Monika68
05.04.06,12:29
Prosím o radu.
Spoločnosť vznikla v r. 2005, SF tvoríme zatiaľ každý mesiac z miezd zamestnancov a čerpáme každý mesiac iba prispievaním na stravu zamestnancom. Žiadne iné čerpanie...dokonca sa nám podarilo cca o 2000 Sk za r. 2005 viac vyčerpať, ako vytvoriť. Čo všetko robíme zle? Vadí to, že sme viac vyčerpali, ako vytvorili a že čerpáme len prispievaním na stravu?
Tweety
05.04.06,11:28
Prosím o radu.
Spoločnosť vznikla v r. 2005, SF tvoríme zatiaľ každý mesiac z miezd zamestnancov a čerpáme každý mesiac iba prispievaním na stravu zamestnancom. Žiadne iné čerpanie...dokonca sa nám podarilo cca o 2000 Sk za r. 2005 viac vyčerpať, ako vytvoriť. Čo všetko robíme zle? Vadí to, že sme viac vyčerpali, ako vytvorili a že čerpáme len prispievaním na stravu?
Ako ste mohli viac vyčerpať ako bol stav účtu?. Vyčerpať sa dá len do výšky skutočne pridelených prostriedkov.
Monika68
05.04.06,12:08
No este kym som ja nastupila do spolocnosti, bolo odsuhlasene, ze sa zo SF bude prispievat na stravu zamestnancov 7,5% z ceny stravneho listku. Je to zakotvene aj v internej smernici. Takze proste sa cerpalo a povinne pridely nestacili. Taktiez zatial nie su ine moznosti pridelu do SF.
No a neustale nam ten rozdiel narastal, az nam ku koncu roku robi nieco vyse 2000 Sk. Ale inak auditor nic na to nehovoril. Mozno si to nevsimol :o) Alebo to mozno az tak nevadi....neviem.
Tweety
05.04.06,12:13
No este kym som ja nastupila do spolocnosti, bolo odsuhlasene, ze sa zo SF bude prispievat na stravu zamestnancov 7,5% z ceny stravneho listku. Je to zakotvene aj v internej smernici. Takze proste sa cerpalo a povinne pridely nestacili. Taktiez zatial nie su ine moznosti pridelu do SF.
No a neustale nam ten rozdiel narastal, az nam ku koncu roku robi nieco vyse 2000 Sk. Ale inak auditor nic na to nehovoril. Mozno si to nevsimol :o) Alebo to mozno az tak nevadi....neviem.
A nedá sa prideliť zo zisku? ak nestačí z nákladov. Ale to chce prehodnotiť celý prídel do S.F.:cool:
KEJKA
05.04.06,12:13
skôr si to nevšimol, ale čudovala by som sa. Na SF je osobitný riadok v Súvahe a vy ste tam museli mať mínus.
Ak ste prečerpali, odporúčam dotovať SF zo zisku - nech na to konateľ myslí a navrhne použiť zisk aj takým spôsobom. VZ schváli nejaký ročný príspevok tak, aby ste mohli dodržať predchádzajúce dohody o výške príspevku na stravné.
KEJKA
05.04.06,12:14
:) :) :) servus... časová zhoda, fajn nie? a ešte aj názorová, to je super...:p :p :p
Jozef I
05.04.06,12:14
No tak to sa vam moc nepodarilo. Podľa mňa to vadí a mali by ste to opraviť. Navrhujem aby zamestnanci vrátili peniaze do pokladne v takej výške aby sa vám aspoň vynuloval soc. fond. Nemôžete čerpať niekde, kde nič nie je !
KEJKA
05.04.06,12:16
No tak to sa vam moc nepodarilo. Podľa mňa to vadí a mali by ste to opraviť. Navrhujem aby zamestnanci vrátili peniaze do pokladne v takej výške aby sa vám aspoň vynuloval soc. fond. Nemôžete čerpať niekde, kde nič nie je !

