andreaS
05.04.06,14:45
Mam noveho klienta, ktory len prenajima priestory vo svojom vlastnictve. Je to PO, platca dph. Samozrejme, ze prenajima ako aj platcom tak aj neplatcom.

Mna vsak zaujima ako mam fakturovat najomne a sluzby s nim spojene? Predo mnou to robili tak, ze jednu fakturu dostal zakaznik na najomne /na obdobie podla zmluvy, ci uz kvartal alebo polrok/ a druhu dostal zalohovu na sluzby. Nasledne ako uhradil za sluzby sa mu vystavila ostra na tieto sluzby. Po polroku sa potom robi vyuctovanie zaplatenych zaloh.

Mam nadalej takto postupovat? Nemozem vyhodit hned ostru fakturu na tie sluzby, musi ist cez zalohovu fa?
KEJKA
05.04.06,12:54
môžeš ísť cez tzv. čiastkové plnenia. Čiže 5 faktúr vystavíš na plnenia akoby odhadom a 6. bude vyúčtovacia )len ako príklad). Budú to vlastne opakované dodávky, len nebudeš čakať na úhrady a duplicitne vystavovať faktúry. Podobne to robí predsa SPP, ZEZ atp.
ALBO
05.04.06,13:50
Mam noveho klienta, ktory len prenajima priestory vo svojom vlastnictve. Je to PO, platca dph. Samozrejme, ze prenajima ako aj platcom tak aj neplatcom.

Mna vsak zaujima ako mam fakturovat najomne a sluzby s nim spojene? Predo mnou to robili tak, ze jednu fakturu dostal zakaznik na najomne /na obdobie podla zmluvy, ci uz kvartal alebo polrok/ a druhu dostal zalohovu na sluzby. Nasledne ako uhradil za sluzby sa mu vystavila ostra na tieto sluzby. Po polroku sa potom robi vyuctovanie zaplatenych zaloh.

Mam nadalej takto postupovat? Nemozem vyhodit hned ostru fakturu na tie sluzby, musi ist cez zalohovu fa?

Vy musíte postupovať hlavne podľa platnej zmluvy s nájomníkmi.
Ak ju chcete prerábať a napísať novú môžte zvoliť rôzne varianty napr.:
-opakovane mesačne dohodnete paušál na energie napr. so splatnosťou v danom mesiaci . A buďto vystavujete Fa alebo urobíte spl. kalendár a zdaňujete bez ohľadu na to, že to nebolo zaplatené. Paušál za január v januári.... Opakované plnenie.
Potom ešťe dohodnete vyúčtovanie napr. 2x ročne napr. v júli, no a vtedy vystavíte DP alebo ťp na ten daný polrok.
ALBO
05.04.06,13:55
môžeš ísť cez tzv. čiastkové plnenia. Čiže 5 faktúr vystavíš na plnenia akoby odhadom a 6. bude vyúčtovacia )len ako príklad). Budú to vlastne opakované dodávky, len nebudeš čakať na úhrady a duplicitne vystavovať faktúry. Podobne to robí predsa SPP, ZEZ atp.

Na čiastkové plnenie by musela mať uzavretú zmluvu na celkové plnenie a z neho po častiach fakturovať. To si myslím, že pri energiách v súvislosti s nájmom nie je aplikovateľné.
andreaS
05.04.06,14:01
Takze z toho mi vyplýva robit pekne jednu ostru fakturu /aj s rozpisom dph pre platcov/ s dvoma polozkami - najom a sluzby a dva krat do roka urobit dobropis alebo tarhopis podla toho co vyjde zo zuctovania.

Je to tak ako pisem?
ALBO
05.04.06,14:06
Takze z toho mi vyplýva robit pekne jednu ostru fakturu /aj s rozpisom dph pre platcov/ s dvoma polozkami - najom a sluzby a dva krat do roka urobit dobropis alebo tarhopis podla toho co vyjde zo zuctovania.

Je to tak ako pisem?

