minonka1980
22.04.14,20:53
vaše rady sú pre moju dobrú známu,za ktoré už teraz dopredu Ďakujeme. Opis situácie. V máji tohto roku sa má viesť rozvodové konanie, kde sa upravia i rodičovské práva k maloletým deťom.Matka maloletých detí ušla od svojho manžela z rôznych dôvodov s tým, že si zobrala i najmladšieho syna (3.roky) najstarší syn zostal pri otcovi resp. pri starých rodičoch (tí sa i vyhrážajú-sú zámožný a vplyvný ľudia). Matka maloletých detí i napriek zo strany otca a jeho rodiny dovolila návštevu najmladšieho syna s tým, že jej manžel sľúbil,že jej donesie najstaršieho do času úpravy styku tzn maj 2014, zároveň,aby boli zachované i súrodenecké väzby.Otec nič z ich dohody nesplnil a do dnes jej najmladšieho chlapca nedoniesol naspäť.Ešte pred odovzdaním dieťaťa manželovi požiadala soc. kurratelu-kolízneho opatrovníka žiadosťou o súčinnosť,na ktorú do dnešného dňa neodpovedali.Keď sa obratila na kolízneho opatrovníka tak jej oznámili termín kedy sa uskutoční psychologické vyšetrenie mal. dieťaťa,lebo si jej manžel povymýšlal rôzne hlúposti. Okrem iného chlapec má zdravotné ťažkosti a má zároveň hyperaktivitu. Povolila návštevu ich syna otcovi a bračekovi v dobrej viere a teraz sa nemôže domôcť svojho práva. Prepdpokladal, že kolízny opatrovník sa zachová inak, nakoľko v spise musí vidieť, že jej manžel sa domahal i predbežného opatrenia, ktoré bolo zamietnuté a zároveň v žiadosti o súčinnosť opísala i svoje pochybnosti, ktoré sa naplnili. Obáva sa, že do času súdneho pojednávania jeho rodina, otec budú robiť na syna nátlak a využijú na to i jeho najstaršieho bračeka.Otázka znie ako docieliť,aby čo najskôr otec vrátil syna k matke. Zároveň si dáva otázku, prečo by mala ísť na nejaký psychol. steretnutie ked to nemá určené súdom a konala v dobrej viere, že dala syna otcovi, ktorý ho vrat naspet a zároveň nebude braniť v styku s najstarším synom.Nepredpokladal, že sa jej bude mstiť prostredníctvom deti.ďakujem. Obaja rodičia i deti žijú na Slovensku
alaya1
22.04.14,19:02
Matka by si v prvom rade mala najst advokata, nakolko informacie podane takto cez net nie su zretelne. Psychologicke vysetrenie nariaduje sud.
ivka70
22.04.14,19:03
Pokial nie su rozvedeni alebo nie je predbezne opatrenie o zvereni dietata, maju obaja rodicia rovnake pravo na starostlivost o dieti.
Cize o nejakom vracani deti nema zmysel ani hovorit.

Ak matka nemala zavazny dovod na opustenie domacnosti aj s jednym dietatom (napr. tyranie), moze byt rada, ze otec dietata nenapadol takyto odchod ako unos.

V prvom rade si musia obaja uvedomit, ze deti nesmu byt rukojemnici rodicov, a aj ked sa rodicia rozvedu, nema to mat vplyv na ich rodicovske prava.
minonka1980
22.04.14,19:20
Ako som spomenul v otázke konala v dobrej viere, že uvidí aj druheho syna, nakolko je on ten kto brani v styku s druhym synom. Mozem Vas ubezbepečiť, že dôvody na "odchod" mala tak ako ste spomenuli. Zároveň som spomenul, že nepredpokladala, že sa jej bude mstiť takýmto spôsobom.....ale ďakujem
minonka1980
22.04.14,19:26
Tiez sme prekvapený, že jej kolizný opatrovník nariadil, aby sa dostavila ku psych. nepovedala dôvod. Predpokladame, že si musel niečo jej manžel vymyslieť.Rozmyslali sme nad zmenou kolizného opatrovníka. Zaroven nas napadlo, že by mohla podať trestné oznamenie za marenie úradneho rozhodnutia-to čo podal on ako predbežne opatrenie na zverenie a ktoré mu bolo zamietnuté. Kedže sa mu to nepodarilo súdom skusa to inymi cestami....
