domacnost
05.04.06,09:32
Znova Vás idem poprosiť o radu a o § v zákone o dph. Ak pošle exekútor vyúčtovanie exekúcie a uvedie na nej DPH mám nárok si odpočítať túto dph?
janaGT
05.04.06,07:45
pohľadaj staršie príspevky, je ich tu veľa napr. zo včera
http://www.porada.sk/t24171-ete-raz-trovy-exkcie.html
domacnost
05.04.06,08:02
všetko som pozrela dokonca aj tvoj pripnutý link. Nik sa doteraz nevyjadril či sa môže alebo nemôže uplatniť odpočet na dph z exekúcie. Ja si ho uplatňujem, ale tu na porade som zasa zneistela.Potrebovala by som jasné vyjadrenie a uviesť aj ktorý paragraf o niečom takom hovorí. Podľa mňa si môže uplatniť dph, pretože exekútor vykonal služby podľa § 9 zákon o dph.
Baška
05.04.06,09:29
všetko som pozrela dokonca aj tvoj pripnutý link. Nik sa doteraz nevyjadril či sa môže alebo nemôže uplatniť odpočet na dph z exekúcie. Ja si ho uplatňujem, ale tu na porade som zasa zneistela.Potrebovala by som jasné vyjadrenie a uviesť aj ktorý paragraf o niečom takom hovorí. Podľa mňa si môže uplatniť dph, pretože exekútor vykonal služby podľa § 9 zákon o dph.
Odpočítanie DPH rieši §49 zákona o DPH. Odpočítať dph má právo platiteľ, ktorý prijal službu alebo tovar od platiteľa, ktorému vznikla daňová povinnosť. Ak teda je exekútor platiteľom dph, má pridelené IČ DPH a poskytol vám službu, on mal daňovú povinnosť a vy máte nárok na odpočítanie.
ALBO
05.04.06,12:19
Znova Vás idem poprosiť o radu a o § v zákone o dph. Ak pošle exekútor vyúčtovanie exekúcie a uvedie na nej DPH mám nárok si odpočítať túto dph?

Súdny exekútor - platiteľ dane, poskytuje služby v zmysle § 9 zákona o DPH.
Poskytnutím služby mu vzniká daňová povinnosť podľa § 19 ods.2 zákona o DPH.
V zmysle § 196 Exekučného poriadku za výkon exekučnej činnosti patrí exekútorovi
odmena, náhrada hotových výdavkov a náhrada za stratu času. Vzhľadom k tomu, že
Exekučný poriadok v § 197 určuje povinnosť úhrady všetkých nákladov uvedených v §
196 povinnému, vystaví exekútor faktúru za poskytnutú službu vrátane DPH na
povinného. Doklad, ktorým exekútor požaduje úhradu od povinného sa považuje za
faktúru v zmysle § 71 zákona o DPH.
V ostatných prípadoch, kedy odmenu súdnemu exekútorovi uhrádza oprávnený
napr. zmluvnú odmenu podľa § 17 vyhlášky 288 /1995 Z.z. o odmenách a náhradách
súdnych exekútorov, vystavuje súdny exekútor faktúru oprávnenej osobe.


Kto si môže uplatniť právo na odpočítanie dane

Podľa ustanovenia § 49 ods.2 zákona o DPH si platiteľ môže odpočítať od dane,
ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho
podnikania ako platiteľ s výnimkou odsekov 3 a 7.

Oprávnený si môže uplatniť právo na odpočítanie dane z činnosti exekútora v tých
prípadoch, keď exekútor požaduje od neho úhradu zmluvnej odmeny podľa § 17 vyhlášky
288 /1995 Z.z. o odmenách a náhradách súdnych exekútorov príp. v iných prípadoch,
kedy platí odmenu exekútorovi s výnimkou, ak ide o platenie preddavku, ktorý je neskôr
požadovaný od povinného a je vrátený oprávnenej osobe.

Povinný si nemôže uplatniť odpočítanie dane z výkonu exekučnej činnosti, pretože
nespĺňa základnú podmienku zákona, t.j. daň z tovarov a služieb nepoužije na účely
svojho podnikania ako platiteľ.


http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3MgsOAsmB2I76ke hCQHYgkqivR35uqr63foB-QW5oRLmjoiIAjkMP4A!!/delta/base64xml/L3dJdyEvUUd3QndNQSEvNElVRS82XzBfMjZUMA!!
domacnost
05.04.06,17:00
Súdny exekútor - platiteľ dane, poskytuje služby v zmysle § 9 zákona o DPH.
Poskytnutím služby mu vzniká daňová povinnosť podľa § 19 ods.2 zákona o DPH.
V zmysle § 196 Exekučného poriadku za výkon exekučnej činnosti patrí exekútorovi
odmena, náhrada hotových výdavkov a náhrada za stratu času. Vzhľadom k tomu, že
Exekučný poriadok v § 197 určuje povinnosť úhrady všetkých nákladov uvedených v §
196 povinnému, vystaví exekútor faktúru za poskytnutú službu vrátane DPH na
povinného. Doklad, ktorým exekútor požaduje úhradu od povinného sa považuje za
faktúru v zmysle § 71 zákona o DPH.
V ostatných prípadoch, kedy odmenu súdnemu exekútorovi uhrádza oprávnený
napr. zmluvnú odmenu podľa § 17 vyhlášky 288 /1995 Z.z. o odmenách a náhradách
súdnych exekútorov, vystavuje súdny exekútor faktúru oprávnenej osobe.


Kto si môže uplatniť právo na odpočítanie dane

Podľa ustanovenia § 49 ods.2 zákona o DPH si platiteľ môže odpočítať od dane,
ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho
podnikania ako platiteľ s výnimkou odsekov 3 a 7.

Oprávnený si môže uplatniť právo na odpočítanie dane z činnosti exekútora v tých
prípadoch, keď exekútor požaduje od neho úhradu zmluvnej odmeny podľa § 17 vyhlášky
288 /1995 Z.z. o odmenách a náhradách súdnych exekútorov príp. v iných prípadoch,
kedy platí odmenu exekútorovi s výnimkou, ak ide o platenie preddavku, ktorý je neskôr
požadovaný od povinného a je vrátený oprávnenej osobe.

Povinný si nemôže uplatniť odpočítanie dane z výkonu exekučnej činnosti, pretože
nespĺňa základnú podmienku zákona, t.j. daň z tovarov a služieb nepoužije na účely
svojho podnikania ako platiteľ.


http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3MgsOAsmB2I76ke hCQHYgkqivR35uqr63foB-QW5oRLmjoiIAjkMP4A!!/delta/base64xml/L3dJdyEvUUd3QndNQSEvNElVRS82XzBfMjZUMA!!



ALBO vďaka, v mojom prípade ide o povinného.....
Moja posledná otázka, kde ste našli toto rozlíšenie kto si môže a kto nemôže uplatniť odpočet dph. Mám na mysli povinný, oprávnený atd... Nikde som to nemôhla nájsť.
ALBO
06.04.06,05:26
ALBO vďaka, v mojom prípade ide o povinného.....
Moja posledná otázka, kde ste našli toto rozlíšenie kto si môže a kto nemôže uplatniť odpočet dph. Mám na mysli povinný, oprávnený atd... Nikde som to nemôhla nájsť.

No v tom linku je to. Na stránkach DRSR.Inak to viselo aj na našom DÚ na nástenke.