Môže byť, ale napíšte čo máte dohodnuté v zmluve, lebo daniari budú pozerať na fakturačné podmienky dohodnuté v zmluve.
andreaS
05.04.06,14:17
Ďakujem. Pozriem zajtra zmluvy ako to tam je specifikovane.

Len je tam este jedna zaujimavost. Konatel mi dnes dal podklady a hovoril, ze niektori maju v zmluve dohodnutu cenu najmu v eurach, ale ze sa im fakturuje v SK prepocitane kurzom prveho dna obdobia za ktore dostanu fakturu.

Cize teraz za tento stvrtrok im mam prepocitat vysku najmu v Skk kurzom NBS k 1.4.2006. Kedze to je sobota, tak ze to mam dat kurzom 3.4... Nemala by som tymto fakturovat v Eurach? Musim si veru zajtra pozriet tie zmluvy, ako to tam je specifikovane. Ak by tam bola vyska v EUR ale dohodnuta fakturacia v SKK tak je setko ok.
ALBO
05.04.06,17:44
Ďakujem. Pozriem zajtra zmluvy ako to tam je specifikovane.

Len je tam este jedna zaujimavost. Konatel mi dnes dal podklady a hovoril, ze niektori maju v zmluve dohodnutu cenu najmu v eurach, ale ze sa im fakturuje v SK prepocitane kurzom prveho dna obdobia za ktore dostanu fakturu.

Cize teraz za tento stvrtrok im mam prepocitat vysku najmu v Skk kurzom NBS k 1.4.2006. Kedze to je sobota, tak ze to mam dat kurzom 3.4... Nemala by som tymto fakturovat v Eurach? Musim si veru zajtra pozriet tie zmluvy, ako to tam je specifikovane. Ak by tam bola vyska v EUR ale dohodnuta fakturacia v SKK tak je setko ok.

Tak to býva v zmluvách, že si dohodnete sumuv EUR (kôli kurzu, ale teraz to ani neni výhodné, keď klesá) ale stanovíte deň prepočtu a k úhrade už dôjde v SK. Fa vystavít e tiež v SK.
Len si myslím,čiby ste nemali použiť kurz 31,3. Lebo ten piatkový je vyhlásený aj na sobotu a nedelu.
andreaS
06.04.06,06:18
Presne to som konatelovi povedala, ze k 1.4. plati kurz z piatku 31.3. Ale on mi svätosväte tvrdil, ze to maju overene, a ze v piatok o 12:00 je uz vyhlaseny novy kurz a to je ten z pondelka... proste mi nakazal dat tam ten kurz 3.4....

No a mam pred sebou zmluvu co sa tyka najmu, tak to je ok. Pri sluzbach je veta: Za uzivanie spolocnych priestorov a za plnenia spojené s užívaním prenajatých priestorov, ako sú odber elektrickej energie, odber plynu, vodné, stočné, upratovanie spoločných priestorov a odvoz smetí bude nájomca platiť prenajímateľovi vopred zálohovú platbu vo výške xy stvrtrocne. Zálohové platby budú vysporiadané 2x ročne, na základe vyúčtovania.

Prenajimanie je pre mna novinka, takze uz som domotana viac nez dost. Budem vdacna za kazdu odpoved. Dakujem.
andreaS
06.04.06,07:15
Bude spravne urobit to takto?

1. Urobit jednu suhrnnu preddavkovu fa na najom aj sluzby. Ked uhradia, tak urobim ostru s datum zdanitelneho plnenia kedy bola uhrada. Pri zuctovani urobim len dobropis alebo tarchopis.

Dnes musim tie faktury nachystat, tak mi prosim pomozte..
ALDA
06.04.06,08:05
Bude spravne urobit to takto?

1. Urobit jednu suhrnnu preddavkovu fa na najom aj sluzby. Ked uhradia, tak urobim ostru s datum zdanitelneho plnenia kedy bola uhrada. Pri zuctovani urobim len dobropis alebo tarchopis.

