Lilinka1011
24.04.14,12:37
Bola som na pohovore do hračkárstva. Ten pán čo, ten pohovor so mnou robil, má byť aj môj budúci zamestnávateľ ale až v septembri. Nakoľko ale nie som vyučená predavačka chce, aby som sa zaučila v jeho predajni s domácimi potrebami po dobu 2 týždne ale bez toho aby mi za to zaplatil. Nemám zrovna peniaze aby som makala pol mesiaca len tak zadarmo, platila si cestovné 1,70 € za deň a ešte aj jedlo, len tak aby som zvládla prácu predavačky, ktorú by som sa naučila kľudne aj za deň a potom počas pracovnej doby. V pondelok sa máme na tom zaúčaní dohonúť. Poradte mi čo mu mám povedať. Čítala som, že to zaplatené musí byť, inak je to práca na čierno a som taktiež vedená na úrade práce. Nechcem mať problémy, ale tak isto ani prísť o šancu pracovať.
Orsz
24.04.14,10:59
Samozrejme že by to bola práca na čierno .... Na tento účel zamestnávateľom slúži skúšobná doba, ktorá môže byť od 1 - 3 mesiacov .. počas tejto doby s Vami môže kedykoľvek ukončiť PP bez udania dôvodu, rovnako ako to môžete urobiť aj vy. Táto práca musí byť platená ako riadna práca ... neexistuje zaúčanie bez pracovnej zmluvy a bez odmeny. Ako som uviedla na to je zo zákona skúšobná doba, kedy si Vás môže odskúšať a zaučiť a samozrejme aj s nárokom na mzdu. Je to konkrétne § 45 Zákonníka práce. A čo by sa týkalo zaúčania bez pracovnej zmluvy - môžete mu pripomenúť novelizáciu zákona o nelegálnom zamestnávaní od 1.11.2013, kde za každého pracovníka, ktorého neprihlási do PP je pokuta 2000 eur.
Lilinka1011
24.04.14,11:07
Ďakujem teda, ale viem, že sa to robí zaúča sa na čierno ale iba pár hodín, dúfam, že to pochopí, ale skôr si myslím, keďže ma zvozil aj za to že nemám písaný dátum narodenia v životopise,čo tam byť nemusí a tak isto či som slobodná a koľko mám detí alebo či sa nechystám mať deti v najbližšom čase, viem, že zoberie radšej niekoho, kto s tým nebude mať problém. V takejto situácii je človek bezradný :(
Orsz
24.04.14,11:08
Samozrejme ak vám záleží na tej práci :) nie je dobré byť na neho samozrejme taká tvrdá ako som popísala v poslednej vete :) ... ale snažiť sa v dobrom vysvetliť, že ste vedená na Úrade práce a nechcete mať problémy ani vy ani on ako zamestnávateľ ... takže záleží ako k Vám bude pristupovať a podľa toho sa zariadite :) Želám nech to dobre dopadne! :)
Lilinka1011
24.04.14,11:09
Môžem dostať aj ja pokutu, keby som na to pristúpila?
Orsz
24.04.14,11:10
tak vek aj stav, deti ... myslím, že to by malo byť súčasťou životopisu. Nemá to byť smerodajné v negatívnom zmysle ale hovorí to napr. o tom, či ste rodinný typ, možno aj to či ste zodpovedná voči životu, nakoľko máte rodinu ... a pod. Neberte to teda hneď v negatívnom slova zmysle ... neviem ako urgentne tú prácu potrebujete, ale za každú cenu a byť niekde nešťastná, to by asi nebolo na dlho. Premyslite si to, ale určite vyskúšajte ... možno to nie je také hrozné ako to na prvý pohľad vyzerá :)
veronikasad
24.04.14,11:11
Ano, pri kontrole inšpektormi IP dostane pokutu zamestnanec aj zamestnávatel.
ivka70
24.04.14,11:17
Blbost, udaje o rodinnom stave, detoch, manzelovi ci pratelovi nemaju co robit v zivotopise a dokonca zamrestnavatel sa na ne nesmie ani na pohovore pytat ....
Orsz
24.04.14,11:17
Je to možné ... ako píše veronika ... ale myslím, že by prihliadli na to, že ste to urobili z nariadenia bud. zamestnávateľa. Netreba sa na to pozerať ako na strašiaka .. ale opatrnosti nikdy nie je dosť.
ivka70
24.04.14,11:25
Zamestnavatel ma na odskusanie bud skusobnu dobu alebo ta moze na zaciatok zamestnat na dohodu.
To su zakonne postupy. Bez zmluvy nikam nenastupuj.

2 tyzdnova "skuska" je zneuzivanie ludi, pri ktorej za ciernu pracu hrozi pokuta nielen zamestnavatelovi ale aj zamestnancovi.
A pri evidencii na UP hrozi aj vyradenie z UP.
Lilinka1011
24.04.14,11:34
Ďakujem, keď ja som už 4 mesiace bez práce a od skončenia školy som mala stále len dohody, vždy so mnou vybabrali tak sa už bojím, ale nutne potrebujem peniaze, tak to asi nebudem riskovať, aj tak je to len práca na skrátený úväzok za 320€. Škoda, dúfam, že sa s ním nejak dohodnem ale ten starý pán je taký akoby som to povedala, tvrdohlavý vysokoškolák čo si myslí že zjedol všetku múdrosť sveta, ja mám len maturitu ale vidím že, on žije ešte v komunizme :/
arizona
24.04.14,11:35
Podla toho co pises, to vyzera na dost neseriozneho zamestnavatela, ktory bud vedome,alebo nevedome porusuje zakony.
