Tomáško
05.04.06,11:07
Ahojte,chcem sa spýtať keby som si teraz napr.v máji 2006 spravil živnosť napr. na sprac.účtovníctva mohol by som si začať uplatnovať paušálne výdavky?
omka
05.04.06,09:15
Pokiaľ viem, paušálne výdavky sa v priebehu roka neúčtuju. Vypočítaš si ich, až z príjmov za rok 2006, pri podávaní daňového priznania za rok 2006. + si k tomu potom pripočítaš zaplatené odvody v roku 2006.
Johanka
05.04.06,09:15
Áno, mohol ;) .
Zita5
05.04.06,09:18
Ahojte,chcem sa spýtať keby som si teraz napr.v máji 2006 spravil živnosť napr. na sprac.účtovníctva mohol by som si začať uplatnovať paušálne výdavky?


Môžeš podľa § 6 odst.10 vo výške 40% .
Tomáško
05.04.06,09:38
A to aj v prípade,že to bude prvý rok kedy podnikám,pretože mi niekto vravel,že keď si chcem uplatniť prvý rok živnosti paušálne výdavky musím mať príjem aspoň 200.000 Sk.Je to pravda?
Pepa
05.04.06,09:52
A to aj v prípade,že to bude prvý rok kedy podnikám,pretože mi niekto vravel,že keď si chcem uplatniť prvý rok živnosti paušálne výdavky musím mať príjem aspoň 200.000 Sk.Je to pravda?
Nie, nie je to pravda.
Tomáško
05.04.06,09:59
Veď sa mi to nezdalo,ale radšej som sa spýtal.Ďakujem
Johanka
06.04.06,08:12
A to aj v prípade,že to bude prvý rok kedy podnikám,pretože mi niekto vravel,že keď si chcem uplatniť prvý rok živnosti paušálne výdavky musím mať príjem aspoň 200.000 Sk.Je to pravda?
:eek: Kto toto vymýšľa ? Dala by som ho zavrieť za šírenie poplašných správ :D .
Jano11
01.05.06,15:48
Chcem sa opýtať poraďakov na takúto otázku. Teraz rozmýšĺam že prejdem
na paušálne výdavky, ale chcem si kúpiť auto na leazing. Tak by som to
auto nedaval do nákladov. No napríklad by som zistil, že za rok 2006 by
som bol na paušalných výdavkoch, ale za rok 2007, by som prešiel opäť
na reálne výdavky. Mohol by som od 1.1.2007 pokračovať v výdavkoch za
auto na leasing? Auto by som kúpil trebars od 1.7.2006, takže je mi jasné
že by som z 36 mesiacov stratil 6 mesiacov pri odpise.Neviem, či som to nenapísal komplikovane, možno že ste pochopili, ako som to myslel.
STRELEC
01.05.06,16:22
[quote=Jano11]Chcem sa opýtať poraďakov na takúto otázku. Teraz rozmýšĺam že prejdem
na paušálne výdavky, ale chcem si kúpiť auto na leazing. Tak by som to
auto nedaval do nákladov. No napríklad by som zistil, že za rok 2006 by
som bol na paušalných výdavkoch, ale za rok 2007, by som prešiel opäť
na reálne výdavky. Mohol by som od 1.1.2007 pokračovať v výdavkoch za
auto na leasing? Áno, mohol.Auto by som kúpil trebars od 1.7.2006, takže je mi jasné
že by som z 36 mesiacov stratil 6 mesiacov pri odpise.Neviem, či som to nenapísal komplikovane, možno že ste pochopili, ako som to myslel.
fizzy
01.05.06,16:39
Ked je tu tato tema tak by som sa chcel spytat,
kamarat si zalozil zivnost, tento rok...pracuje pre firmu, nejake pomocne stavebne prace...to je v podstate jedno. Keby si chcel uplatnit pausalne vydavky tak kde a kedy sa to "nahlasuje"...az pri podavani danoveho priznania? Kde tuto skutocnost by mal nahlasit?
