zuzkaga
22.04.14,12:13
Máte niekto skúseností z prechodu MRP DOS do MRP WIN?. Prišiel mi mail, že už v DOS-e nebudú robiť zmeny. Mám si zakúpiť MRP-vizuálnu verziu.
Nechce sa mi do toho, ale asi budem musieť. Je v účtovaní veľký rozdiel? Vlastne sa to týka aj jednoduchého účtovníctva aj miezd.
dubacik
22.04.14,13:58
Tiež som si prečítal mail a neveľmi ma potešil. Mám zakúpený upgrade až do januára 2015, tak dúfam, že aspoň dovtedy to budú držať pri živote.
Medzitým som si prezrel windowsovú verziu a pripadá mi strašne zdĺhavá. To, čo som predtým urobil na pár stlačení ENTER, teraz musím preklikávať myšou a trvá mi to odhadom aspoň 5x dlhšie ako v DOSe. Dúfam, že to je len tým, že sa v tom ešte neviem pohybovať a že sa to zmení. Moje prvé dojmy z toho ich vizuálneho systému sú dosť rozpačité a určite sa budem obzerať aj po iných programoch, kde nebvudem musieť všetko robiť myšou.
Mimochodom, neodpustím si štipľavú poznámku. Podľa mňa dobre vedeli, že idú s tým skončiť a keď som kupoval upgrade, nič nepovedali. Pekne počkali, až si ľudia rozúčtujú rok a potom im strčíme pod nos windowsovú verziu s 30% zľavou. Podľa mňa, férová firma by pri ukončení vývoja umožnila bezplatný prechod na ich windows verziu. O to viac, že mám zakúpený ročný upgrade, ktorý ma stál viac ako plná hodnota ich w verzie.
Netreba chytať paniku. Podľa mňa sa bude dať na tom účtovať minimálne do konca roka a potom si nový rok môžeme začať účtovať v hocijakom programe. Jedine, keby sa zachovali tak, ako sa má zachovať férová firma...
Luna
22.04.14,19:25
Nemusíte robiť paniku. Niektoré veci sú zdlhavejšie,niektoré jednoduchšie napr. v mzdách pod DOS niekedy nerobilo ELDP alebo potvrdenie na ÚP . V tom čase MRP pod WIN takéto zostavy dávno tlačilo. Tiež som tým prešla a v pohode. Zvyknete si.
zuzkaga
23.04.14,05:43
Bolo mi povedané, že pokiaľ je zakúpený upgrade tak sú povinný to aj aktualizovať. Mne ale končí teraz 12. mája, takže mi ho už nepredĺžia. Môžem síce v ňom robiť, ale zmeny nebudem mať. Čiže keď príde nejaká novinka tak mám smolu. Okrem toho som musela prejsť na Windows 8 a tu sa mi tie aktualizácie vôbec nedajú robiť. Musím si to spraviť na starom počítači kde je Windows XP. A keďže nie som nejaký PC expert stalo sa mi, že som nemala zazálohovaný marec a pri aktualizácii z jedného počítača na druhý som oň prišla. Takže cez sviatky som ho musela nahadzovať nanovo:(((.
Určite vedeli, že budú končiť s DOS-om, pretože mail na mzdy mi prišiel ešte niekedy koncom roka. Neriešila som to, ale teraz už musím:(.
dubacik
23.04.14,08:53
Ja som robil na MRP DOS bez upgrade niekoľko rokov. Keby neprišiel kontrolný výkaz, tak robím aj naďalej. Čo sa týka zmien, tak podľa mňa nejaké extra veľké zmeny sa v priebehu roka určite robiť nebudú. Tie sa robia vždy až k 1.1. Takže do konca roka bez upgrade určite vydržíme. MRP má dovtedy čas na to, aby nám ponúkla prechod na WIN za obojstranne výhodných podmienok.
Keď nie, nový rok môžeme začať na takom programe, aký nám bude vyhovovať najlepšie. Tých pár čísiel počiatočných stavov si na začiatku roka naťukám aj ručne. Takže nejaká pseudovýhoda ich automatizovaného prechodu z DOS na WIN mi žily nepotrhá. Skôr naopak. Keby som v priebehu roka chcel prejsť na iný účtovný systém a spoľahnúť sa na počítač, aby mi previedol dáta zo starého, musel by som všetko prekontrolovať položku po položke od začiatku roka tak či tak. Ďakujem. Určite čakám do nového roku. A medzitým budem testovať jednotlivé programy.

PS. Používam iba účtovníctvo, bez miezd. Čo sa týka miezd, neviem, či dochádza k takým zásadným zmenám aj v priebehu roka, kvôli ktorým by bolo treba program neodkladne aktualizovať.
zuzkaga
23.04.14,09:05
Ďakujem veľmi pekne za podnet. No vy máte výhodu, že keby dačo ten upgrade máte predplatený do januára. Čiže dovtedy sú povinný pre Vás tie zmeny robiť.
Žabinka
23.04.14,09:27
Nemusíš si hneď kupovať MRP WIN verziu.. Ak ťa to nebude zdržovať, alebo obťažovať, skús vyskúšať demoverzie iných účtovných programov, možno ťa iný osloví viac, ako MRP a až potom sa rozhodni.. Ja som tiež začínala s MRP DOS, ale potom som prešla na WIN, a neľutujem.. Keď som sa s ňou konečne skamarátila, tak sa mi v súčasnosti zdá oveľa lepšia, prehľadnejšia, jednoduchšia, praktickejšia, a aj estetickejšia ako DOS..
Tamila
23.04.14,09:46
Ja som kedysi začínala v MRP Dos PÚ, JÚ aj mzdy. Nejako som sa odhodlala prejsť na Win a nikdy by som sa k Dos-u nevrátila. Win je oveľa lepší, zvyknúť sa dá dosť rýchlo a ja myš používam veľmi nerada tak ju používam čo najmenej, dá sa naučiť ovládať klávesnicou.
dubacik
19.06.14,07:34
Keďže porovnávame DOS a WIN verziu, skúsim to napísať sem. Snažím sa študovať WIN JÚ verziu, ale problém mi robí účtovanie bankových výpisov.

V DOS verzii som sa nastavil do Knihy daňových dokladov, chytil do ruky bankový výpis, vyhľadal podľa var.symbolu doklad a zaúčtoval úhradu. Jednoduché ako facka.

Teraz pozerám WIN verziu a nechápem. Na výpise sú rôzne položky: úhrady prijatých faktúr, vydaných faktúr, pohľadávok a záväzkov, bankové poplatky, platby POS terminálu atď atď. To znamená, že najprv mám otvoriť knihu príslušných dokladov a až tam hľadať podľa var.symbolu? Zdá sa mi to veľmi zdĺhavé, aby som pri každej položke z bank.výpisu pendloval medzi prijatými a vydanými faktúrami, prípadne medzi ostatnými záväzkami a pohľadávkami alebo ešte aj peňažným denníkom. Alebo existuje nejaký spôsob ako hľadať podľa VS vo všetkých dokladoch tak ako v DOS verzii? Niektorí tvrdia, že bankový výpis účtujú priamo v peňažnom denníku. Ako sa to robí, je možné z peňažného denníku nejakou skratkou vyhľadať doklad podľa VS, uhradiť ho a zaúčtovať do PD? Bez toho aby som vyšiel z peňažného denníka?

Budem veľmi povďačný tomu, kto mi jednoducho vysvetlí postup zaúčtovania bankového výpisu v MRP WIN JÚ. Manuál k programu je z tohto pohľadu dosť chabý, popisuje len funkcie programu ale vôbec nie jednotlivé postupy. Ďakujem.