ivka70
22.04.14,19:28
Dovody na odchod teda riesila aj s policiou? Cize okrem svojho subjektivneho hodnotenia ma ja nezavisleho svedka? Preco zobrala len jedno dieta?
Je strasne vela nezodpovedanych otazok, bez znalosti odpovedi sa neda objektivne posudit stav.

Co ked otec vidi pomstu prave v jej uteku s jednym dietatom?Lebo aj taky moze byt pohlad druhej strany ...
minonka1980
22.04.14,19:50
Hovorí sa, že v otázke je polovica odpovede...S políciou to riešila, svedkov má, má i sms i nahrávky. Ide o to, že za posledný 4 mesiace sa viackrát pokúšal získať i druheho syna napr. policia,súd atd.Matka riešila iba podaním návrhu na zverenie obidvoch detí do svojej starostlivosti. Podaním danej otázky nie je cieľom analyzovať moju známu (sesternica z 2 kolena),ale akým zákonnym spôsobom - formou docieliť (kuratela a polícia)vrátenie syna. Ako som spomenul ide i o zdravotné ťažkosti myslím, že to súvisi s bruskom. O radu-skúsenosť som požiadal z dôvodu, že si uvedomujem, že pokiaľ nie su určené rodič. práva a pov. k mal. deťom, majú na deti právo obidvaja rodičia. Suhlasím,ale pod podmienkou, že konajú v záujem mal. detí, čo sa v prípade jej manžela nedeje. Zároveň podotýkam čo je asi dôležitý argument, že jej najmladší synček ma trvalý pobyt tam kde aj matka.Otázku som položil do porady preto, že mám výčitky,lebo som jej odporučil,aby syna vydala otcovi a potom som sa stal svedkom aky je haj....l.Po z analyzovaní tohto komentu môžem očakávať už konkretnu radu,skúsenosť. Nechcem pôsobiť arogatne,ale zatiaľ som sa nič konkretne nedozvedel,bavime sa iba o dohadoch...
Dav
23.04.14,04:19
Ak je manželova rodina s tých "rovnejších", bude to beh na dlhé trate. V prvom rade všetky zákonné postupy - okamžité zverenie detí do výchovy, spolupráca so sociálkou, psychologické vyšetrenia. A potom zrejme rozbúriť verejnú mienku v médiách, lebo situácia vyzerá tak, že o deti príde. Ako mohla byť taká nerozumná a súhlasiť s návštevou dieťaťa u otca, už keď vedela, že staršie dieťa jej nedovolia vziať ku sebe?