Dnes musim tie faktury nachystat, tak mi prosim pomozte..
Písala si, že fakturujete aj plátcom aj neplátcom DPH. Nájom neplátcom je bez dph a služby s dph. Ja fakturujem nájomné podľa mesiacov a služby až nasledujúci mes. ostrú fa podľa došlej faktúry. Všetci majú merače.
Mala som aj daňovú kontrólu a schválili mi to.
Dôležité sú zmluvy..musíš fakturovať podľa nich!!!
andreaS
06.04.06,08:12
No a bol by problem to rozlisit na platcu a neplatcu takto?

NEPLATCA
- urobim mu preddavkovu fa, uhradi, urobim ostru, kde je pri najme nulova dph a pri sluzbach vycislene aj s dph.

PLATCA
- urobim preddavkovu fa, uhradi, urobim ostru a pri oboch polozkach bude aj dph.

Tato firma fakturuje vzdy vopred. Cize teraz v aprili fakturuje za II.Q a kazdy polrok robi vyuctovanie. Vtedy urobim len dobropis albo tarchopis a prilozim k nemu dokument s vyuctovanim sluzieb a ich platbami.

Ale zacinam mat z toho vazne gulas.
ALBO
06.04.06,09:48
No a bol by problem to rozlisit na platcu a neplatcu takto?

NEPLATCA
- urobim mu preddavkovu fa, uhradi, urobim ostru, kde je pri najme nulova dph a pri sluzbach vycislene aj s dph.

PLATCA
- urobim preddavkovu fa, uhradi, urobim ostru a pri oboch polozkach bude aj dph.

Tato firma fakturuje vzdy vopred. Cize teraz v aprili fakturuje za II.Q a kazdy polrok robi vyuctovanie. Vtedy urobim len dobropis albo tarchopis a prilozim k nemu dokument s vyuctovanim sluzieb a ich platbami.

Ale zacinam mat z toho vazne gulas.

Andrea, pokial sem nedáte konkrétne fakturačné podmienky dohodnuté v zmluve , tak sem dostanete toľko riešení, že naozaj budete mať v tom guláš.

Ak máte v zmluve to čo píšete hore:

"firma fakturuje vzdy vopred"za príslušnýQ". a kazdy polrok robi vyuctovanie. "
potom je vám zbytočné robiť zálohovú Fa. Lebo máte opakované plnenie, ktoré je uskutočnené najneskôr posledný deň daného Q.
Takže vystavíte rovno Fa z DPH , zálohovú netreba, dajte na ňu dátum DP za 2.Q nejaký aprílový (nie májový alebo júnový, lebo chcete aby vám zaplatili v apríli, čo by aj mali dodržať).
No a vyúčtovaciu vystavíte niekedy v júli ako DB , ŤP
andreaS
06.04.06,10:07
Vsak to som napisala v prispevku č. 9.
ALBO
06.04.06,10:17
Vsak to som napisala v prispevku č. 9.
Nevšimla som si, takže platíto čo som napísala v príspevku 13. zálohová platba alebo paušálna platba, v tomto prípade to je jedno. máte opakované kvartálne dodania a zdaňujete akoje v 13.zálohovú Fa nemusíte vystavovať
andreaS
06.04.06,10:22
dakovala velmi pekne. :o)
ekovm
22.09.08,11:55
Ahojte Poraďáci,
chcela by som s spýtať ak k 31.12.budem fakturovať služby spojené s prenájmom : el.energia , vod a stoč. komunál.odpad, upratovanie miestností. Položky rozoberiem s DPH /el.en.a vod a stoč./a bez DPH / smeti, upratovanie/? Dodám, že nájom mesačne fakturujem plátcom s DPH a neplátcom bez DPH len služby budem k 31.12.
ALBO
22.09.08,12:43
Ahojte Poraďáci,
chcela by som s spýtať ak k 31.12.budem fakturovať služby spojené s prenájmom : el.energia , vod a stoč. komunál.odpad, upratovanie miestností. Položky rozoberiem s DPH /el.en.a vod a stoč./a bez DPH / smeti, upratovanie/? Dodám, že nájom mesačne fakturujem plátcom s DPH a neplátcom bez DPH len služby budem k 31.12.

