daska64
05.04.06,14:02
Ahojte, chcela by som sa opýtať na jednu vec. Prišiel manžel domov a hovorí, že jeho kolega dostal k 1.10.2005 výpoveď . 28.9. sa dal na PN. Teraz chcel po PN nastúpiť do zamestnania ale vraj mu zamestnávateľ povedal, že čo chce, že je od 1.1.2006 nezamestnaný. Už to neplatí, že zamestnávateľ nemôže dať zamestnancovi výpoveď ˇpokiaľ je na PN?
Ďakujem.
Tweety
05.04.06,12:06
Ahojte, chcela by som sa opýtať na jednu vec. Prišiel manžel domov a hovorí, že jeho kolega dostal k 1.10.2005 výpoveď . 28.9. sa dal na PN. Teraz chcel po PN nastúpiť do zamestnania ale vraj mu zamestnávateľ povedal, že čo chce, že je od 1.1.2006 nezamestnaný. Už to neplatí, že zamestnávateľ nemôže dať zamestnancovi výpoveď ˇpokiaľ je na PN?
Ďakujem. Ak nebol v skúšobnej dobe,a bol PN 28.9. bol chránený pred výpoveďou. §64 ZP.
Zákaz výpovede
§ 64
(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to
a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,
b) pri povolaní do služby v ozbrojených silách odo dňa, keď bol zamestnanec povolaný na výkon základnej služby doručením povolávacieho rozkazu alebo keď bol na výkon mimoriadnej služby povolaný mobilizačnou výzvou alebo mobilizačným oznámením, alebo povolávacím rozkazom, až do uplynutia dvoch týždňov po jeho prepustení z takej služby; to platí rovnako v prípade civilnej služby,
c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke alebo keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke,
d) v dobe, keď je zamestnanec plne uvoľnený na výkon verejnej funkcie,
e) v dobe, keď je zamestnanec pracujúci v noci uznaný na základe lekárskeho posudku dočasne nespôsobilým na nočnú prácu.
(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.
(3) Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi
a) z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a),
b) z dôvodu, pre ktorý môže zamestnávateľ okamžite skončiť pracovný pomer, ak nejde o zamestnankyňu na materskej dovolenke a o zamestnanca na rodičovskej dovolenke (§ 166 ods. 1); ak je daná zamestnankyni alebo zamestnancovi výpoveď z tohto dôvodu pred nástupom na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku tak, že by výpovedná doba uplynula v čase tejto materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky, skončí sa výpovedná doba súčasne s materskou dovolenkou a rodičovskou dovolenkou,
c) pre iné porušenie pracovnej disciplíny [§ 63 ods. 1 písm. e)], ak nejde o tehotnú zamestnankyňu alebo ak nejde o zamestnankyňu na materskej dovolenke alebo zamestnankyňu a zamestnanca na rodičovskej dovolenke,
d) ak z vlastnej viny stratil predpoklady na výkon dohodnutej práce podľa osobitného zákona.
daska64
05.04.06,12:08
Určite nebol v skúšobnej dobe, lebo tam už pracoval viac rokov!
ekopo
05.04.06,12:09
Málo iformácii o dôvode výpovede. Keď bol prepustený podľa § 63 ods.1 písm a zákaz výpovede sa na neho nevzťahuje. Doporučujem prečítať § 64
uzivatel2
06.04.06,07:24
Nemal dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu? § 71 ZP -
ods.1 "pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu sa skončí uplynutím tejto doby",
ods. 4 "zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer na určitú dobu aj bez uvedenia dôvodu, v takomto prípade má zamestnanec nárok na náhradu mzdy v sume priemerného mesačného zárobku za dobu, po ktorú mal trvať pracovný pomer." Tu taktiež neplatí zákaz výpovede.
bumpy
25.07.06,09:59
rada by som sa vratila k tejto teme, od 1.7.2006 som zamestnala pracovníka s 3 mes. skušobnou dobou, uz od minuleho tyzdna zacali na pracovisku konflikty, rada by som s nim rozviazala prac.pomer v rámci skúšobnej doby, ale bol rano u lekara a je PN. ako som pochopila z predchádzajúcich príspevkov, môžem mu aj počas PN dať výpoveď ked je v skusobnej dobe.
dakujem za pomoc.
Tweety
25.07.06,10:04
rada by som sa vratila k tejto teme, od 1.7.2006 som zamestnala pracovníka s 3 mes. skušobnou dobou, uz od minuleho tyzdna zacali na pracovisku konflikty, rada by som s nim rozviazala prac.pomer v rámci skúšobnej doby, ale bol rano u lekara a je PN. ako som pochopila z predchádzajúcich príspevkov, môžem mu aj počas PN dať výpoveď ked je v skusobnej dobe.
dakujem za pomoc.
Môžeš, nie je tam obmedzenie žiadne.
bumpy
25.07.06,10:06
velmi ďakujem, bála som sa že teraz musím čakať na koniec PN-ky.
Gabi03
25.07.06,10:08
rada by som sa vratila k tejto teme, od 1.7.2006 som zamestnala pracovníka s 3 mes. skušobnou dobou, uz od minuleho tyzdna zacali na pracovisku konflikty, rada by som s nim rozviazala prac.pomer v rámci skúšobnej doby, ale bol rano u lekara a je PN. ako som pochopila z predchádzajúcich príspevkov, môžem mu aj počas PN dať výpoveď ked je v skusobnej dobe.
dakujem za pomoc.