Zatial si odklada blocky a faktury na "realne" vydavky ale myslim ze pre jeho cinnost su lepsie pausalne. A este otazka, chce v buducnosti zamestnat zamestnanca, vtedy si este moze uplatnovat pausalne vydavky? Alebo ked uz ma zamestnanca tak nie?
Dakujem za odpovede :)
Jano11
01.05.06,17:10
Nikde nenahlasuje. Nech si odkladá bločky a na konci roka sa rozhodne.
Jano11
01.05.06,17:15
Ešte poraďaci som si to rozmyslel. Veď keď chcem využiť paušálne výdavky,
tak je mi možno lepšie zobrať úver v banke na auto , ako auto na leasing.
Neviete ktorá banka na Slovensku ponúka dobré podmienky?
A ďalej by som sa chcel opýtať, ako si potom dám osobné auto do odpisov,
ak sa rozhodnem že tento rok pôjdem na paušalne výdavky a od 1.1.2007
by som trebars prešiel na reálne výdavky. Neviem opäť , či som to nenapísal
komplikovane.
KEJKA
01.05.06,18:01
pri paušálnych výdavkoch eviduješ aj odpisy... nedá sa prerušiť odpisovanie. Takže o odpisy za rok 2006 by si prišiel... sú zahrnuté v paušálnych výdavkoch.
Prechádzať od jedného spôsobu k druhému múžeš, ale pri prechode treba ešte zohľadniť aj pohľadávky, záväzky, zásoby... ale zásoby asi nie je tvoj prípad.
Ak budeš mať zamestnanca..tak síce nie je zakázané mať paušálne výdavky, ale jeho mzda s odvodmi ťa tak zaťaží, že už bude výhodnejšie vykazovať reálne výdavky (ked tam budú ešte aj odpisy, povedzme zrýchlené odpisy z auta, ktoré spomínaš.).
fizzy
01.05.06,19:30
Dakujem Janovi aj Lidke ;)
Jano11
02.05.06,04:41
pri paušálnych výdavkoch eviduješ aj odpisy... nedá sa prerušiť odpisovanie. Takže o odpisy za rok 2006 by si prišiel... sú zahrnuté v paušálnych výdavkoch.
Prechádzať od jedného spôsobu k druhému múžeš, ale pri prechode treba ešte zohľadniť aj pohľadávky, záväzky, zásoby... ale zásoby asi nie je tvoj prípad.
Ak budeš mať zamestnanca..tak síce nie je zakázané mať paušálne výdavky, ale jeho mzda s odvodmi ťa tak zaťaží, že už bude výhodnejšie vykazovať reálne výdavky (ked tam budú ešte aj odpisy, povedzme zrýchlené odpisy z auta, ktoré spomínaš.).
Trocha tomu nerozumiem, že pri prechode z jednoduchého účtovníctva
z reálnych výdavkov ak od toho roka prejdem na paušálne výdavky
tak treba brať úvahu záväzky. Aj keď nijaké nemám.
V poradci podnikateľa o zákone o daniach s príjmov čítam v paragrafe 6
odstavec 10.
Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom /rozumej 40%/
je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede o zásobach
a pohľadavkach. Predpokladám, že o zásobach ak zásoby má. Ale o záväzkoch sa tu nič nepíše. Dedukujem , že pri paušalných výdavkoch
nepotrebujem viesť záväzky ale pohľadavky. Z logiky veci mne to aj tak vyplýva. Poradte, nech v tom nemám hokej.
Jano11
02.05.06,06:12
Neviete poradiť , čo som sa pýtal?
renča1
02.05.06,06:31
platí to aj pre závazky / výdavky / , vid § 17 ods.10 zákon o dani z príjmu. Ak ťa ešte niečo zaujíma , tak sa pýtaj.
