danielaz
23.04.14,13:14
Dobrý deň,
sme s.r.o., nie sme platitelia dph a v tomto týždni sme nakúpili tovar z Nemecka v úhrnnej hodnote 14.000,--. Budeme sa musieť registrovať podľa par. 7. Každý ďalší nákup tovaru z Nemecka budem musieť u nás zdaniť 20%, bez nároku na odpočet? Predaj tohto tovaru v predajni evidujem cez ERP, predávam ako neplatiteľ, DPH neodvádzam? Nie som si istá, či tomu dobre rozumiem. Ďakujem Vám za pomoc
a_je_to
23.04.14,11:57
Áno, každý ďalší nákup budeš musieť zdaniť 20%. Ale zároveň každý ďalší nákup môžeš nakúpiť bez nemeckej DPH, na základe predloženého IČ DPH, čiže lacnejšie. Čo si doteraz nemohla. Samozrejme, že predávaš bez DPH a bez jej odvádzania.
SERVIS
23.04.14,12:03
Aký je vlastne význam toho, že kúpim to síce o dph lacnejšie, ale v zápätí ju odvediem cez výkaz dph?
danielaz
23.04.14,12:35
a teraz rozmýšľam, ako sa stanoví suma 14000 €....napr. 20.03.14 mi prišiel tovar poštou v hodnote 2000 €, faktúru mi poslali Nemci faxom s dátumom vystavenia 18.03.14 a originál faktúry som dostala doručený až 22.04.14. Do hodnoty 14000 € posudzujem hodnotu tovaru?
vodniksro
23.04.14,13:06
Zakon o DPH:

§ 7
(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 14 000 eur.
(2) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať osoba podľa odseku 1 aj v prípade, ak hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov nedosiahla v kalendárnom roku 14 000 eur.

§ 11
Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu
(1) Na účely tohto zákona sa nadobudnutím tovaru v tuzemsku z iného členského štátu rozumie nadobudnutie práva nakladať ako vlastník s hnuteľným hmotným majetkom odoslaným alebo prepraveným nadobúdateľovi dodávateľom alebo nadobúdateľom alebo na ich účet do tuzemska z iného členského štátu. Za nadobudnutie tovaru podľa prvej vety sa považuje aj prevzatie tovaru na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, ak sa v členskom štáte prenajímateľa považuje odovzdanie predmetu nájmu za dodanie tovaru do iného členského štátu s oslobodením od dane.