ajty
05.04.06,09:42
Prepacte, urcite je to tu uz milionkrat spominane, ale nemozem to najst... Mozete mi poradit, ci sa daju do nakladov preniest niektore naklady spojene s bytom v sukromnom vlastnictve, kde mam trvale bydlisko (som vlastnikom bytu) a zaroven miesto podnikania.
Dakujem a upozornujem, ze sa budem pytat este viac... :-)
Zita5
05.04.06,08:05
Prepacte, urcite je to tu uz milionkrat spominane, ale nemozem to najst... Mozete mi poradit, ci sa daju do nakladov preniest niektore naklady spojene s bytom v sukromnom vlastnictve, kde mam trvale bydlisko (som vlastnikom bytu) a zaroven miesto podnikania.
Dakujem a upozornujem, ze sa budem pytat este viac... :-)


Pokiaľ byt používaš v súvislosti s podnikaním a aj na bývanie , pri tejto problematike by som bola opatrná a všetko s mierou .

Čiže dá sa uplatniť určitá percentuálna časť nákladov na byt pre účely podnikania do výdavkov ovplyvňujúcich ZD .

Netreba však zabudnúť aj na takú vec , že treba za používané metre pre podnikateľskú činnosť platiť daň z nehnuteľsnosti vo výške podnikateľskej sadzby a info o tomto podá miestne príslušný MÚ - odd.podnikateľskej činnosti a odd.finančné , kde tieto priestory treba zahlásiť . Až potom môžeš uplatniť určité % do výdavkov .

Čiže Tebou určené % z elektriny a telefónu .
Zita5
05.04.06,08:18
Ešte by som chcela podotknúť nasledovné :

netreba pri takejto forme uplatňovania výdavkov zabudnúť na jeden fakt , že je na daňovníkovi , ako si bude pred daňovou kontrolou obhajovať ním zvolené percento uplatňované do výdavkov , ktorými dosahuje svoj zdaniteľný príjem . Je to krehká vec a nie je na ňu jednoznačná odpoveď a túto ani nečakaj . Čiže veľmi záleží od argumentov .
ajty
05.04.06,08:21
Cize ak si vyclenim jednu izbu, nahlasim na prislusnych uradoch tuto skutocnost, zaplatim "podnikatelsku" dan z nehnutelnosti na jej rozlohy... budem si moct uplatnit na tuto pomernu cast z bytu naklady na elektrinu, telefon, najom, vodu, (plyn asi nie, je len v kuchyni)?
A co napriklad splatka hypoteky na byt? Mozem ist pomerne do nakladov aj s tymto?
Chobot
05.04.06,08:34
Cize ak si vyclenim jednu izbu, nahlasim na prislusnych uradoch tuto skutocnost, zaplatim "podnikatelsku" dan z nehnutelnosti na jej rozlohy... budem si moct uplatnit na tuto pomernu cast z bytu naklady na elektrinu, telefon, najom, vodu, (plyn asi nie, je len v kuchyni)?
A co napriklad splatka hypoteky na byt? Mozem ist pomerne do nakladov aj s tymto?

Podľa mňa hypotéka nie, pretože úver splácaš ako majiteľ bytu - fyzická osoba. Nadobudnutie bytu nemá nič spoločné s podnikaním. Majiteľom si, ako som uviedol, ako fyzická osoba nie ako podnikateľ alebo firma.
ajty
05.04.06,09:08
... s hypotekou som len skusal.... ale tie ostatne naklady su realne... Samozrejme nechcem dat do nakladov celu sumu, jedna sa mi fakt len o pomernu cast prislusnu k rozlohe bytu...