Jano11
02.05.06,06:43
No nerozumiem tomu. Do 31.12.2006 som viedol jednoduché účtovníctvo
s realnými výdavkami. Od 1.1.2006 chcem prejsť na poušálne výdavky,
40 %. Prečo mám viesť knihu záväzkov pri paušalnych výdavkoch ,
keď v paragrafe 6 ods.10 sa uvádza , že je potrebné viesť príjmy v časovom slede, pohľadavky a zásoby. O záväzkoch sa tam nič nepíše , ža mám viesť
evidenciu. Alebo to mám viesť tie záväzky len ten prvý rok prechodu na paušalné výdavky? Som z toho jeleň.
renča1
02.05.06,06:56
Nemusíš viesť knihu závazkov... podľa zákona je hlavne treba viesť príjmy v časov.slede, pohľadávky a zásoby. Knihu závazkov alebo lepšie povedané evidenciu neuhradených závazkov by som si robila, pretože , ak by si náhodou prechádzal z paušál.na skutoč.výdavky a mal by si neuhrad.závazky z minulých období , tal pri ich znova zaevidovaní by si mal prehľad.

Moja prvá odpoveď bola myslená k otázke, či sa upravuje základ dane aj pri závazkoch pri zmene uplatňovania výdavkov, i ked sa píše, o pohľadávkach a zásobach.
Pepa
02.05.06,06:57
No nerozumiem tomu. Do 31.12.2005 som viedol jednoduché účtovníctvo
s realnými výdavkami. Od 1.1.2006 chcem prejsť na poušálne výdavky,
40 %. Prečo mám viesť knihu záväzkov pri paušalnych výdavkoch ,
keď v paragrafe 6 ods.10 sa uvádza , že je potrebné viesť príjmy v časovom slede, pohľadavky a zásoby. O záväzkoch sa tam nič nepíše , ža mám viesť
evidenciu. Alebo to mám viesť tie záväzky len ten prvý rok prechodu na paušalné výdavky? Som z toho jeleň.
Ak prechádzaš z preukázaných výdajov na paušálne, musíš upraviť základ dane o zásoby, záväzky a pohľadávky - samozrejme ak nejaké máš.
Pri postupe v zmysle par. 6 ods. 10 ZoDP vedieš evidenciu príjmov, pohľadávok a zásob. Pri prechode z "paušálnych" výdajov na "preukázateľné" výdaje upravuješ základ dane o pohľadávky a zásoby - ak nejaké máš.
Jano11
02.05.06,07:23
Aha už mi to začína svitať, že ak nemám žiadne záväzky z minulého roka,
tak záväzky už tento rok nevediem, ale vediem knihu pohľadávok.Ak mám
nejaký záväzok z roku 2006, tak ho pri prechode na paušalne výdavky
treba vziať do úvahy. Predpokladám, že som to správne pochopil.
marcelap
10.03.08,19:53
od 01.01.2007 kludne môžeš prejsť na normálne výdaky a pokračovať v odpise leasingu.Ale samozrejne o tých 6 mesiacov v roku 2006 prídeš.
Johanka
10.03.08,19:58
od 01.01.2007 kludne môžeš prejsť na normálne výdaky a pokračovať v odpise leasingu.Ale samozrejne o tých 6 mesiacov v roku 2006 prídeš.
K čomu je táto odpoveď ? Predchádzajúci príspevok je z 2.5.2006 ;):).
jamis
10.03.08,20:00
K čomu je táto odpoveď ? Predchádzajúci príspevok je z 2.5.2006 ;):).

Niekto asi zabudol čítať dátumy....:D:D:D
MINOLTA2
11.03.08,07:54
Dobrý deň, chcem sa spýtať či existuje tlačivo daňové priznanie k paušálnej dani.
Pretože na daňovom portáli som našla iba typ A,B nič k paušálu.
Kde mám hladať????
Ďakujem
hanelie
11.03.08,08:06
paušálne výdavky = DP FO B / zdaňovanie prijmov podľa § 6 zákona o dani z prijmov