:D :D :D to hádam nemyslíš vážne......... :D :D :D
ako vtip dňa to beriem.
Tweety
05.04.06,12:18
:) :) :) servus... časová zhoda, fajn nie? a ešte aj názorová, to je super...:p :p :p
Lidka a ešte k tomu trinástka, to bude šťastieee...:):);)
Jozef I
05.04.06,12:20
Fakt netuším, čím som ťa tak rozveselil???? Alebo sa budeš len smiať a nič viac k tomu? :confused:
KEJKA
05.04.06,12:24
Fakt netuším, čím som ťa tak rozveselil???? Alebo sa budeš len smiať a nič viac k tomu? :confused:
naozaj som sa pobavila... nič v zlom, teraz chápem, že si to myslel vážne.
Ale ja som sa vyjadrila, ak si si nevšimol..... príspevok č. 4 - tuším.
Jozef I
05.04.06,12:30
Tvoje vyjadrenie som čítal, ale myslel som vysvetlenie tvojho smiechu nad mojim prispevkom.
A mám ešte otázku: ako vyrovna firma soc. fond ak nemala zisk????
Monika68
05.04.06,12:32
No zo zisku tvorit SF nemôžme, lebo bola strata :o( Ale zvýšili sme od apríla mzdy o 15%, tak dúfam, že sa to napraví. Inak by nás zamestnanci zožrali, keby si mali doplácať na lístok viac, ako doteraz. A čo sa týka súvahy... ano mali sme tam mínus 2.
Tweety
05.04.06,12:34
No zo zisku tvorit SF nemôžme, lebo bola strata :o( Ale zvýšili sme od apríla mzdy o 15%, tak dúfam, že sa to napraví. Inak by nás zamestnanci zožrali, keby si mali doplácať na lístok viac, ako doteraz. A čo sa týka súvahy... ano mali sme tam mínus 2.Potom ostáva prehodnotiť prídel z nákladov na jednu stravenky, to ste asi podcenili.:cool:
DušanČ
05.04.06,12:35
Je možné odsúhlasiť aj prídel nad povolenú tvorbu podľa zákona o soc. fonde. Samozrejme, že tento mimoriadny prídel bude nedaňovým nákladom.
Monika68
05.04.06,12:38
Ja som na to upozorňovala konateľov, že treba znížiť príspevok na stravu zo SF hneď ako som nastúpila do spoločnosti. Nesúhlasili....práve z toho dôvodu - čo som písala hore - nespokojnosť zamestnancov.
Tak myslím, že asi jedine to zvýšenie miezd nám snáď pomôže.
A vadí to, že celý SF čerpáme len prispievaním na stravu?
DušanČ
05.04.06,12:47
A vadí to, že celý SF čerpáme len prispievaním na stravu?

Každý sa prikryje len takou perinou na akú má. Jediné východisko je podľa mňa to, ako som uviedol v predchádzajúcom príspevku. Lebo mám dojem, že ani navýšenie zdrojov SF v súvislosti so zvýšením miezd nemáte prepočítané. Mimoriadny prídel by Vám pomohol aj vytvoriť podmienky na čerpanie aj na iné účely.
KEJKA
05.04.06,18:13
No tak to sa vam moc nepodarilo. Podľa mňa to vadí a mali by ste to opraviť. Navrhujem aby zamestnanci vrátili peniaze do pokladne v takej výške aby sa vám aspoň vynuloval soc. fond. Nemôžete čerpať niekde, kde nič nie je !

ja som sa pobavila len nad týmto. Aj ked je všetko možné. Ale zamestnanec chybu neurobil, príspevok bol schválený ... chybu urobila firma.
A dodatočne žiadať vrátenie príspevku mi pripadá absurdné.

Ak nie je zisk, môže sa prideliť viac z nákladov, ale z nedaňových.
SF by mal byť dostatočne vysoký aby postačoval nA plánované výdavky/príspevky. Toi je jasné. Možno to aj bolo zo začiatku prepočítané, ale stravné sa zvyšovalo, platy nie, tých 7,5% bolo stále viac.... a tak prečerpali.
1. treba vyrovnať schodok
2. treba prijať opatrenia na čerpanie len do výšky tvorby.
3. 100% len na SL sa mi javí ako porušenie zákona o SF, mala by tam byť rezerva na regeneráciu.

4. prehodnotiť SL, jeho výšku, či sa jedná o "gastro" - malo by sa kupovať v nižšej hodnote, zabezpečiť, aby sa prednostne účtovalo maximum do nákladov (550 z 89 Sk bez ohladu na nom. hodnotu SL.
Ak sa jedná o stravenky v klasickej ZJ skontrolovať správnosť výpočtu príspevku do nákladov.
........................
Nechcela som urazit, len som spontánne zareagovala... v dobrom.
Ak to bolo nevhodné, resp. inak pochopené, tak mi prepáč.
Na Krahuliach ta pozvem na pivo...:D
Jozef I
06.04.06,07:42
........................
Nechcela som urazit, len som spontánne zareagovala... v dobrom.
Ak to bolo nevhodné, resp. inak pochopené, tak mi prepáč.
Na Krahuliach ta pozvem na pivo...:D

Priznávam ze sa ma to trochu dotklo. Lebo som nechapal co konkretne ti bolo smiesne. Je jasne ze zamestnanci za to nemozu a chybu spravila firma. Ale ja som ziadnu blbost nenapisal. Da sa to riesit niekolkymi spôsobmi ako si uviedla i sama. Da sa to vyriesit aj formou ako som spomenul ja, aj ked si ti zda absurdna. Myslel som to teoreticky: vystavy sa blocek ze vratili peniaze do pokladne ( to co bolo nad ramec tvorby ) a v rovnakej vyske sa moze dat blocek napr. na repre. Je to rychle a bezbolestne. V kazdom pripade vsak prehodnotit to cerpanie do nasledujuceho obdobia.
Samozrejme suhlasim s riesenim tohto problemu tak ako si napisala vo svojom prispevku. :) Som rád, ze sa to vysvetlilo. :)

No a co sa tyka tvojho pozvania, rad by som ho prijal, ale asi sa tejto akcie nezucastnim, aj ked by som strasne rááád ! :mee:
Monika68
06.04.06,11:19
Lida ďakujem za radu, ale:

1. ako môžem dorovnať schodok? Ja dúfam, že sa dorovná tým zvýšením platov, podľa mojich prepočtov do konca roku 2006 by to mohlo vyjsť. Ak nie, ako ešte? Bez toho, žeby museli spoločníci niečo zacvakať?
3. zamestnanci sami súhlasili s tým, že budú čerpať celý SF len na stravu...bolo to jednohlasne odhlasované vraj kým som nastúpila, ale žiadny zápis o tom nie je. Len v internej smernici je zakotvené, že zamestnávateľ prispieva na stravu zo SF 7,5% z ceny gastrolístka.
4. máme gastrolístky v cene 80,- Sk, do nákladov dávame maximum, čiže 55%. Ak by sme zvyšovali cenu gastrolístka, podľa internej smernice by sme mali dodržať 7,5% :o(((
KEJKA
06.04.06,11:49
Lida ďakujem za radu, ale:

1. ako môžem dorovnať schodok? Ja dúfam, že sa dorovná tým zvýšením platov, podľa mojich prepočtov do konca roku 2006 by to mohlo vyjsť. Ak nie, ako ešte? Bez toho, žeby museli spoločníci niečo zacvakať?
3. zamestnanci sami súhlasili s tým, že budú čerpať celý SF len na stravu...bolo to jednohlasne odhlasované vraj kým som nastúpila, ale žiadny zápis o tom nie je. Len v internej smernici je zakotvené, že zamestnávateľ prispieva na stravu zo SF 7,5% z ceny gastrolístka.
4. máme gastrolístky v cene 80,- Sk, do nákladov dávame maximum, čiže 55%. Ak by sme zvyšovali cenu gastrolístka, podľa internej smernice by sme mali dodržať 7,5% :o(((

