Cecilia
24.04.14,12:48
Platí ešte, že sa zasiela na daňový úraz Oznámenie platiteľa dane o odvedení dane vyberanej zrážkou?
Tweety
24.04.14,10:49
Platí.
Cecilia
24.04.14,10:53
Cecilia (Dnes 13:00) Ak je dohodár zamestnaný na trvalý pracovný pomer a v apríli až septembri zarobí na dohodu po 100 Eur mesačne, bude si podávať sám daňové priznanie alebo zanesie zamestnávateľovi potvrdenie o príjme z dohody alebo daň z dohody je zrážková a je vysporiadaná? ďakujem
Tweety
24.04.14,10:54
Dohodár je dohodár, takže upresni, ale zadaj otázku, do komentárov sa nedávajú.
veronikasad
24.04.14,10:56
Daň z dohody už pár rokov nie je zrážková, ale preddavková - bez ohľadu na to, či žiada zamestnávatela o vykonanie RZD alebo si DP robí sám.
Cecilia
24.04.14,11:03
ďakujem Vám za odpoveď, neviem pridať príspevok ináč ako cez Komentovať.
Zaujímalo by ma, či si zamestnanec musí vysporiadavať príjmy na konci roka alebo len požiada zamestnávateľa o ročné zúčtovanie bez toho aby tam uvádzal príjem z dohody.
veronikasad
24.04.14,11:05
Už som ti napísala, že dohoda sa zdaňuje preddavkovou daňou, preto je súčasťou príjmu z § 5 - ak nedoloží potvrdenie o všetkých príjmoch, musí si sám urobiť DP typu A.
Cecilia
24.04.14,11:08
Prosím Ťa, toto je už neplatí? ďakujem za trpezlivosť

Zrážková daň na niektoré príjmy od zamestnávateľa
V niektorých prípadoch môže byť daňovníkovi z príjmov od zamestnávateľa zrazená daň vyberaná zrážkou. Je však nutné, aby bolo splnených niekoľko podmienok:

zamestnávateľ je platiteľ dane
celková výška príjmov od tohto zamestnávateľa nebude mesačne viac ako 165,97 eur
daňovník si neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 zákona čl 595/2003 o dani z príjmov
na daňovníka
na manžela/manželku
daňovník si neuplatňuje daňový bonus (§ 33 zákona č. 595/2003 o dani z príjmov)
veronikasad
24.04.14,11:09
Toto už naozaj neplatí - nechce sa mi hľadať odkedy ,,,
Tweety
24.04.14,11:10
ZD a preddavková daň, to sú dve rôzne dane, u zamestnanca a rovnako aj u dohodára, t.j. pri príjme zo ZČ stále ide o preddavkovú daň.
Cecilia
24.04.14,11:17
Som z toho nešťastná ako to mám urobiť, ísť za účtovníčkou a zaplatiť jej, aby mi dobre prihlásila dohodára, lebo mne to zaberie veľa času, pokiaľ pochopím všetky odvody a dane. Alebo si robotu urobím sama a zamestnanec si neprivyrobí 100 Eur mesačne.
veronikasad
24.04.14,11:21
Nerozumiem čo riešiš. Ak nemáš iných zamestnancov, treba sa prihlásiť aj na DU ako platitel dane zo závislej činnosti a mesačne podávať prehľad ..
Zamestnancovi vystavíš Potvrdenie o zdanitelnej mzde, ktorý odovzdá spolu so žiadosťou o vykonanie RZD svojmu zamestnávatelovi, alebo si sám podá DP typu A.
Cecilia
24.04.14,11:40
Mám dvoch zamestnancov, takže som prihlásená, ale neviem pochopiť, že neexistuje taká dohoda, že odvediem odvody a dane a tým to končí. Lebo ja sa budem musieť postarať o dohodárov na konci roka, buď im vydať potvrdenie pre zamestnávateľa alebo urobiť daňové priznanie. A plánujeme študentov do 16, nad 16 rokov, zamestnancov aj dôchodcov. Na Slovensku je vysoká nezamestnanosť a taká byrokracia.
Tweety
24.04.14,11:41
Toto tu je už roky, aj zamestnávateľ má svioje povinnosti. Nie si v tom sama, povinnosti majú aj ostatní zamestnávateľia. K tým študentom do 16. rokov, tu musí tiež dodržať ustanovenia o zametnávaní mladistvých. Pozri si ZP, Zákon o DzP.