minonka1980
23.04.14,05:04
No pretože každý jej hovoril (dokonca i Ja),že aby spolupracovala so svojim manželom kedže i on je rodič a koli tomu,aby boli zachovane i súrodenecké vzťahy i syn sa pýtal za bračekom.Prisľubil jej že bude spolupracovať,údajne nechce,aby to pociťovali deti.A teraz si zober, že kedže jej každý hovoril,aby dala dieťa na návštevu otcovi deti,lebo je to koli deťom,hoci neverila jeho sľubom a teraz je z toho na prášky...Ako som spominal ešte pred odovzdanim dieťaťa cca 1 týždeň sa spísala žiadosť na kuratelu o súčinnosť-nekonali-neodpovedali.Teraz ideme spísať "sťažnosť",aby v danej veci sa konalo a v súčinnosti i s policou vratil dieťa. Čo sa týka toho psycholog. vyšetrenia asi nepojde,nakolko jej to nebolo dane sudom a zaroveň nejde i z principu o to, že nebude hrať manželovu hru len za to, že si niečo vymyslel na socialke-vraj dieťa psychicky týra a kedze asi zabudol dodať, že má hyperaktivitu a javí sa tak ako sa javi, tak mu uverili.(nevedeli o tom)...Sťažnosťou riskuje, že jej to vratia na súde,lenže ak sa to potvrdí vtedy požiada sa o zmenu kolizneho opatrovnika. Kedže je zámožny má už i pravnika,jej nezostava ako sa obratiť ne Centrum bezplatnej pomoci,ale to si vyžaduje čas
Dav
23.04.14,05:29
Urobila jednu hlúposť, že "vydala rukojemníka"-t.j. dieťa. Urobí druhú hlúposť-nebude spolupracovať s psychológom. Urobí tretiu hlúposť-bude sa na všetkých sťažovať. Ak chce získať dieťa, musí držať hubu a krok a tancovať tak, ako bude pískať sociálka. Sociálka nebude konať za týždeň, tí majú čas. Nejde o bezprostredné ohrozenie životov, tak sa nemusia veľmi ponáhľať. Neznášam situácie, keď sú deti rukojemníci a hnevám sa na dospelých, ke´d sa k tomu znížia. Ako mohla žena, ktorá ujde od týrania, zveriť dieťa len pre pekné reči? Dieťa si matka nemá čo dať z rúk, kým nemá aspoň nejaký papier s nárokmi
alaya1
23.04.14,05:45
Myslim vsak, ze je toto suboj rodicov. Ak deti ziju vo vyhovujucich podmienkach, podla mna je pre nich osoznejsie, ze su spolu, nakolko odlucenie surodencov pre ich psychicky zdravy vyvin nie je vhodny. je to krajne risenie.
minonka1980
23.04.14,08:30
vieš od každého počúvala že ak neda chlapca tak sa to moze povazovať za nepslupracu, že zneužíva status matky,že brani dietatu byt s obidvomi rodičmi atd.dokonca i Ja (som hlupy)...jej matersky instikt jej hovoril,aby nedala.Zaroven sa snazi o zverenie i toho druheho syna. Co sa tyka soc.tak kazda soc. sa riadi internými predpismy tzn, dokopat rodičov k striedavke,suhlasim jedine vtedy ked rodicia spolupracuju a soc. na to dohliada. Ona prejavila záujem spolupracovat a doplatila na to...V žiadnom pripade nepojde na psychl. pokial nebude sudny prikaz a podrobia sa obidvaja rodičia resp. i deti.je dosť čudne ak ona sa má podrobiť a on už nemusí...preto nepristupi na hru svoho manžela. PS:otec ma vystudovane herectvo takže vie zahrat hocijaku rolu napr. chudačika otca.
Dav
23.04.14,08:40
Prečo sa bráni psychológovi - aby jej pomohol zvládnuť situáciu a poradil, ako postupovať pri hyperaktívnom dieťati? To je rada ako nenatankuj do auta, veď ho potlačíme.
AdrianaA
23.04.14,08:45
dala som to formou odpovede
AdrianaA
23.04.14,08:54
Určite treba právnika - najlepšie ženu, ktorá má skúsenosti s obdobnými prípadmi resp. sa zaoberá rodinným právom. Neľutujte peniaze. Dieťa je to najcennejšie, čo matka má. Ak máte priateľov, tak im skúste vysvetliť situáciu, určite finančne aj morálne pomôžu. Pozor ale na spoločných priateľov s manželom. Svoje pripravované kroky konzultujte len s právnikom ( aj steny majú uši a váš manžel by nemal vedieť, čo chcete poniknúť na obranu ). Rady od ľudí na porade a rôznych fórach sú síce myslené dobre, ale nie vždy sú aj právne čisté. Môžu niekedy viac uškodiť ako prospieť.Vy ste v situácii, kde si nemôžete dovoliť chyby. Prajem veľa šťastia Vám aj vašim deťom.