528/472 - prídel nad rámec povinného prídelu (prip. položka k základu dane..... tak som myslela vyrovnať schodok. Čo sa týka toho zacvakania, tak už zacvakali, lebo fond je prečerpaný. Z vyslovene vlastného vrecka nemusia.... vyrieši sa to v daňovom priznaní.
teraz je maximum 55% z 89 Skl, aj ked mate 80Sk lístky, tak do nákladov môžete dať tých 48,95 Sk.
Monika68
06.04.06,11:57
Lida dakujem ti velmi pekne, pomohla si ;).
EPk
06.04.06,13:13
528/472 - teraz je maximum 55% z 89 Skl, aj ked mate 80Sk lístky, tak do nákladov môžete dať tých 48,95 Sk.
Už neplatí, že do nákladov sa môže dať len 55% z ceny stravného lístka?
Jana Acsová
06.04.06,13:27
Už neplatí, že do nákladov sa môže dať len 55% z ceny stravného lístka?Platí ... to je minimum a zároveň platí aj maximum a to je čiastka spomínaná Lidou.
EPk
07.04.06,06:20
A od kedy to platí? Nebol kedysi daňový výdavok uznaný len 55% z ceny stravného lístka, alebo sa mi to len zdalo a zbytočne som účtovala nižšia náklady?
Jana Acsová
07.04.06,09:36
A od kedy to platí? Nebol kedysi daňový výdavok uznaný len 55% z ceny stravného lístka, alebo sa mi to len zdalo a zbytočne som účtovala nižšia náklady?Zmena je život. Niekedy sa to uplatňovalo tak ako uvádzate ... ale už sa môže aj viac. Mení sa život, zákony ... a niekedy aj výklady zákonov.
Tweety
07.04.06,10:01
A od kedy to platí? Nebol kedysi daňový výdavok uznaný len 55% z ceny stravného lístka, alebo sa mi to len zdalo a zbytočne som účtovala nižšia náklady?Usmernenie bolo uverejnené vo FS č.5/2005.:cool:
Jana Acsová
07.04.06,10:05
Usmernenie bolo uverejnené vo FS č.5/2005.:cool:Áno ... ale dotknuté ustanovenie ZP a súvisiacich predpisov v časti týkajúcej sa príspevku zamestnávateľa ostalo nezmenené.
anina
09.05.06,07:07
Príspevok zo SF na nákup ročnej pernamentky na tenisový kurt sa už nezdaňuje, že? Opravte ma ak sa mýlim. Dík.
jenny7
06.06.06,06:07
Ahojte, ja mám trošku taký podobný problém, nie som si istá či je to správne zaúčtované:
máme stravné poukážky v hodnote 80,- Sk
stravná jednotka na zamestnanca je 100,-Sk na odpracovaný deň.
Zamestnávateľ sa rozhodol, že nám bude celú stravenku preplácať.
Čiže - 55% účtujem 527/213 - 48,95 Sk
zostatok zaúčtujem 472/213 - 51,05 Sk
Zamestnancom sa to nezdaňuje, ide o nepeňažný prídel so SF.
Kedže SF nie je dostatočne doplnený, zákonný prídel nestačí vykryť požadovaný príspevok, tak ho dopĺňam ako 528/472 - nedaňový náklad.V danom príklade ho doplním o hodnotu 51,05 Sk. Na konci roku to dám ako pripočítateľnú polozku k základu dane. Na konci roku uvidím, kolko som prečerpala SF vďaka účtu 528, potom vlastne po vyčíslení hosp.zisku tuto sumu doplním do SF a tým pádom znížim disponibilný zostatok. To by malo byť v poriadku.
Pribudlo mi však ešte účtovanie SF v pokladni, naša bývala účtovníčka mi kázala viesť SF v pokladni. Takže som si urobila analytiku a vediem tam všetky pohyby. Takže ak dopĺňam SF 528 čiže 528/472 účtujem, hneď aj pohyb v pokladni a to, že akoby zoberiem príspevok 51,05 z centrálnej pokladne a dám ich do pokladne SF 261/211Cent.pokl. a 211SF/261, a keď vyplácam stravenku tak dám ten príspevok naspäť do centr.pokladne - 261/211SF a 211Cent.pokl./261.Ide tam o to zachytenie pohybov. Neviem ale či to nie je zbytočné, takto do detialov to viesť. Napadla ma ešte 1možnosť a to, či by to nestačilo účtovať 528/213, SF do toho vôbec neťahať, aby som nemusela robiť toľko pohybov? Len neviem potom, či sa to nebude musieť zdaňovať zamestnancom, kedže už to nepôjde cez ten SF???
Potrebujem vedieť hlavne to vedenie pohybov v pokladniSF, či je to správne a keď by som to chcela obísť účtovaním napriamo 528/213, či to neovplyvní zdaňovanie zamestnancov??Asi je to dosť komplikované, dúfam, že mi bude vedieť s tým niekto poradiť. Prosím, prosím ak viete,tak mi poradte:confused:
Tweety
07.06.06,07:25
Ahojte, ja mám trošku taký podobný problém, nie som si istá či je to správne zaúčtované:
máme stravné poukážky v hodnote 80,- Sk
stravná jednotka na zamestnanca je 100,-Sk na odpracovaný deň.
Zamestnávateľ sa rozhodol, že nám bude celú stravenku preplácať.
Čiže - 55% účtujem 527/213 - 48,95 Sk
zostatok zaúčtujem 472/213 - 51,05 Sk
Zamestnancom sa to nezdaňuje, ide o nepeňažný prídel so SF.
Kedže SF nie je dostatočne doplnený, zákonný prídel nestačí vykryť požadovaný príspevok, tak ho dopĺňam ako 528/472 - nedaňový náklad.V danom príklade ho doplním o hodnotu 51,05 Sk. Na konci roku to dám ako pripočítateľnú polozku k základu dane. Na konci roku uvidím, kolko som prečerpala SF vďaka účtu 528, potom vlastne po vyčíslení hosp.zisku tuto sumu doplním do SF a tým pádom znížim disponibilný zostatok. To by malo byť v poriadku.
Pribudlo mi však ešte účtovanie SF v pokladni, naša bývala účtovníčka mi kázala viesť SF v pokladni. Takže som si urobila analytiku a vediem tam všetky pohyby. Takže ak dopĺňam SF 528 čiže 528/472 účtujem, hneď aj pohyb v pokladni a to, že akoby zoberiem príspevok 51,05 z centrálnej pokladne a dám ich do pokladne SF 261/211Cent.pokl. a 211SF/261, a keď vyplácam stravenku tak dám ten príspevok naspäť do centr.pokladne - 261/211SF a 211Cent.pokl./261.Ide tam o to zachytenie pohybov. Neviem ale či to nie je zbytočné, takto do detialov to viesť. Napadla ma ešte 1možnosť a to, či by to nestačilo účtovať 528/213, SF do toho vôbec neťahať, aby som nemusela robiť toľko pohybov? Len neviem potom, či sa to nebude musieť zdaňovať zamestnancom, kedže už to nepôjde cez ten SF???
Potrebujem vedieť hlavne to vedenie pohybov v pokladniSF, či je to správne a keď by som to chcela obísť účtovaním napriamo 528/213, či to neovplyvní zdaňovanie zamestnancov??Asi je to dosť komplikované, dúfam, že mi bude vedieť s tým niekto poradiť. Prosím, prosím ak viete,tak mi poradte:confused: Ak máš stravenku v hodnote 80.-, tak všetko sa odvíja od tejto sumy.Ako ste prišli k stravnej jednotke 100.-?
jenny7
07.06.06,07:33
Ak máš stravenku v hodnote 80.-, tak všetko sa odvíja od tejto sumy.Ako ste prišli k stravnej jednotke 100.-?

