soras
24.04.14,13:43
Ahoj,
ideme stavať RD a ešte máme poslednú šancu na zmenu rozlohy obývačky s kuchyňou.Ide o to,že kuchyňa+obývačka nám vychádza 30m2 a neviem,či to nebude málo.
Ing. Ľubomír Janoška
24.04.14,12:02
Je to málo. Takéto výmery zodpovedajú malým bytom a nie RD.
Na jednej strane je to vec vkusu, na druhej strane to bude používať aj ďalšia generácia alebo nový majiteľ, takže by bolo dobre sa zoštandardizovať.
PS - jedáleň?
arizona
24.04.14,12:05
Je to dost male,ak to ma byt obyvacko-kuchyna.

Vela ludi, co ma tato riesenie kuchynu s obyvackou spolocne, to dnes lutuje,ako dost neprakticke riesenie.
Tiez by som to uz druhy krat nerobila...na nete najdes vela tem a nazorov z osobnych skusenosti. Skus precitat,mozno zmenis nazor
marleau
24.04.14,12:08
Ja zas nechápem, načo sú ľuďom v domoch veľké miestnosti. Myslím nad 25 m2.
dmc
24.04.14,12:15
je to individualne. Mne osobne by 30 m2 kuchoobyvackoveho priestoru uplne stacilo. Varim obcas iba vecere a cez vikend. Na druhej strane -mojej sestre by bolo malo aj 45 m2. Kazdy clovek (rodina) ma svoje priority a preferencie a zalezi na tom ci vela varite - ci chcete mat aj velky jedalensky kut, pocet osob ktore budu byvat v byte a asi najdolezitejsie je usporiadanie a clenenie miestnosti. Niekedy je 45m2 rozvrhnutych neprakticky a niekedy staci 20m2 rozlozenych a usporiadanych ergonomicky a premyslenie.
buchač
24.04.14,12:28
Moja kuchyňa na chalupe má cca 15 m2 ...a je mi to niekedy málo .

Ide ale o to , či budeš v tej kuchyni variť alebo " variť " - čítaj ako zohrievanie v mikrovlne , príprava nejakých šalátov alebo iba rozbalovanie pizze ...

Málo , málo a ešte raz málo ...
buchač
24.04.14,12:28
Hm ...wecko nemusí byť až také veľké ...;)
Ingrid Ondruskova
24.04.14,12:40
No a ja mám kuchyňu 2,9 x 3 m a musí mi to stačiť!!
bjuty smis
24.04.14,15:22
ja tak máma a stačí nám to...máme 2 deti...

kolko vás tam bude ??

tým čo to nestačí, napíšte konkrétne kedy vám to nestačí....
buchač
24.04.14,15:28
Ingrid ...v byte mám na dlžku jedného panela , t.j. 3,5 m a šírku - od linky po okno 1 m ....
Ak si jeden v kuchyni kýchne , druhého tlaková vlna vyšmarí von . Dvaja okolo seba nevedia prejsť . Tiež mi musí stačiť , predsa neposuniem panel smerom von . Ten architekt by si zaslúžil ruky polámať .
command
24.04.14,16:43
Mi ideme tiez stavat a plochu obyvacky s kuchynou mame 33,6m2 a mame tam obyvacku, kuchynu a k tomu jedalensky stol a nezda sa mi ze by tam bolo malo miesta ale niektorým fakt treba aspon halu na to aby sa vedeli zmestit. Neviem v obyvacke okrem TV nejakej policky gauca stolika a krbu ine nic nedavam ak tam chcete monstrozne skrine tak vam ani 60m nebude dobre :D
Peggynka
24.04.14,17:40
Ja som mala obývačku 5,5 x 6,2 a kuchyňu s jedálenským stolom 6,2 x 3,1 a v tom čase to bolo akurát. Všetko závisí od zvykov rodiny,pokiaľ trávia čas doma spoločne (nie každý zavretý vo svojej izbe),tak je to myslím málo.Treba to rozkresliť a ergonómia ukáže,kde je slabé miesto.
Aj nedostatok miesta môže byť dôvodom,že členovia zalezú do svojich izieb a nežijú spolu,ale vedľa seba...
A ešte jedna rada:rieš to tak,že v budúcnosti sa bude dať urobiť priečka,ak zistíte,že vám riešenie spojenej kuchyne s obývačkou nevyhovuje.
Peggynka
24.04.14,17:51
Ja som sama a mám teraz kuchyňu3,3 x 3,1 a obývačku 5,5 x 3,1.
buchač
24.04.14,17:54
Vcelku sa dá súhlasiť .
ALE
Ale voľakedy bola výstavba skôr smerovaná ( a aj ľudia sa sťahovali ) do tých králikárni .
Tým chcem povedať , že tie spomínané monštrozne skrine mali nejaký účel ...veď niekde bolo potrebné uložiť to alebo onô .
Teraz sú tie moderné obývačky ...jedna -dve skrinky a fertig . Neviem si na ne zvyknúť a ani si nezvyknem ...

