janasob
24.04.14,19:30
ak bratranec zomrel, žil sám, mal byt aj záhradu, kto bude dediť ak nemá rodičov, ani starých rodičov, všetci už zomreli?
Ďakujem.
To znamena, že ked niet starych rodicov, ziadne ich deti-teda teta a strykovia, ich deti- teda ja, nededim nič?
arizona
24.04.14,17:49
DEDENIE ZO ZÁKONA, DEDIČSKÉ SKUPINY
Zákon určuje štyri skupiny dedičov, pričom každá nasledujúca skupina nastupuje až vtedy, ak niet dedičov v prechádzajúcej skupine (dedičia v druhej skupine nastupujú až vtedy, keď niet dedičov v prvej skupine, atď.).
1) V prvej dedičskej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, a to každý z nich rovným dielom. Najskôr sa však musí vyporiadať bezpodielové spoluvlastníctvo manželov a až to, čo je určené ako majetok poručiteľa, je následne predmetom dedenia. Taktiež je potrebné upozorniť na to, že náš právny poriadok nerobí rozdiel medzi deťmi manželskými, nemanželskými či osvojenými, a preto dedia všetky tieto deti. Ak v prvej skupine nededí niektoré dieťa poručiteľa, jeho dedičský podiel nadobúdajú rovnakým dielom jeho deti, t.j. poručiteľovi vnuci.
2) V druhej dedičskej skupine dedia manžel, rodičia poručiteľa a tzv. spolužijúce osoby. Spolužijúcimi osobami sú tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roka pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a starali sa o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa. Dedičia dedia rovnakým dielom, avšak manžel dedí vždy najmenej polovicu dedičstva.
3) V tretej dedičskej skupine dedia rovnakým dielom súrodenci poručiteľa a tzv. spolužijúce osoby. Pri súrodencoch pritom nezáleží na tom, či mali s poručiteľom spoločných oboch rodičov alebo len jedného rodiča. Ak v tretej skupine nededí niektorý zo súrodencov poručiteľa, jeho dedičský podiel nadobúdajú rovnakým dielom jeho deti, t.j. poručiteľovi synovci a netere.
4) Vo štvrtej dedičskej skupine dedia rovnakým dielom prarodičia poručiteľa (t.j. jeho starí rodičia) a ak nededí žiaden z nich, dedia rovnakým dielom ich deti, t.j. strýkovia a tety poručiteľa.
http://www.hurtaj.sk/dedenie-zakonny-dedicia-a-vydedenie.html
Mária27
24.04.14,18:45
čiže dediť by mohol napr. v štvrtej skupine aj tvoj rodič - bratrancov pokrvný stýko alebo teta, ale ty už nie
nika.sum
24.04.14,18:48
to akoze prepadne statu?
Mária27
24.04.14,18:51
no ak nikoho na dedenie nebude, čo s tým?
nika.sum
24.04.14,18:54
ale ved nejaky pribuzny zije, ked sa na to pyta, preto sa mi zda dost nefer, ze to prepadne statu a nededi dieta tety, ci stryka....
Mária27
24.04.14,18:58
Joj, ty by si mala sedieť v parlamente:) títo tam robia naschvál také zákony, aby štát bohatol
nika.sum
24.04.14,19:01
Maria ja by som tam nemohla byt, mna by hned odstranili, alebo by to dopadlo zle pre nich a ja by som mala zabezpeceny dozivotny pobyt .... :-D. Je to banda...
pankratz
24.04.14,19:49
Treba sa prihlásiť notárovi ako jediný dedič. Notári zvyknú vypísať verejný oznam, ak nevedia sami nájsť dedičov. Ak sa nikto nenájde , prepadne dedičstvo štátu. Keby mal bratranec súrodencov, dedilo by sa aj po tejto línii.
topper1
25.04.14,09:50
a čo s tým bytom alebo záhradou potom štát urobí? .
Mária27
25.04.14,11:06
predá,vydraží, prenajme ...