Šéf nám chcel prilepšiť, tak stanovil, že stravná jednotka na každého zamestnanca sa zvýši na 100,-Sk. Takže nám to dáva v nepeňažnej forme,aby to bolo oslobodené od zdanenia. Niekde na porade som sa ešte dočítala, že aj keď mám menšiu nominálnu hodnotu stravenky, do nákladov zamestnávateľa sa môže dať 55% z 89,-Sk.
A čo s tým účtovaním pokladne SF? je to tak dobré, nekomlikujem si to zbytočne?
Tweety
07.06.06,07:39
Šéf nám chcel prilepšiť, tak stanovil, že stravná jednotka na každého zamestnanca sa zvýši na 100,-Sk. Takže nám to dáva v nepeňažnej forme,aby to bolo oslobodené od zdanenia. Niekde na porade som sa ešte dočítala, že aj keď mám menšiu nominálnu hodnotu stravenky, do nákladov zamestnávateľa sa môže dať 55% z 89,-Sk.
A čo s tým účtovaním pokladne SF? je to tak dobré, nekomlikujem si to zbytočne? Ten SF si zbytočne komplikuješ, veď predsa budeš mať evidenciu podľa obratov 472.Toto evidovanie cez pokladňu je neefektívne, radím zrušiť.
Nevidím vôbec dôvod na účtovanie SF z nedaňových nákladov.Ak máte na to,
pri stravenke v hodnote 80.- bude nákladom pri maxime 55% z 89.-
t.j. 48,95, potom ostáva na zamestnanca a SF 31,05. Túto čiastku treba rozdeliť na dve, podľa možnosti SF a potom už ostane iba suma pre zamestnanca.
jenny7
07.06.06,08:00
Ten SF si zbytočne komplikuješ, veď predsa budeš mať evidenciu podľa obratov 472.Toto evidovanie cez pokladňu je neefektívne, radím zrušiť.
Nevidím vôbec dôvod na účtovanie SF z nedaňových nákladov.Ak máte na to,
pri stravenke v hodnote 80.- bude nákladom pri maxime 55% z 89.-
t.j. 48,95, potom ostáva na zamestnanca a SF 31,05. Túto čiastku treba rozdeliť na dve, podľa možnosti SF a potom už ostane iba suma pre zamestnanca.