keď fakturujete holý nájom priestorov a zvlášť ostatné služby (teda nevstúpia do ceny nájmu) tak potom tie služby s nájmom spojené fakturujete s DPH (všetky aj upratovanie)
Daruš
22.09.08,12:53
treba skontrolovať ako máte zmluvy, čo sa týka služieb či ich poskytujete Vy alebo máte v zmluve prefakturáciu podľa vyučtovacích faktúr od dodávateľa.
ekovm
22.09.08,12:57
V zmluvách mám prefakturáciu podľa vyúčtovacích faktúr + odpad a upratovanie.
Daruš
22.09.08,13:06
V prípade, že im robím prefakturáciu, tak potom podľa toho či je dodavateľská faktúra od plátcu alebo neplátcu dávam služby s DPH.
ekovm
22.09.08,13:17
No práve, el.energia a vod stoč je od plátcu. Smeti od Mestského úradu / dúfam plátca/a uhradzujem vlastne poplatok za odvoz a to bez DPH a upratovanie - mám mzdové náklady, ktoré chcem prefakturovať a ja som plátca DPH.
Daruš
22.09.08,13:47
Nám mesto fakturuje poplatky za odpad bez DPH a vývoz odpadu máme iného dodávateľa, ktorý je plátca DPH. Čo máte v zmluve vývoz odpadu alebo poplatky za odpad.
ekovm
23.09.08,11:04
Prepáčte, že som sa odmlčala, v zmluve mám poplatky za vývoz odpadu.
Daruš
23.09.08,11:25
V takom prípade by som prefaktúrovala bez DPH, ale musí byť výslovne v zmluve fakturácia služieb podľa skutočných nákladov.
ekovm
23.09.08,12:01
Podľa mňa aj prefakturácia miezd za upratovanie by mala byť bez DPH. Aj to budú len skutočné mzdové náklady.
Marína
23.09.08,12:14
Daruš
23.09.08,12:25
S prefakturáciou miezd zatiaľ osobné skúsenosti nemám, ale určite by som prešla zákon a nejaké pokyny k nemu.
ALUCHE
08.10.08,06:58
Poplatok za komunalny odpad mesto vyrubuje v zmysle § 2 ods. 2 zakona c. 582/2004 o miestnych daniach... Dane a poplatky nie su predmetom dane - preto ich mesto vyrubuje bez DPH. Na druhej strane odvoz odpadu je sluzba a ak je poskytovana platitelom, podlieha dani.
Ak sa bude refakturovat polozkovito (podla zmluvy), na alikvotnu cast miestneho poplatku sa neuplatni DPH.
ekovm
08.10.08,08:15
Ďakujem všetkým Poraďákom za radu. Pomohli ste mi.
blcha
25.10.08,17:35
Aj ja sa trápim s refakturáciou.
Prenajímali sme byt platiteľovi, ale bez DPH. Po skončení nájmu bolo treba byt vymaľovať, čo sme zabezpečili sami. Od maliara máme faktúru s DPH. Službu budeme refakturovať s DPH.
Máme nárok na odpočítanie dane, hoci ide o službu viažucu sa k nezdaňovanému prenájmu?
azla
26.10.08,14:03
Aj ja sa trápim s refakturáciou.
Prenajímali sme byt platiteľovi, ale bez DPH. Po skončení nájmu bolo treba byt vymaľovať, čo sme zabezpečili sami. Od maliara máme faktúru s DPH. Službu budeme refakturovať s DPH.
Máme nárok na odpočítanie dane, hoci ide o službu viažucu sa k nezdaňovanému prenájmu?
V danom pripade pri refakturácii sa správate tak, akoby ste sumu sami prijali a sami poskytli.
Prijali ste službu, odpočítate si Dph, ....... lebo ju na výstupe pri refakturácii zdanite.
blcha
26.10.08,18:46
Vďaka, potešilo...