gven75
24.04.14,11:06
Ahojte, vedeli by ste mi napísať či to budem mať takto správne? príklad je modelový, v rámci mojej bakalárskej práce... Chcem vypočítať mesačný preddavok na daň, ktorý zamestnávateľ odvedie za zamestnanca: ZD upravený o NČZD na daňovníka = 436,48 € ... z toho som vypočítala 19% daň = 82,93 €... zamestnanec si uplatňuje mesačne DB na 2 deti... a tu neviem, či preddavok, ktorý odvedie zamestnávateľ je tých 82,93 alebo ho poníži o DB, teda o 42,82 a úradu odvedie 82,93-42,82 = 40,11 €.... ??? ďakujem za skorú odpoveď :)
Orsz
24.04.14,09:38
áno, preddavok sa poníži o uplatňovaný DB
gven75
24.04.14,09:47
ale v RZD by som ako úhrn preddavkov za rok 2013 uviedla úhrn tej neponíženej časti, teda 82,93 nie?
Orsz
24.04.14,09:50
Teraz záleží o čo sa Vám v tej bakalárskej práci jedná :) či o výpočet mzdy, alebo ročné zúčtovanie. Ale odpoveď na otázku koľko zamestnávateľ odvedie za zamestnanca je vypočítaný preddavok mínus daňový bonus = odvod za zamestnanca.
gven75
24.04.14,09:57
robím príklad, v ktorom vypočítam preddavok na daň aj čistú mzdu... potom počítam aj ročnú daňovú povinnosť za r. 2013... nie je tu možné pridať súbor? kde by som mohla dať celý výpočet, aby ste možno videli ako to myslím? len pre kontrolu, vypočítané to mám.. :)
Orsz
24.04.14,10:50
čo sa týka výpočtu preddavku na daň, tak to je najprv tá suma neznížená resp neupravená o iné preplatky, resp. nedoplatky dane napr. s dôvodu uplatňovania DB alebo z vykonaného RZD. Vypočítané preddavky sa upravujú o daňový bonus a výsledok RZD (ak sa robí v tom mesiaci kedy bolo RZD vykonané - lebo to sa robí len raz do roka). Výsledkom je daň, ktorú zamestnávateľ odvedie na DU. Môžete to skúsiť sem nejak dať ako súbor - ja tu nedávam žiadne prílohy :) takže nemám s tým nejakú skúsenosť. Len potom je dobré zadefinovať - presne aké otázky chcete zodpovedať aj v tej práci - v zadávaní ste uviedla otázku, ktorú sumu zamestnávateľ odvedie za zamestnanca :).