Vedenie SF cez pokladňu mi kázala viesť naša bývala účtovníčka, brala som ju ako skúsenejšiu, takže som to začala evidovať aj tam.
A tie ned.náklady - veď práve to! teraz na čerpanie SF nemáme dostačujúce prostriedky, ale z nasledujúceho zisku roku 2006 sa to doplní, tam už budú tie peniaze hneď aj zdanené, pretože to pôjde tou 528 ako pripočítateľná položka k základu dane. Je to strašne komlikujúce, ale snažím sa to nejako najrozumnejšie vyriešiť, ale jediné čo z toho mám, je totálny guláš a možno zbytočné účt.operácie, ktoré by tam nemuseli ani byť - ako si spomenula tu pokladnu. Ach jaj! tak ja už teda neviem:mee:
Tweety
07.06.06,08:04
Vedenie SF cez pokladňu mi kázala viesť naša bývala účtovníčka, brala som ju ako skúsenejšiu, takže som to začala evidovať aj tam.
A tie ned.náklady - veď práve to! teraz na čerpanie SF nemáme dostačujúce prostriedky, ale z nasledujúceho zisku roku 2006 sa to doplní, tam už budú tie peniaze hneď aj zdanené, pretože to pôjde tou 528 ako pripočítateľná položka k základu dane. Je to strašne komlikujúce, ale snažím sa to nejako najrozumnejšie vyriešiť, ale jediné čo z toho mám, je totálny guláš a možno zbytočné účt.operácie, ktoré by tam nemuseli ani byť - ako si spomenula tu pokladnu. Ach jaj! tak ja už teda neviem:mee:
Skús si prepočítať zákonnú dotáciu SF z HM, potom budeš vedieť, koľko si môžeš dovoliť dať na jednu stravenku. Ak bude málo, tak použiješ 528, potom po prídele zo zisku to opravíš. Ale tú pokladňu ihneď zruš. Neefektívnu a navyše zbytočnú práce neľúbim.:mee:
jenny7
07.06.06,08:20
Jasné, zákonná dotácia nestačí, tak preto ta 528.
Ešte rozmýšlam, že mám urobenú pokladnu za 1štvrťrok, budem ju musieť asi celú poopravovať, kvôli číslovaniu, nemôžem to zrušiť k 1.4.???
Nehnevaj sa,že ťa stále otravujem.
Tweety
07.06.06,08:23
Jasné, zákonná dotácia nestačí, tak preto ta 528.
Ešte rozmýšlam, že mám urobenú pokladnu za 1štvrťrok, budem ju musieť asi celú poopravovať, kvôli číslovaniu, nemôžem to zrušiť k 1.4.???
Nehnevaj sa,že ťa stále otravujem.Ak vieš vstúpiť do pokladne, tak to by bolo najlepšie.
jenny7
07.06.06,08:41
dá sa povedať, že aj viem, ale na druhej strane, ak tam vstúpim tak musím dať prečíslovať doklady,potom sa mi to všetko poprepisuje a môžem všetko prelepovať. Ale asi sa na to dám, aby som to nemusela komplikovať ďalších 9mesiacov - účtovníckych,pravdaže:rolleyes:
Hm, už je toľko hodín, idem sa najesť a potom budem pokračovať. Prajem aj tebe dobrú chuť, nesmiem to moc s tými otázkami preháňať, aby si sa mohla kľudne najesť a trošku cez obed zrelaxovať.
Tweety
07.06.06,10:37
dá sa povedať, že aj viem, ale na druhej strane, ak tam vstúpim tak musím dať prečíslovať doklady,potom sa mi to všetko poprepisuje a môžem všetko prelepovať. Ale asi sa na to dám, aby som to nemusela komplikovať ďalších 9mesiacov - účtovníckych,pravdaže:rolleyes:
Hm, už je toľko hodín, idem sa najesť a potom budem pokračovať. Prajem aj tebe dobrú chuť, nesmiem to moc s tými otázkami preháňať, aby si sa mohla kľudne najesť a trošku cez obed zrelaxovať.Ďakujem, ale ja by som to jedným dokladom preúčtovala, ako opravu účtovania a bolo by.
sta
05.09.06,11:41
ahojte, viete mi prosím niekto pomôcť s čerpaním SF v PÚ? Mám blok za prenájom bedmintonových kurtov v hodnote 660,- Sk. Príspevok potrebujem rozdeliť medzi 5 zamestnancov. Každému som vo výplate uviedla nepeňažný príjem vo výške 132,- Sk, mzdy účtujem v Olympe a ten mi dal k tomu predkontáciu 472/331.
Tento príspevok som každému zdanila - daň 25,- Sk 331/342.
Daň sme odviedli cez účet 342/221.
Nepeňažný príjem zo SF je zahrnutý vo výplatách a vyplatený ako 331/221.
Problém je, že netuším ako zaúčtovať ten samotný blok z pokladnice? Keď zaúčtujem 660,- 472/211 tak mám vlastne dva krát túto sumu na strane MD účtu 472? :confused: :mee:
Tweety
05.09.06,11:43
ahojte, viete mi prosím niekto pomôcť s čerpaním SF v PÚ? Mám blok za prenájom bedmintonových kurtov v hodnote 660,- Sk. Príspevok potrebujem rozdeliť medzi 5 zamestnancov. Každému som vo výplate uviedla nepeňažný príjem vo výške 132,- Sk, mzdy účtujem v Olympe a ten mi dal k tomu predkontáciu 472/331.
Tento príspevok som každému zdanila - daň 25,- Sk 331/342.
Daň sme odviedli cez účet 342/221.
Nepeňažný príjem zo SF je zahrnutý vo výplatách a vyplatený ako 331/221.
Problém je, že netuším ako zaúčtovať ten samotný blok z pokladnice? Keď zaúčtujem 660,- 472/211 tak mám vlastne dva krát túto sumu na strane MD účtu 472? :confused: :mee:
Ten nepeňažný príjem z miezd už neúčtuješ.
sta
05.09.06,11:46
čiže neúčtujem tú operáciu, ktorú mi vyhodil Olymp teda nepeňažný príspevok 472/331? Ale zaúčtujem iba blok z pokladne 472/211? Tuším už tomu začínam rozumieť :rolleyes:
Assea
20.09.06,06:24
Je v poriadku keď a.s.-ka čerpá prostriedky zo sociálneho fondu 1x ročne (pred vianocami)? Čerpané prostriedky používame na nákup stravných lístkov (ako nepeňažnej odmeny). Zamestnanci nám zo stravných lístkov uhrádzajú 19% DzP. Ďakujem....
korduľa
21.09.06,12:45
chcela by som sa spytat co so zostatkom socialneho fondu, zamestnanci maju poskytovanu stravu, takze sa im nedavaju listky,kedze sa prepustaju a stav zamestnancov bude nulovy, co so socialnym fondom?da sa to niekam preuctovat?
dakujem
Marína
21.09.06,13:49
Zostatok SF by som použila tak, aby zostal nulový stav. Okrem stravného ho môžeš použiť napr.:
- rekreácie, výlety, doprava do vlastných zariadení, škola v prírode
- poskytnutie poukazov cestovných kancelárií
Nenávratné finančné výpomoci poskytnuté:
- pri úmrtí rodinného príslušníka, zamestnancovi s maloletými deťmi, ako aj ďalšie tituly, ktorých spoločným znakom je nepriaznivá situácia,
- príspevok na kultúrne programy a športové akcie, poskytnutie vstupeniek na kultúrne a športové akcie, permanentky,
- ďalšie príspevky stanovené v kolektívnej zmluve so zamestnávateľom
korduľa
21.09.06,13:59
dakujem velmi pekne, keby sa to pouzilo na nenavratnu financnu vypomoc, ako sa to urobi uctovne, co sa tyka dokladu napriklad pri tej nepriaznivej situacii a ako sa to zauctuje
Marína
21.09.06,14:48
Dáš výdaj z evidencie SF a výdaj v peň.denníku zo SF(ak vedieš finanč.prostriedky na BÚ alebo v POKL) a cez mzdy to zamestnancom zdaníš. Pozor! Len zdaníš, odvody z tejto sumy nepočítaš. Na jednom liste spíš zoznam zamestnancov a k nim jednotlivé čiastky a dôvod. Majiteľ nech to podpíše. Dala by som to podpísať aj zamestnancom. Takto to môžeš urobiť, ak nemáte uzavretú kolektívnu zmluvu. Ak máte, riaď sa podľa nej, na čo prostriedky zo SF môžu byť použité.
Assea
22.09.06,03:38
Je v poriadku keď a.s.-ka čerpá prostriedky zo sociálneho fondu 1x ročne (pred vianocami)? Čerpané prostriedky používame na nákup stravných lístkov (ako nepeňažnej odmeny). Zamestnanci nám zo stravných lístkov uhrádzajú 19% DzP. Ďakujem....

nevie mi niekto poradiť?
sysula
22.09.06,03:51
nevie mi niekto poradiť?

