Flash
23.04.14,12:29
Viem, že na túto tému už bolo popísané dosť, ale mám niekoľko nezodpovedaných otázok. Ako som zistil žena po dovŕšení 3 rokov dieťaťa a ukončení rodičovského príspevku nemá žiadnu ochranu podľa zákonníka práce a zamestnávateľ ju môže prepustiť z nadbytočnosti (ak sa mýlim prosím opravte ma).
Moje otázky sú ohľadne mojej manželky, ktorá vo firme pracovala 14 rokov a po ukončení rodičovskej dovolenky jej zamestnávateľ oznámil, že nemá pre ňu miesto:
Ak sa nám dcéra narodila 5.5.2011, kedy mala by nastúpiť do práce? 5.5.2013 a lebo v iný deň?
Keďže bola doma 3 roky, veľa sa píše, aby po ukončení RD si zobrala 1 deň dovolenky a ostatnú nevyčerpanú dovolenku si dala preplatiť (ona má 42 dni dovolenky), kvôli vymeriavaciemu základu. Aby sa jej vymeriavací základ pre podporu nezamestnanosti nevyrátaval z minimálnej mzdy.
Vie my niekto povedať, koľko jej vyjde podpora v nezamestnanosti, keď pred pôrodom mala základ 564,30 € a približné mesačné prémie cca 140 € a posledný priemerný hodinový zárobok bol 4,4696 € pred pôrodom, t.j. za 1.Q 2011. So zamestnávateľom sa dohodne po RD na vyčerpaní 1 dňa dovolenky a tým istým dňom ukončí pracovný pomer dohodou z nadbytočnosti a zbytok 41 dní si dá preplatiť a bude jej aj vyplatené 4 mesačné odstupné. Vie mi niekto to približne vypočítať, aká jej vyjde podpora v nezamestnanosti?
Do podkladov na výmer podpory v nezamestnanosti sa berie aj vyplatenie zvyšnej dovolenky a aj odstupné alebo nie?
Prípadne mi viete poradiť niečo lepšie, aby dostala manželka čo najvyššiu podporu v nezamestnanosti.
Za odpoveď vopred ďakujem.
ivka70
23.04.14,10:45
1. ked zamestnavatel zarusi pracovne miesto, moze prepustit ktorehokolvek zamestnanca (okrem vynimiek ako napr. tehotne), RD s ty nema nic spolocne.
2. nastup po RD manzelka musela predsa pisomne 1 mesiac dopredu oznamit (povinnost zo Zakonnika prace). Najneskorsi termin nastupu do prace je 6.5. (do 5.5. trva RD)
3. Podpora aj dovolenka jej budu vyplatene z priemeru zo zakladnej mzdy (premie ani priemer za 2011 s tym nemaju nic spolocne) - ak vsak bude mat len 1 den cerpanie dovolenky a zvysok jej zaplatia, vyjde jej maximalna podpora.
Flash
23.04.14,11:01
Čo sa myslí pod pojmom maximálna podpora? Je to 26,4658 € / deň alebo iná suma v závislosti na vyššie uvedené údaje?
ivka70
23.04.14,11:54
To zavisi od toho, v ktorom obdobi sa bude registorvat. kedze je to 50% z maximalneho vymeriavacieho zqakladu na poistenie v nezamestnanosti. aktualne je maximalny denny vymeriavaci zaklad 52,9316 EUR, max. denna podpora je polovica z toho.
Flash
23.04.14,12:08
Chce sa registrovať hneď po ukončení pracovného pomeruˇ(po vyčerpaní 1 dňa dovolenky) a platia vyššie údaje, t.j. základná mzda, počet dní preplatenej dovolenky a 4-násobné odstupné. Len neviem, či pri týchto údajoch to bude taká čiastka alebo nie?
ivka70
23.04.14,13:06
Ta poznamka bola len kvoli tomu, ze max. VZ sa meni.
V tomto prvom polroku 2014 plati to, co je napisane hore.