Áno, môžeš mu dať skončenie PP v skúšobnej dobe, ale bolo by fajn doručiť aspoň 3 dni vopred pred skončením PP. Ak má nárok na náhradu príjmu pri DPN, túto mu po skončení PP preplatí SP.
bumpy
25.07.06,11:01
dakujem za radu, chcela by som mu to doručiť dnes, a PP by mal skončiť v pondelok. za tých pár dní mu budem počítať plat podľa PN - ky (prvé 3 dni 25 % a potom 55 %), na sociálnej poisťovni ho odhlásim, nič iné im nemusím nahlasovať (ohľadne tej PN)?
Tweety
25.07.06,11:03
dakujem za radu, chcela by som mu to doručiť dnes, a PP by mal skončiť v pondelok. za tých pár dní mu budem počítať plat podľa PN - ky (prvé 3 dni 25 % a potom 55 %), na sociálnej poisťovni ho odhlásim, nič iné nemusím im nemusím nahlasovať (ohľadne tej PN)? Zo SP ho odhlásiš, aj zo ZP. A tiež do ZP nahlásiš trvanie jeho PN.
bumpy
25.07.06,11:08
velmi ti ďakujem za trpezlivosť, so mzdami len začínam, tak preto také otázky
daniela
jankasm
25.07.06,11:08
dakujem za radu, chcela by som mu to doručiť dnes, a PP by mal skončiť v pondelok. za tých pár dní mu budem počítať plat podľa PN - ky (prvé 3 dni 25 % a potom 55 %), na sociálnej poisťovni ho odhlásim, nič iné nemusím im nemusím nahlasovať (ohľadne tej PN)?

Súhlasím s odhlásením zo SP a ZP. Aj s nahlásením PN na ZP.
Ale myslím, že ešte by bolo treba postúpiť tú jeho PN na SP, keďže vy mu ju od pondelka prestanete vyplácať a mala by mu ju vyplácať SP. Takže podľa mňa by spolu s odhláškou bolo treba zaniesť aj tú jeho PN a potvrdenie o príjme.
bumpy
25.07.06,11:19
ďakujem, to mi chybalo, nevedela som či tu PN, odnesiem ja alebo zamestnanec, aby sa o tom SP dozvedela, dufam že to zvladnem :)
Tweety
25.07.06,11:21
ďakujem, to mi chybalo, nevedela som či tu PN, odnesiem ja alebo zamestnanec, aby sa o tom SP dozvedela, dufam že to zvladnem :) Odnesieš za zamestnávateľa a spolu s ňou aj jeho VZ na NP.
jankasm
25.07.06,11:25
ďakujem, to mi chybalo, nevedela som či tu PN, odnesiem ja alebo zamestnanec, aby sa o tom SP dozvedela, dufam že to zvladnem :)

Neboj zvládneš, nie je to nič náročné. ;)
Ak budeš mať s niečím problém, spýtaj sa na porade, ochotne pomôžeme. :p
bumpy
25.07.06,11:40
ďakujem, ste veľmi ochotné a hlavne zhovievavé :)
evka-janekova
03.04.09,13:37
Dobry den,

je nejaka ochranna doba aj po prepustení z prace? Zamestananec dostal okamžitu vypoved ku 31.03.09. Od 6. apríla bude pravdepodobne práceneschopny, má narok na 10 dní PN od zamestnavatela???

Dakujem všetkým...
Chobot
03.04.09,13:44
Dobry den,

je nejaka ochranna doba aj po prepustení z prace? Zamestananec dostal okamžitu vypoved ku 31.03.09. Od 6. apríla bude pravdepodobne práceneschopny, má narok na 10 dní PN od zamestnavatela???

Dakujem všetkým...

Od zamestnávateľa nie, ale od sociálnej poisťovne bude dostávať nemocenské.
Tweety
03.04.09,16:55
Dobry den,

je nejaka ochranna doba aj po prepustení z prace? Zamestananec dostal okamžitu vypoved ku 31.03.09. Od 6. apríla bude pravdepodobne práceneschopny, má narok na 10 dní PN od zamestnavatela???

Dakujem všetkým...
Ak PP skončil 31.3.09, dňa 6.4.09 už nie je vaším zamestnancom, takže náhradu príjmu pri DPN mu nemáte dôvod vyplatiť, vypíšete iba tlačivo s VZ zamestnanca na účely nemocenských dávok a zamestnanec ho spolu s dokladom o DPN odovzdá v SP, tá mu bude od prvého dňa DPN vyplácať nemocenské.