriešiť vzniknutú situáciu. Určite nebudem robiť storno všetkých faktúr roka 2014, nerada by som robila storno aj tej chybne očíslovanej, doplním asi ten rozlišovací znak ako som uviedla v otázke...a odberateľovi zašlem opravenú faktúru...
Dav
22.04.14,05:37
Nie je to problém, lebo program to zoberie. Problém je v tom, že dodávatelia tvoria nezmyselné číselné rady, ktorými stúpa pravdepodobnosť chybovosti pri typovaní u odberateľa. A určite to nie je problém pre takého, kto denne nenahadzuje desiatky faktúr, ktoré obsahujú aj iné ako číselné znaky. Odpoveď si dostala. Zaslať storno dokladu a nový doklad.Štvrtá veta v texte.
kompozit
22.04.14,06:27
Ak požiadaš odberateľa, aby si vymenil faktúru s novým správnym číslom, nebude sa mu to páčiť, ak už podal kontrolný výkaz za február 2014. Bude musieť podať dodatočný KV. Načo sa s tým trápiť? Nechaj to tak, číslo faktúry je to, čo je na doklade pri vystavení. Ty si môžeš vo svojom účtovníctve priradiť to správne číslo a ponechať aj to pôvodné, ktoré dáš do KV. Dobré účtovné programy to umožňujú.
xeva
22.04.14,06:31
Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň.
xeva
22.04.14,06:33
Opravila ste odpoveď tak, že sa storno viaže len k dotknutej faktúre. Teraz rozumiem. Ďakujem a prajem pekný deň.