Myslim, ze je to v poriadku, my ho tiez cerpame 1x rocne na zamestnanecky vylet aj s rodinou..
liba2
22.09.06,04:13
Je v poriadku keď a.s.-ka čerpá prostriedky zo sociálneho fondu 1x ročne (pred vianocami)? Čerpané prostriedky používame na nákup stravných lístkov (ako nepeňažnej odmeny). Zamestnanci nám zo stravných lístkov uhrádzajú 19% DzP. Ďakujem....To že firma zakúpi stravné lístky raz na celý rok dopredu (alebo pozadu) je v poriadku. Predpokladám, že z tohto nákupu zaúčtujete niečo aj do nákladov a zvyšok je príspevok na stravovanie zo SF. Nechápem ale, prečo tento príspevok zdaňujete.
liba2
22.09.06,04:17
Myslim, ze je to v poriadku, my ho tiez cerpame 1x rocne na zamestnanecky vylet aj s rodinou..Treba ale pripomenúť, že firma má pri čerpaní SF určité povinnosti. Pri kontrole firma bude musieť preukázať že zabezpečila stravovanie zamestnancov. Až keď zamestnanci nemajú záujem o stravovanie, môže sa zo SF prispieť na iné účely (výlet).
sysula
22.09.06,04:19
To že firma zakúpi stravné lístky raz na celý rok dopredu (alebo pozadu) je v poriadku. Predpokladám, že z tohto nákupu zaúčtujete niečo aj do nákladov a zvyšok je príspevok na stravovanie zo SF. Nechápem ale, prečo tento príspevok zdaňujete.

Zdanuje sa to preto, lebo aj cerpanie SF je nepenazny prijem, z ktoreho sa plati dan.
Assea
22.09.06,04:21
Takže je zdanenie v poriadku? No dúfam že áno :)
liba2
22.09.06,05:27
Takže je zdanenie v poriadku? No dúfam že áno :)
Ak nakupuje stravné lístky (napr. TickerRestaurant) a prispievate na ne zo SF, tento príjem zamestnanca sa nezdaňuje.
Tu na porade je mnoho príspevkov na túto tému , aj publikované stanovisko DR SR, treba ísť cez vyhľadávanie a prečítať si to.
Assea
22.09.06,05:43
Myslím že sme sa celkom dobre nepochopili :)...
Nejde o príspevok na stravné lístky ale forma nepeňažnej odmeny...
Celá hodnota lístku je hradená zo sociálneho fondu, a zamestnanec
uhradí 19% daň... Teda dostane jednorázovú "odmenu" zo SF vo forme stravných lístkov napr. za 500 Skk. Túto sumu uhradím zo SF a zamestnanec mi zaplatí 95 Sk daň.

Dúfam že je to v poriadku... :confused:
korduľa
25.09.06,07:59
Dáš výdaj z evidencie SF a výdaj v peň.denníku zo SF(ak vedieš finanč.prostriedky na BÚ alebo v POKL) a cez mzdy to zamestnancom zdaníš. Pozor! Len zdaníš, odvody z tejto sumy nepočítaš. Na jednom liste spíš zoznam zamestnancov a k nim jednotlivé čiastky a dôvod. Majiteľ nech to podpíše. Dala by som to podpísať aj zamestnancom. Takto to môžeš urobiť, ak nemáte uzavretú kolektívnu zmluvu. Ak máte, riaď sa podľa nej, na čo prostriedky zo SF môžu byť použité.


to je prijatelne riesenie,ale neviem to nejak urobit dokladovo, viem ako doklady pouzit ale ked to nahodim do systemu tak mi vyhodi na vyplatnici sumu zratanu s prispevkom, a mozem tu vyplatnicu zauctovat tak, ze odratam od kazdej vyplaty prispevok zo SF a ten prispevok potom zauctujem zvlast?
korduľa
25.09.06,08:22
spekulujem nad tym, ale nejde mi to do hlavy,
urobila som mzdy a sf som rozdelila medzi zamestn. ako penazny prijem zo SF,
ked robim int. doklad ku mzdam za mesiac v ktorom som rozpustila SF ako to mam zauctovat hrubu mzdu dam 521/331,tu mi to neovplyvnilo, ale v tom istom internom doklade mam urobit aj to rozpustenie a vyplatenie SF, lebo na vyplatnici miezd mi to zratalo k cistej mzde a zdanilo, tak teraz neviem ako to mam urobit uctovne. rozpustit SF 472/331 alebo rovno 472/211 ale potom ako mam urobit vyplatnicu miezd, mam tam dat sumu bez toho prispevku a tak to vydat z pokladne ?
dkleinova
17.12.08,06:55
Dobrý deň prajem,
mám tu malý problémik s čerpaním sociálneho fondu.
Ako spoločnosť sme veľmi špecifická, lebo máme PÚ pre podnikateľov, ale nie sme založení za účelom zisku..sme založení zo zákona..nesmieme mať "zisk".

Z toho dôvodu tvoríme SF 0,6% z HM, čo je priemerne okolo 300sk. Čerpáme ho ako príspevok na str. lístky a mesačne vyčerpáme skoro toľko, koľko sa vytvorí.

Lenže môj šéf by bol rád, keby sme ako zamestnanci dostávali nejaké "poukážky kultúrneho vyžitia", resp. príspevky na regeneráciu a náš SF, ktorý sa mesačne tvorí na to stačiť nebude.