Asi "pan podnikatel" takto zneuziva ludi, neplati mzdy,odvody a asi aj ine veci...jeho neferove pratkiky mozes oznamit na nablizsi Inspektorat prace /aj anonymne/,nech jeho podnikanie a zneuzivanie ludi preveria

http://www.podnikajte.sk/pravo-a-legislativa/c/1331/category/zakonne-povinnosti-podnikatela/article/nelegalne-zamestnavanie-praca-2013.xhtml
denis_m6
24.04.14,11:39
presne tak. a este sa moze stat, ze po obdobi "zaucania" tie povie ze nie je spokojny s tvojim postupom a dovi, dopo... zadarmo odpracovane, a este ty budes mat problemy na uradoch, ja by som do toho bez riadnej zmluvy a seriozneho jednania nesiel.
Lilinka1011
24.04.14,11:43
Ďakujem, no udať ho, nerada to robím aj keď by sa patrilo. Tak ja mám na takýchto zamestnávateľov "šťastie", už ma za jedného vyradili, lebo ma nútil na nadčasy pri dohode a sľúbil mi, že mi to rozdelí do druhého mesiaca aby som neprekročila stanovený limit, no nakoniec som dopadla tak, že som stade musela odísť a znova sa zaraďovať, behačky, všetko, ďalší mi sľuboval že mi zmluvu predĺžia (nastupovala som v novembri a bola to dohoda) a kvôli tomu aby som nebola ne férová som nenastúpila do kníhkupectva, čo by ma viac bavilo a nakoniec , mi len cez kolegyňu oznámili, že šetria a byej bye brigádnici, asi som blbá alebo čo keď sa mi toto deje, ale zamestnávatelia toto robia bežne, to len tak aby si aj ostatný dávali pozor, a keď sa im naskytne lepšia práca, aby nebrali ohľad na zamestnávateľa, lebo on nebude brať ohľad na nich.
Lilinka1011
24.04.14,11:46
Ďakujem, no tak uvidím ako to dopadne, ale potrebujem súrne peniaze, doma nám nevychádza rozpočet, pár eur nám zostane po zaplatení účtov, úveru atď a ja mladá doma, hľadám, behám, všade po známych a keď sa niečo vyskytne tak to je takýto úžerník :( ach jaj Slovensko a jeho zákony.
misoft
24.04.14,11:51
...súhlas s ivka70 - toto sú údaje, ktoré sú osobného charakteru, nemajú v životopise byť zverejňované. Ak by ich však požadoval - možno to považovať za určitú formu budúcej diskriminácie (pre tie údaje) - a diskriminácia v práci nie je tolerovaná.
Lilinka1011
24.04.14,11:57
Ja to viem, že nemôžu požadovať, vek, rodinný stav, vierovyznanie a politické názory napríklad, ale robí sa to, zažila som to už na nie jednom pohovore, tak isto ako aj to zaúčanie, bohužiaľ, na SR je obrovská korupcia a diskriminácia, a je ťažko sa rozhodovať, do čoho ísť, čo riskovať, keď je človek zúfalý, každopádne vám ďakujem, za odpovede :)
arizona
24.04.14,11:58
Prave preto funguju u nas takyto " zamestnavatelia a podnikatelia" , lebo vela ludi rozmysla tak ako ty! Pokym sa ludia nenaucia si branit svoje prava a budu ochotni makat zadarmo,len pre pekne sluby, tak dovtedy budu existovat aj takyto zamestnavatelia...
Orsz
24.04.14,12:22
Tiež si myslím, že to netreba preháňať (niekoho udávať a podobne) a už vôbec nie robiť druhému zle ... to že oni si ubližujú, je na ich svedomí, a ponesú si následky svojho konania. Dôležité je, aký postoj k tomu zaujmeme my ... som za porozumenie a lásku, a s kým sa nedá pohnúť tak, nechať ho a on sám "padne" ...
arizona
24.04.14,17:44
A aky postoj by si zaujal ty? Chodil by si mu s laskou a porozumenim robit zadarmo?Ja teda urcite nie. Dokedy budeme my vsetci podvodnikov s laskou podporovat dovtedy tu budu...Ludia predsa chodia do prace,aby mali na obzivu svoju a svojej rodiny, nie aby zdarma chodili makat na podvodnikov, co porusuju zakony, nie?
Orsz
25.04.14,07:45
Ja som žena :) Nepochopili ste o čom som písala, takže na Váš dotaz nemám čo napísať :).
Ingrid Ondruskova
25.04.14,08:00
súhlas...
Ingrid Ondruskova
25.04.14,08:06
a ešte doplním, niekde sa tu píše, že starý podnikateľ žije ešte v komunizme, naopak, snaží sa byť vyčúraný kapitalista, za totáča by sa toto ozaj nestalo!!! ľudia by mali byť zásadoví....viem, práce je na SR málo, ale keby ho každý z potencionálnych zamestnancov poslal hneď na začiatku do rit*, po čase by si aj on uvedomil, že takého hlupáka/= robím zadarmo/ nájde asi ťažko!!!
Lilinka1011
28.04.14,09:31
Volala som s ním, slušne som mu vysvetlila, že to je nezákonné, môže dostať 2000 eur pokutu, mňa môžu vyradiť a odpovedal mi takto: Máte len dve možnosti, buď na to pristúpite a zamestnáte sa, alebo vás vyškrtnem. Všetko podané patrične arogantne. Tak som mu povedala, nech ma vyškrtne.