Na chalupe mám priestoru habadej , čo sa štvorákov týka ( cca 50 ) . No v obývačke , ak by som dal iba sedačku , telku a ten krb ??? Nuž priestoru habadej , izba prázdna - nevýrazná - o ničom .
Takže som tam dal jednu zostavu http://www.najlepsinabytok.sk/sk/Nabytok-Indiana?gpage=2&ppage=1 a vyskladal podľa svojho ,bližšie nešpecifikujem , ale vyzerá fantasticky ...
command
25.04.14,03:34
Jak sa hovori 100 ludi 100 chuti.
Ingrid Ondruskova
25.04.14,04:30
Ako som spomínala mám kuchyňu ani nie 9m2, ale musí stačiť, mám 2 malé deti, ale najväčší šlumec máme v kuchyni v prac. dni ráno /ako aj dnes/, paradoxne tá kuchyňa nie je činžiaková, bývame v staršom rodinnom dome, ktorý je menší, tak sme ho kúpili kvôli nižšej cene , aby sme sa nemuseli na celý život uväzovať splátkami, ale inak sa nám býva dobre....
Peggynka
25.04.14,04:57
To je najdôležitejšie,že sa vám býva dobre...
allgreen
25.04.14,05:23
tiez to mám tak nejak naplanovane pri prerabke stareho domu vychádza to okolo 32m2, myslím si ked sa rozumne uloží nábytok v obyvačke a kuchyni malo by to postačovať, stahujem sa z 1izbáku tak ten priestor bude pre nás "královský" :D
bjuty smis
25.04.14,11:46
a stačí, alebo nestačí ?,
paťuška
25.04.14,13:00
Ono je veľký rozdiel vidieť to na výkresovej dokumentácii a v skutočnosti. Ak do obývačky položíš gauč, nejaké tie skrinky, stolík, do kuchyne linku, stôl, stoličky toto je strašne málo, ale ak si myslíš že vám to stačí, budiž.... My sme si mysleli tiež, že to bude stačiť - obývačka cca 25m2, kuchyňa cca20 m2, ale ak sa nás zíde pri bárs-akej príležitosti viac - oslavy, rodinné stretnutia, miesta máme málo, málo, málo...
Peggynka
25.04.14,13:36
Toto bolo pôvodne na prízemí + WC:
Ja som mala obývačku 5,5 x 6,2 a kuchyňu s jedálenským stolom 6,2 x 3,1 a na poschodí 3 izby a kúpeľňa.V tom čase to bolo akurát.
To sme boli štyria a teraz som z toho urobila 2 1/2 + 1 s kúpeľňou a na poschodí 3 + kk (samostatný vchod).Som vďačná za pôvodné dispozičné riešenie,že sa to dalo takto prerobiť.Mne to bohate stačí a syn má hore krásny byt.
command
25.04.14,13:50
Ja na rozdiel od ostatnych si robim vizualitzacie takze mam presne rozhodeny priestor domu a bez problemov to je ale ja mam výhodu v tom ze je tam este kusok chodba cca 10m2
dobrocani
28.04.14,03:43
ja mam naplanovanu takuto miestnost o rozlohe 28m2. Momentalne dokoncujem deliacu priecku a zda sa mi takato velkost postacujuca. Jasne, biliard sa tam nezmeasti, ale vsetko ostatne co tam chcem mat sa tam vprace. (sice na vianocny stromcek som este miesto nenasiel, ale to budem riesit az ked to bude akutne, a stromcek stoji max. dva tyzdne)
Peggynka
28.04.14,05:23
Je rozdiel,či máš k dispozícii priestor 5x6 alebo 3,7x8 a k tomu treba zohľadniť komunikačnú zónu,ktorá musí ostať voľná.
dobrocani
28.04.14,09:55
no velkost je 6.6x4,2.
je to centrum budovy, vchadza sa tam cez malu predsien a vsetky tri spalne maju z nej pristup.
Peggynka
28.04.14,10:43
Daj si urobiť vizualizáciu alebo sa pohraj a vystrihni si rozmery nábytku a poukladaj na plochu štvorčekovaného papiera - uvidíš,že to nie je žiadna sláva (viem to,.lebo rozmer 3,7x8 som dala z bytu na poschodí,takže to vidím v skutočnosti).Nezabudni na kuchynský stôl,okrúhly v žiadnom prípade,ten ti zaberie oveľa viac miesta...
dobrocani
29.04.14,03:10
som konstrukter(strojar) a navrhy si robim v 2D ACade alebo 3D v Inventore. Mam uz davno premyslene, co tam dam a ako to rozmiestnim. Sice riesenie nikdy nie je konecne, postupne sa koriguje, doplna, vylepsuje