Moja otázka, ako by som mohla navýšiť SF tak, aby som neporušila zákon??
Podľa toho potrebujem prepočítať aj príspevok zo SF na nové str. lístky, ktoré teraz od januára kupujeme v inej NH (vyplácame ich o mesiac dopredu, tak to potrebujem vyriešiť čo najskôr).


Ešte ma zaujíma, keď sme SF čerpali doteraz len na stravné lístky, porušovali sme zákon?
bobo97
03.09.09,07:10
Prosím o radu.
Naša zamestnankyňa bola na dovolenke v Chorvátsku (súkromne).
Chceli by sme jej prispiesť zo SF sumu 200€. Musí byť dovolenka vydokladovaná ( Faktúra, prípadne bločky )?
Tweety
03.09.09,07:27
Prosím o radu.
Naša zamestnankyňa bola na dovolenke v Chorvátsku (súkromne).
Chceli by sme jej prispiesť zo SF sumu 200€. Musí byť dovolenka vydokladovaná ( Faktúra, prípadne bločky )?
Nie, nemusí. Ale čerpanie SF musíte mať ošetrené v IS.
Simiimi
12.03.10,07:22
Skús si prepočítať zákonnú dotáciu SF z HM, potom budeš vedieť, koľko si môžeš dovoliť dať na jednu stravenku. Ak bude málo, tak použiješ 528, potom po prídele zo zisku to opravíš. Ale tú pokladňu ihneď zruš. Neefektívnu a navyše zbytočnú práce neľúbim.:mee:

do ktorého riadku v DP PO bude uvedený prídel nad rámec povinného prídelu z účtu 528? už viem, r. 130
A ešte nerozumiem tomu, ako sa to prejaví v pokladni, keď nemáme zvlášť pokladňu na SF, ale peniažky na stravné lístky mi dáva šéf z centrálnej pokladne.
Ivenka
27.07.10,12:38
Skúste mi poradiť ak tu ešte niekto pracuje. Mám faktúru za prenájom chaty.
Učtovala som 528/321 282 E
a 472/321 78 E
78 E som rozučtovala zamestnancom a zdanila. Len neviem ktorý zápis mi chýba lebo mi nesedí 331 ? Výplaty som vyplatila z pokladne. Čo mám dať na stranu MD?
Ďakujem
Tweety
27.07.10,12:45
Skúste mi poradiť ak tu ešte niekto pracuje. Mám faktúru za prenájom chaty.
Učtovala som 528/321 282 E
a 472/321 78 E
78 E som rozučtovala zamestnancom a zdanila. Len neviem ktorý zápis mi chýba lebo mi nesedí 331 ? Výplaty som vyplatila z pokladne. Čo mám dať na stranu MD?
Ďakujem
A daň si zaúčtovala 331/342?
KEJKA
27.07.10,13:23
Skúste mi poradiť ak tu ešte niekto pracuje. Mám faktúru za prenájom chaty.
Učtovala som 528/321 282 E
a 472/321 78 E
78 E som rozučtovala zamestnancom a zdanila. Len neviem ktorý zápis mi chýba lebo mi nesedí 331 ? Výplaty som vyplatila z pokladne. Čo mám dať na stranu MD?
Ďakujem
78 EUR zaplatí firma, takže 321 sa nemení, hej?
331 nezvyšuješ o 78 EUR-ak to oni neplatia, je to len nepeňažný príjem a iba daň je vyššia.
Aký máš rozdiel na 331?
Ivenka
27.07.10,16:27
No presne 78 Eur. Daň zaučtovanú mám. Oni to práveže neplatia, dostali do výplaty ako príspevok zo SF.
Tweety
27.07.10,17:11
No presne 78 Eur. Daň zaučtovanú mám. Oni to práveže neplatia, dostali do výplaty ako príspevok zo SF.
A čo Ti vlastne nesedí? Napíš ako si to celé účtovala.
KEJKA
27.07.10,17:50
No presne 78 Eur. Daň zaučtovanú mám. Oni to práveže neplatia, dostali do výplaty ako príspevok zo SF.
predpokladám, že si zaúčtovala 521/331 hrubú mzdu a včítane tých 78 EUR a preto teraz máš 331 vyšší záväzok o 78 EUR. Je tak?
78 EUR by si v rekapitulácii mala mať niekde v kolonke ostatný príjem-nepeňažný príjem a táto suma nepatrí na 521.
Ivenka
28.07.10,03:13
Práveže nemám 78 učtované na 521.
Učtovala som 521/331 hrubé mzdy bez príspevku
331/336
524/336
331/342 spolu dan zo ZČ+daň z príspevku
527/472
331/211 čistá mzda vyplatená spolu s príspevkom
V Olympe mám v rekapitulácii ešte uč.príp.472/331 presne 78 Eur.
Ivenka
28.07.10,08:48
Sumu vydel počtom zamestnancov a nahraj do najbližších miezd ako pôžitok zo SF, ktorý sa len zdaní, len dávaj pozor, aby si im tú sumu aj nevyplatila.

V tom som mala chybu. Našla som to tu na Porade od mzdarky Renci. Olymp mi to dal ako vyplatené peniaze a ja som si to nevšimla. Takže poriešené.ˇAj vďaka Vám.