ibiza
23.04.14,13:38
Prosím súrne.. Aký dátum uviesť v KV DPH v časti B1 stĺpec 3, ak sme tovar nadobudli 17.2, faktúra vystavená 10.2, dátum dodania je na faktúre 10.2. Správny dátum dodania v kontrolnom výkaze bude 10.2 alebo 17.2? ďaakujem krásne
a_je_to
23.04.14,12:30
Vypĺňa sa dátum dodania a ten je podľa § 20/2 deň, keď je nadobudnutie uskutočnené, akoby bolo dodané v SK. Teda v tvojom prípade 17.2.
ibiza
23.04.14,12:36
hm, určite je to tak? Lebo z poučenia aj usmernenia na drsr som práve pochopila že má byť deň dodania uvedený na faktúre. :( tak už som jelen z toho..
a_je_to
23.04.14,13:33
A pozrela si aspoň ten § 20/2 ? No ... ak si z toho málo domätená, tak ťa ešte trochu viac domätiem. Do KV sa dávajú predovšetkým uplatnené odpočty DPH podľa dátumu dodania. Ale mali by sa podľa dátumu vzniku daňovej povinnosti, nie dodania - viď údaj v zátvorke poučenia. Pretože v tvojom prípade je dátum dodania 17.2. nie 10.2. ako je vo faktúre. Ale dátum vzniku daňovej povinnosti pre samozdanenie je 15.3. ... presne podľa § 20/2 a náväzne podľa § 20/1/a ... lebo faktúra bola vydaná skôr, než bolo jeho nadobudnutie. Ak dodržíš dátumy podľa dodania tak do KV by mal prípad ísť v 2/14 a do priznania v 3/14, teda vzniku daňovej povinnosti. Sumy z odpočtov v DP a KV v dvoch mesiacoch nebudú zhodné. Ak ti softvér robí KV zo zaúčtovaných prípadov, tak musíš februárové dodanie do 2/14 doeditovať ručne a v 3/14 ho editovaním vymazať. Nemá to logiku, lebo KV by mal dokladovať uplatnené odpočty v DP ... čo ty na to ? Skús tento problém rozdebatovať na DRSR ... že k akým úsudkom sa dopracujú ... :-). Nikto ťa nebude stíhať, ak to dáš do 2/14, ale prípad patrí do 3/14 s dátumom 15.3. Lebo ... ak by daňová kontrola chcela vyšachovať nejaký nález, tak samozdanenie môžu uznať pre 2/14, ale nárok na odpočet až v mesiaci, kedy ti vznikla zákonná daňová povinnosť, t.j. 3/14.
ibiza
23.04.14,20:15
ano pozerala som ten §§. s DRSR som to konzultovala a odpísali mi toto: "Ak je faktúra na dodanie tovaru vyhotovená predtým, ako sa tovar prepraví do tuzemska, je potrebné vychádzať z toho, či je za zdaňovacie obdobie, v ktorom je vyhotovená, možné uplatniť daň z nadobudnutia tovaru v tuzemsku, to znamená, či je splnená podmienka fyzickej prepravy tovaru do tuzemska maximálne do podania daňového priznania za toto zdaňovacie obdobie, príp. do obdobia spracovania podkladov na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom bola vyhotovená faktúra zahraničným dodávateľom.
Napr. ak dátum vyhotovenia faktúry bol 10. 2. 2014 a podmienka fyzickej prepravy tovaru na územie tuzemska je splnená, potom daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry t. j. 10. 2. 2014.
Do daňového priznania k DPH ako aj do kontrolného výkazu k DPH sa to uvádza za to zdaňovacie obdobie kedy vznikla daňová povinnosť, pričom sa uvedie dátum dodania, ktorý je na faktúre. Takže čo poradíte?
ibiza
23.04.14,21:38
...a teraz čítam aj v helpe v mojom softe vysvetlenie, že dátum nadobudnutia tovaru v KV je dátum dodania tovaru uvedený na faktúre.
a_je_to
24.04.14,12:07
však ... už som ti napísal, že môžeš aj do 2/14 a hoci aj 10.2. Ale podľa toho, ako je § 20 napísaný to patrí do 15.3. Paragraf nič iné nezohľadňuje v prospech 10.2. To je iba úvahová konštrukcia a nadpráca drsr, dokazujúca prvú vetu tohto komentára. Čiže právo skôr priznať a odviesť daň, než stanovuje zákon. Aj určitý sľub drsr, že keď to urobíš, uznajú ti aj jej skorší súbežný odpočet. Lebo skutkové dodanie podľa §20/2 je práve 17.2. Help v softe nie je zákon. okrem toho chýba v ňom z poučenia to, čo je v tej zátvorke ... /dátmu vzniku daňovej povinnosti/ ... práve pre prípady samozdanenia.
JAJA11
24.04.14,12:21
:-) vtipné a niekto tu presviedča, že sa nedá spraviť chyba v KV :-) ani pracovníci DÚ v tom nemajú jasno.... a mám pocit, že ani tvorcovia zákona, lebo nepočítali so všetkými alternatívami.....
JAJA11
24.04.14,12:25
podľa školenia od KROSU je to tiež tak, teda dátum vystavenia faktúry.... ono zvyčajne sa faktúra vystavuje v deň, keď je tovar aj odoslaný.... že to trvá dlhšie, je už problém prepravy.... ak má byť účtovanie jednotné a bez problémov, tak by jednoznačne mal ísť dátum z faktúry, nemôže vzniknúť taký problém, ako je popísaný vyššie.....
pre mňa je niekedy problém zistiť aj kedy to prišlo do firmy.... niekto preberie balík a po 2 týždňoch zistí, že je tam aj faktúra a donesie mi ju... ak by som chcela vedieť kedy to prišlo do firmy, tak si to musím tipnúť alebo zistiť u prepravcu.... ale pochybujem, že by sa prepravca s tým zaoberal....