adrika
23.04.14,11:51
Môžem si uplatniť odpočet dph u firmy, ktorá sa dostala do zoznamu subjektov, u ktorých nastali dôvody na zrušenie dph, ale ič dph má stále platné...ďakujem
denisahud
23.04.14,10:16
Áno, máte nárok na odpočet dph
adrika
23.04.14,10:23
dakujem, a prečo ma potom vlastne program upozorňuje na takéto rizikové firmy ? je to kvôli zvýšeniu opatrnosti pri ďalšom obchodovaní, teda vlastne v blízkej dobe nemusia mať už platnú registráciu dph ?
srska
23.04.14,10:26
Ak by ste uplatnili odpočítanie DPH na vstupe od takého daňového subjektu vystavujete sa riziku, že ak táto spoločnosť neodvedie DPH daňovému úradu, bude musieť - v zmysle § 69 ods. 14 a § 69b zákona č. 222/2004 Z.z. o DPH - uhradiť DPH neodvedenú touto spoločnosťou spoločnosť xy s.r.o., pretože podľa § 69b ods. 1 platí: „Daň uvedenú na faktúre, ktorú dodávateľ v lehote splatnosti podľa § 78 neuhradil alebo uhradil len jej časť (ďalej len „nezaplatená daň“), je povinný uhradiť platiteľ, ktorý ručí za daň podľa § 69 ods. 14 (ďalej len „ručiteľ“).
denisahud
23.04.14,10:33
Nejde ani tak o to, že by takáto firma stratila platnú registráciu dph, môže ale nastať situácia, že Vám partner vystaví fa, vy si uplatníte odpočet, ale on dph neuhradí. Vtedy Daň. úrad /na základe KV/ môže vyzvať Vašu firmu na úhradu ním neuhradenej dane. To, že je Váš partner na "čiernej listine" Vás má upozorniť na to, že v podstate "ručíte" za úhradu jeho splatnej DPH.
srska
23.04.14,10:38
lepšie je ísť od takých partnerov čo najďalej
KKatika
28.11.14,08:17
Zdravím, ja mám teraz rovnaký problém. Žiaľ, neskontrolovala som si dodávateľa. Ak som to dobre pochopila, tak keď dodávateľ DPH neuhradí a ja si ju pre istotu neuplatním, aj tak za daň ručím, či?