jana32
05.04.06,11:15
prešla som si poradu, ale informácii o umelcoch na voľnej nohe som našla veľmi málo. Viete mi niekto poradiť? Známy maľuje obrazy, keďže teraz nemá žiadnu inú zárobkovú činnosť, chcel by to nejako " zastrešiť ". Predpokladám že na živnostenskom sa registrovať nebude, alebo áno? A ako to bude s jeho odvodmi?
adulka16
05.04.06,14:26
Tazka tema lebo je dostupnych len malo informacii.

Umelec sa neregistruje na živnostenskom úrade.
Umelec sa prihlási na DÚ - slobodné povolanie. DÚ mu pridelí DIČ.

Do 8. dni sa prihlási do Zdravotnej poisťovne aj do Soc.poisťovne.
V soc. poisťovni sa nepovažuje ,, umelec v slobodnom povolani ,, za samostatne zárobkovo činnú osobu - prihlási sa ako dobrovoľný plátca .

V zdrav.poisťovni považujú ,, umelcov ,, za samostatne zárobkovo činné osoby . Musia byť preto povinne poistené. Ak umelec nema pravidelný iba občasný príjem podpíše v poisťovni prehlásenie a potom nemusí byť povinne prihlásený. Ak prekročí istú hranicu musí pri ročnom zúčtovaní poistné doplatiť. Téme odvodov umelcov sa obsirne venuje pan Mihal . Temu si treba vyhladat tu na porade. Je to tam prehladne spracovane.Treba si zistiť max. a minimálny vymeriavaci základ a podľa toho postupovať pri výpočte odvodov.

Účtovníctvo - všetko prebieha ako u živnostníka to znamená ak si neuplatňuje paušálne výdavky / vroku 2006 je to myslim 40% / vedie si peňažný denník v ktorom eviduje prijmy a vydaje. Tykaju sa ho vsetky vykazy. Ak prekroci obrat 1.500 000,- Sk musí sa registrovať ako plátca DPH a vystavovať FA.

Pekny den.

Ada
Melnick
05.04.06,19:30
prešla som si poradu, ale informácii o umelcoch na voľnej nohe som našla veľmi málo. Viete mi niekto poradiť? Známy maľuje obrazy, keďže teraz nemá žiadnu inú zárobkovú činnosť, chcel by to nejako " zastrešiť ". Predpokladám že na živnostenskom sa registrovať nebude, alebo áno? A ako to bude s jeho odvodmi?http://www.porada.sk/forumdisplay.php?f=86.php?
jana32
06.04.06,04:40
Ste ludia na nezaplatenie!
imino
20.09.06,15:43
http://www.porada.sk/forumdisplay.php?f=86.php?Melnick, prosim Ta, ktoru temu si myslel. Pod tym odkazom je cely blog. Vdaka.
karkulkapehulka
23.12.08,12:33
ja sa chcem spytat, ci mozem pri slobodnom povolani vystavovat faktury, kedze nemam pridelene ICO a len DICo.
dakujem
ada
Tomy
17.03.09,08:56
Potrebovala by som v tejto téme poradiť, ak umelec v slobodnom povolaní má v zmluve, že agentúra za neho odvádza napr. 2 % do kultúrneho fondu /teda mu o tie peniaze menej vyplatí, ako je v dohode/ mám to uviesť ako jeho paušálne výdavky /nevedieme JÚ/, alebo uviesť ako príjem-2%, teda skutočne poukázané peniaze. A takisto ako s výdavkami, ktoré platí agentúre ako províziu, tiež dostane na účet príjem bez provízie.
AdamC
28.06.09,15:24
Ahoj, do fondov sice odvadza peniaze ten co ich vyplaca - agentura, ale je to "z penazi" umelca, a je to jeden z jeho vydavkov...preto do pausalnych prijmov das 100%, takze cisty honorar pripisany na ucet deleno 0.98. Az na tuto sumu potom uplatnis 40 % pausalne vydavky. Detto s proviziou.
KUTAC
04.09.11,18:16
Tazka tema lebo je dostupnych len malo informacii.

Umelec sa neregistruje na živnostenskom úrade.
Umelec sa prihlási na DÚ - slobodné povolanie. DÚ mu pridelí DIČ.

Do 8. dni sa prihlási do Zdravotnej poisťovne aj do Soc.poisťovne.
V soc. poisťovni sa nepovažuje ,, umelec v slobodnom povolani ,, za samostatne zárobkovo činnú osobu - prihlási sa ako dobrovoľný plátca .

V zdrav.poisťovni považujú ,, umelcov ,, za samostatne zárobkovo činné osoby . Musia byť preto povinne poistené. Ak umelec nema pravidelný iba občasný príjem podpíše v poisťovni prehlásenie a potom nemusí byť povinne prihlásený. Ak prekročí istú hranicu musí pri ročnom zúčtovaní poistné doplatiť. Téme odvodov umelcov sa obsirne venuje pan Mihal . Temu si treba vyhladat tu na porade. Je to tam prehladne spracovane.Treba si zistiť max. a minimálny vymeriavaci základ a podľa toho postupovať pri výpočte odvodov.

Účtovníctvo - všetko prebieha ako u živnostníka to znamená ak si neuplatňuje paušálne výdavky / vroku 2006 je to myslim 40% / vedie si peňažný denník v ktorom eviduje prijmy a vydaje. Tykaju sa ho vsetky vykazy. Ak prekroci obrat 1.500 000,- Sk musí sa registrovať ako plátca DPH a vystavovať FA.

Pekny den.

Ada


A co keď je umelec zamestnaný vo fabrike ktorá zaňho dovádza do Zdravotnej poisťovne aj do Soc.poisťovne?
Stačí len ak sa umelec sa prihlási na DÚ - slobodné povolanie a DÚ mu pridelí DIČ ?
theaterinka
29.06.12,06:14
pozna niekto odpoved na tuto otazku? aj mna by velmi zaujimala.