vaanja
05.04.06,14:45
dobry den,
chcel by som vas poprosit o radu ci vysvetlenie, co sa rozumie pod pojmom datum splatnosti faktury. snazime sa korektne vychadzat s dodavatelmi, pricom platime vsetky faktury najneskor v den, ktory je uvedeny ako datum splatnosti. nemenovany dodavatel vsak namieta, ze podla zakona o uctovnictve je datum splatnosti datumom kedy uz maju byt peniazky na jeho ucte. je to pravda? znamena to, ze ak viem, ze medxibankovy prevod trva mozno aj 2 dni, tak si mam do uctovnictva zadat datum splatnosti-2dni? kde sa o datume splatnosti dozviem nieco konkretne?
Tweety
05.04.06,13:43
dobry den,
chcel by som vas poprosit o radu ci vysvetlenie, co sa rozumie pod pojmom datum splatnosti faktury. snazime sa korektne vychadzat s dodavatelmi, pricom platime vsetky faktury najneskor v den, ktory je uvedeny ako datum splatnosti. nemenovany dodavatel vsak namieta, ze podla zakona o uctovnictve je datum splatnosti datumom kedy uz maju byt peniazky na jeho ucte. je to pravda? znamena to, ze ak viem, ze medxibankovy prevod trva mozno aj 2 dni, tak si mam do uctovnictva zadat datum splatnosti-2dni? kde sa o datume splatnosti dozviem nieco konkretne? AK je uvedený dátum splatnosti,znamená to, že tento deň majú byť už peniažky pripísané na účte.
dana9
05.04.06,15:50
dobry den,
chcel by som vas poprosit o radu ci vysvetlenie, co sa rozumie pod pojmom datum splatnosti faktury. snazime sa korektne vychadzat s dodavatelmi, pricom platime vsetky faktury najneskor v den, ktory je uvedeny ako datum splatnosti. nemenovany dodavatel vsak namieta, ze podla zakona o uctovnictve je datum splatnosti datumom kedy uz maju byt peniazky na jeho ucte. je to pravda? znamena to, ze ak viem, ze medxibankovy prevod trva mozno aj 2 dni, tak si mam do uctovnictva zadat datum splatnosti-2dni? kde sa o datume splatnosti dozviem nieco konkretne?

lehota splatnosti je vlastne casovy usek, v ramci ktoreho je dlznik povinny veritelovi plnit riadne a vcas, pricom "vcas" sa posudzuje z hladiska veritela, je dolezite, aby k splneniu povinnosti doslo aj z jeho hladiska , teda aby mu peniazky nabehli na ucet, mohol s nimi disponovat. Ak dlznik neplni v celej vyske a v urcenej lehote, dostava sa do omeskania a veritel ma pravo na urok z omeskania (ak ide o penazne plnenie)
Vo vztahu k statnym organom je clovek trochu zvyhodneny v tom, ze zakon (napr. colny) ustanovuje, ze za den uhrady sa povazuje den, kedy bola platba odpisana z uctu, ale inak to neplati.
vaanja
06.04.06,21:03
dakujem. pomohli ste mi. potreboval by som vsak vediet, kde konkretne (zakon, vyhlaska) je to definovane.
dana9
07.04.06,05:12
dakujem. pomohli ste mi. potreboval by som vsak vediet, kde konkretne (zakon, vyhlaska) je to definovane.

Občiansky zákonník, § 559 a nasl.

Zánik záväzkov
Splnenie dlhu
(1) Splnením dlh zanikne.

(2) Dlh musí byť splnený riadne a včas.


K zániku záväzku dlžníka dochádza splnením dlhu. Splnenie (solúcia) je právny úkon, ktorým dlžník, prípadne iná oprávnená osoba s úmyslom plniť dlh poskytuje veriteľovi to, čo je premetom záväzku a veriteľ toto plnenie prijíma.
Kedy treba plniť: v deň splatnosti (zročnosti), ktorý môže byť určený

zákonom
súdnym rozhodnutím
dohodou strán


presným dňom, alebo
lehotou splatnosti, alebo aj
dohodou, ktorá ponecháva určenie splatnosti na dlžníkovi (ak by tým dlžník porušoval mravy, určí dobu splatnosti súd na návrh veriteľa), alebo
splatnosť sa vôbec neurčí , v tom prípade je veriteľ oprávnený ju určiť
rada
07.04.06,05:48
Uvedený príspevok doplňujem cit.ust. §567 OZ ktorý hovorí: " peňažný dlh plnený prostredníctvom peňažného ústavu alebo poštového podniku je splnený pripísaním sumy dlhu na účet veriteľa v peňažnom ústave alebo vyplatením sumy dlhu veriteľovi v hotovosti, ak osobitný zákon neustanovuje inak alebo ak sa veriteľ a dlžník písomne nedohodnú inak".
Uvedené ustanovenie bolo do OZ dané myslím v roku 2002 kedy došlo k zjednoteniu s príslušným ustanovením v obchodnom zákonníku o splnení dlhu prostredníctvom peňažného ústavu alebo poštového podniku až pripísaním sumy na účet veriteľa.
Dovtedy podľa OZ platilo, že peňažný dlh prostredníctvom PÚ alebo pošty je splnený okamihom, keď suma bola poukázaná.
bepo
07.04.06,11:28
nemenovany dodavatel vsak namieta, ze podla zakona o uctovnictve je datum splatnosti datumom kedy uz maju byt peniazky na jeho ucte. je to pravda? znamena to, ze ak viem, ze medxibankovy prevod trva mozno aj 2 dni, tak si mam do uctovnictva zadat datum splatnosti-2dni? kde sa o datume splatnosti dozviem nieco konkretne?
Do účtovníctva si treba nastaviť o 1 deň menej keďže platba môže trvať max D+1 deň a nabudúce do okienka Hľadaj napísať čo hľadám a nie zakladať novú tému,tu sa to tiež rozoberalo. http://www.porada.sk/showthread.php?p=184215#post184215