edula.j
22.04.14,14:50
Dobry den.Rada by som sa chcela,dozvediet,ze ak rodicia prepisali dom na sestru,aby vedela si vtedy este s manzelom zobrat pozicku a prerobit rod.dom,no pocase sa rozviedli a teraz tam ona byva s rodicmi tak,ze ich ani nevyplatila a strasi mamu,ze ju odtial vyhody.Moze to tak spravit?!Co by som,alebo,ako by som tomu mohla zabranit?!Vopred dakujem.Edita.
Chobot
22.04.14,12:56
V súlade s etiketou treba nové otázky zadávať ako nové témy. Otázku som ti presunul do samostatnej témy.
Chobot
22.04.14,13:03
Tomu sa hovorí - chovať si hada na prsiach. Alebo za dobrotu na žebrotu. Alebo je veľa iných prirovnaní.

Faktom je, že sestra je asi jediný vlastník toho domu a rodičia pri darovaní (z popisu mi to vychádza, že jej ten dom darovali) nemysleli, že sa niečo môže pohrkať. Ak je podľa LV jediným vlastníkom, tak teoreticky by ich mohla z domu vyhodiť. Píšem teoreticky, lebo prakticky to nie je tak ľahké.

Rodičia mali súčasne s darovaním zriadiť vecné bremeno doživotného bývania v dome. Ešte stále nie je neskoro a ak bude mať sestra slabú chvíľku, treba ju do toho dokopať, aby zriadila rodičom toto vecné bremeno. Potom sa už nebude môcť vyhrážať, že ich z domu vyhodí.

Ak to bolo riešené darovacou zmluvou, dalo by sa to riešiť aj vrátením daru - ale to by musela sestra závažne porušiť dobré mravy voči rodičom, aby rodičia mali zákonný dôvod na vrátenie daru podľa § 630 Obč. zákonníka:


§ 630

Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.
edula.j
23.04.14,17:11
Velmi pekne dakujem za odpoved.Pokusim sa vsetko vratit do starych kolaji,ale mne sa tak zda,ze ten dom im vtedy predali,no nato sa budem musiet spytat.Zije tam snimi uz pomali sest rokov a stoho priblizne tri roky co spolu nekomunikuju :(!.
Chobot
23.04.14,19:22
Ak to bolo riešené formou kúpnej zmluvy, tak je to horšie. V tom prípade ich môže vyhodiť z domu, rodičia nemajú žiadny právny nárok (vlastníctvo, nájomná zmluva, ...) na bývanie či uživanie domu.
edula.j
23.04.14,20:16
Dobry vecer :-!.Ani v tom pripade,ze peniaze nedostali?!Vlastne,sestra nema dokaz za prevod penazi na rodicov ucet?!
Ice dive
24.04.14,04:18
a čo je napísané v LV ako forma nadobudnutia, to si pozrieš aj na katasterportali... no a aký dôkaz o prevode peňazí sestra potrebuje...? povie, že dala v hotovosti... a nech rodičia dokážu, že nedostali... je to tvrdenie proti tvrdeniu nakoľko pri bežnej kúpnopredajnej zmluve by sa táto nedostala ani na kataster, ak by nebol predmet kúpi uhradený... resp. môžte ísť s rodičmi na príslušný kataster a tam Vám za poplatok 1,5 €/strana môžu dať kópiu tej kupnopredajnej zmluvy čo si vtedy podpísali a uvidíte ako tam je riešená úhrada za nehnuteľnosť