maculienka20
22.04.14,09:42
Mám dobropis za tovar z EU z 12/2013 (objemova zlava z celkovych nakupov roka 2013), dobropis prisiel 26.3. 2014 - pre dph ho dam do 3/2014.....ale ide aj do KV ? (je to dobropis tykajuci sa minuleho roka)....dakujem !
mondes
22.04.14,08:22
Áno, ide aj do KV oddiel C2. Nezabudni uviesť aj číslo faktúry, ku ktorej sa tento dobropis viaže.
maculienka20
22.04.14,08:52
urcite tam ide? lebo sa tyka minuleho roka 2013.....neviem preco som si myslela, ze veci z roku 2013 do KV nejdu...
mondes
22.04.14,09:13
Ale veď ty nedávaš faktúru z min. roku, ale dobropis, ktorý ti prišiel v tomto roku.
mondes
22.04.14,09:31
Prečítaj si toto. Myslím, že je to podobný prípad, akurát,v že ty máš (dúfam) aj pôvodnú faktúru.


7. Odberateľ prijme faktúru na finančný bonus, ktorý sa viaže na dodávky v roku 2013,
ale tento bonus sa nedá priradiť k jednotlivým pôvodným faktúram, lebo sa viaže na
objem celkovej dodávky za kalendárny rok. Nie je v tejto faktúre uvedené poradové číslo
faktúry, na ktorú sa vzťahuje finančný bonus. Ako to uvádzať v kontrolnom výkaze?


Odpoveď:
(Doplnené 23.02.2014)
Ak dodávateľ tovaru poskytuje odberateľovi finančný bonus napr. za odber určitého množstva
tovaru, dodávateľ tovaru v konečnom dôsledku znižuje cenu tovaru po vzniku daňovej
povinnosti, na základe čoho je odberateľ povinný opraviť odpočítanú daň podľa § 53 ods. 1
zákona o DPH. V prípade, ak spoločnosť prijala opravnú faktúru, údaje z prijatej opravnej
faktúry uvedie do časti C.2. kontrolného výkazu podľa bodu 5. Dodatku č.1 k poučeniu na
vyplnenie kontrolného výkazu k dani z pridanej hodnoty. Platiteľ dane uvedie údaje z prijatej
opravnej faktúry v časti C.2. kontrolného výkazu. Ak v opravnej faktúre chýba poradové číslo
pôvodnej faktúry, má sa za to, že táto faktúra nemá všetky predpísané náležitosti podľa zákona
o DPH. Ak odberateľ nevie zabezpečiť doplnenie faktúry zo strany dodávateľa,
uvedie v príslušnom stĺpci údaj „0“. Ak platitelia dane postupujú podľa § 25 ods. 6 zákona
o DPH, t.j. pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti základ dane
a daň na základe písomnej dohody neopravujú, v časti C.1. a C.2. údaje z dobropisov
neuvádzajú. Ak spoločnosť nemá uzatvorenú písomnú dohodu s dodávateľom, nemôže uplatniť
postup podľa § 25 ods. 6 zákona o DPH.
maculienka20
22.04.14,09:35
ak viem, ze sa to tyka faktur za minuly rok 2013 (objem dodavok dodanych a aj zaplatenych za rok 2013)....nemohla by som to urobit tak, ze zadam posledne cislo faktury od tohto dodavatela, ktoru som obdrzala a aj zaplatila minuly rok?
mondes
22.04.14,09:44
Nie, nemohla.
Veď som ti vyššie zadala stanovisko z DÚ. Ak sa ten dobropis týka viacerých faktúr z min. roku a nie je v ňom uvedené, ku ktorej faktúre sa viaže, tak ten dobropis nemá všetky náležitosti podľa zákona a v tom prípade, požiadaj dodávateľa o jeho opravu. Ak však nevieš ty, ako odberateľ zabezpečiť to, aby ten dobropis dodávateľ opravil, tak uvedieš v príslušnom stlpci údaj "0".
maculienka20
22.04.14,09:49
dobre, dakujem ti velmi pekne za pomoc !