mizu24
23.04.14,11:15
V 7/2011 bolo kúpené MV do súkromného vlastníctva v sume 19300 €. Počas roka sa dokúpili pneu a disky v hodnote 700 €. V 7/2013 bola založená s.r.o. a konateľ vložil svoje MV bezodplatne do majetku. V akej sume malo byť auto vložené? Daňovým poradcom nám bolo doporučené ho vložiť v sume 20000 € s tým, že sa začne odpisovať v 7/2013 4 roky /ukončené 6/2017/. Podľa nášho názoru by sa mala suma auta ponížiť o fiktívne odpisy za roky 2011,2012 a 1-6/2013. A odpisovalo by sa už len zvyšné 2 roky do 6/2015/.
Ice dive
23.04.14,09:27
ja síce daňový poradca nie som... ale zdá sa mi na hlavu postavené, že dvojročné auto vkladať do podnikania v novej cene... keďže dané auto už danú hodnotu nemá nakoľko v prvom roku stráca auto z trhovej ceny asi najviac.. si dovolím pomaly ale isto tvrdiť, že daňový poradca vás navádza na podvod... keďže chcete z 20 000 € vozidla znížiť daňový základ odpismi o 10 000 € t.j. znížiť si daňovú povinnosť o 4 400 € (pri 22 % dani z príjomov FO....) podľa môjho názoru by malo byť vozidlo zaradené do majetku sro v znovunadobúdacej trhovej cene t.j. niekde na úrovni cca 60 - 65 % z pôvodných 20 000 € a odpisované 4 roky.. ale najistejšie je spraviť si znalecký posudok na hodnotu vozidla čo je cca 100 €
mizu24
23.04.14,20:06
Ďakujem, sme podobného názoru, nie je asi poradca ako poradca :(
Ice dive
24.04.14,04:11
by ma zaujímalo, či si za túto konzultáciu niečo vyúčtoval...
Ing. Ľubomír Janoška
24.04.14,05:20
a mňa by zaujímalo, čo sa pod to podpísal
EvaB
24.04.14,05:42
Treba presne napísať, aký cieľ touto operáciou sledujete. Založili ste sro a vklad do ZI chcete splatiť autom? Ak je to tak, tak, to všetko sa ale dá oveľa jednoduchšie.
Môj názor:
1. Založená sro, ZI 5000€ ( normálne nebýva nutné vyťahovať ZI nad min. hranicu)
2. Fyzická osoba odpredá auto sro hoci aj za 20 000€ (prečo nie, ak sa predávajúci a kupujúci dohodnú, pre FO to nemá vplyv na daň, nemá z toho zisk, predané za obstarávaciu cenu)
3.Sro vyplatí FO peniaze za kúpu MV a z toho FO splatí záväzok z vkladu do ZI (5000€).
Tak ste dostali auto do majetku a budete si môcť odpísať do daňových nákladov celú obstarávaciu hodnotu. A o to zrejme ide, znížiť legálne daňový základ a mať možnosť dostať peniaze zo sro inak než len zo zisku a platením odvodu do ZP.
To, že ste mali vozidlo v súkromnom vlastníctve 2 roky nie je dôvod k uplatňovaniu nejakých fiktívnych odpisov. Dôležitá je kúpna cena a z nej sa vychádza pri odpisoch a tie u MV sú 4 roky.
Ice dive
24.04.14,05:55
hmm no a na finančnom riaditeľstve sú všetci padnutí na hlavu, že toto zožerú aj s navijákom... ak by to takto fungovalo, že sa dohodnú na cene niečoho čo tú cenu už nemá a znižovali tak základ dane a okrádali de facto štát na dani z príjmu tak by väčšina sročiek bola v strate... asi pri daňovej kontrole by konateľ ťažko vysvetlil, že kúpil auto za 20 000 € od majiteľa SRO (pravdepodobne jeden a ten istý človek), že prečo za 20 000 keď v AAA aute mohol kúpiť obdobné auto za 10 000 €... jeden taký s dvoma kufríkami a hotovosťou čo ju prekladal z jedného do druhého a pritom pásol lykožrútov tu už bol...
jajko50
24.04.14,06:30
ja by som jednoznačne postupoval takto.:

Oceniť vozidlo pred vkladom do s.r.o. znalcom a potom v tej cene ho zaradiť do majetku s.r.o.
mizu24
30.04.14,08:15
Z FS mi odpísali, že je to potrebné mať uvedené v spol.zmluve, zakl.listine alebo v zakl.zmluve, že chcem urobiť vklad majetku ale že inak mi poradiť nevedia, že sa mám obrátiť na daňového poradcu!!! Takže sa asi nevyhnem znaleckému posudku, a auto budem odpisovať 4 roky z tejto sumy. Neviem prečo, ale myslela som si, že len 2 roky, keďže 2 roky bolo auto v súkromnom vlastníctve konateľa. Ďakujem veľmi pekne za rady.