SamuelG
25.04.14,08:14
Látka urýchľujúca starnutie organizmu, karcinogen, neurotoxin atď sa nachádza v mnohých spracovávaných potravinách najmä v:
1. hranolkách
2. čipsoch
3. raňajkových cereáliách (napr, cornflakesy, cini minis, chocapic atď atď)
4. sušienkách
5. v káve (najviac v instantnej káve)
6. v toastoch (čím viac opečené tým viac akrylamidu)
7. krekroch
8. popcorne (v každom popcorne akokoľvek pripravovanom)
9. v pufrovaných výrobkoch (ryžové chlebíky, pšeničné chlebíky atď. ktoré sú okrem vysokého obsahu akrylamidu toxické aj iným spôsobom takže so zdravou výživou nemajú určite nič spoločné)
10. slaných pochúťkach (soletky, praclíky atď)

Táto látka vzniká v najmä v obilovinách a zemiakoch ak sú vystavené teplotám nad 120 stupňov celzia. (nevzniká v potravinách živočíšneho pôvodu mäse, mlieku, vajciach)

Chcel som sa spýtať či čírou náhodou niekto nevie ako sa vyrábajú pšeničné klíčky ktoré je dostať v obchodoch. Potreboval by som vedieť postup spracovania. Pšeničné klíčky totiž obsahujú za surového stavu obrovský obsah prekurzorov akrylamidu a teda ak by boli pri procese spracovania vystavené teplote nad 120 stupňov boli by v obsahu akrylamidu na popredných miestach v rebríčku a teda so zdravou výživou by nemali nič spoločné.
Antea
25.04.14,06:30
Pokiaľ mám také strohé informácie, tak klíček sa zo zrna nejakým spôsobom vyráža, ale pochybujem, že sa to deje tepelne
erik555
25.04.14,06:45
Toto mam najradsej...vsade same strasenie! To radsej nevediet nic a clovek je psychicky na tom lepsie...Alebo nic nezrat!!! A zdochnes hladom!
SamuelG
25.04.14,07:26
Tak nevedomosť je sladká čo sa týka duševnej pohody ale zas nemusí zrovna ochrániť tvoju fyzickú stránku :) ber to z tej pozitívnej stránky :) aspoň vidíš že zdravá výživa neexistuje. Na každú potravinu sa dá vytiahnuť nejaké svinstvo. Z toho vyplýva že sa zdravo stravovať vôbec nemusíš pretože v podstate nikto nevie čo je zdravé a ten kto tvrdí že áno tak klame :)
avalik
25.04.14,07:31
Ved napis vyrobcovi, nech ti napise postup spracovania.
SamuelG
25.04.14,07:32
Takto kupované klíčky sa musia nejakým spôsobom stabilizovať a aj pomlieť. Už samotné mletie podľa mňa generuje značné teplo ale myslím že toto by nemal byť problém. Skôr ma znervózňuje proces stabilizácie takýchto klíčkov ktorý sa podľa mňa práve robí vysokou teplotou.
erik555
25.04.14,07:45
presne, to som mu chcel napisat.... aj mu to ulahcim: http://www.marianna.sk/index.php?go=kontakt
erik555
25.04.14,07:51
takymto stylom sa to neda brat z pozitivnej stranky...taketo "informacie" ma rozculuju. A preto uz niekolko mesiacov ani televizne spravy nepozeram, pretoze tam nie nic ine, iba strasenie rozneho druhu! Na to a hento si treba davat pozor...nic nezrat, ani s kludom vyjst von, pretoze podla medii z kazdej strany ciha nebezpecenstvo! Vsetko je na hlavu postavene!
erik555
25.04.14,07:51
OMG, tak ich preco jes, ked sa ti nezdaju?!
gimeno
25.04.14,09:07
Nič netreba preháňať, podľa mňa v klíčkoch nie je toľko akrylamidu (ak neješ 1 balenie každý deň), aby si dostal rakovinu. Dôležitá je vyvážená strava, potom ťa podobný humbug okolo akrylamidu a spol. nemusí zaujímať.
lujza.j
25.04.14,09:35
moc by som sa nespoliehala, že dostane info, ktoré potrebuje vedieť:(
gimeno
25.04.14,09:43
Súhlasím, etiketa výrobcov u náš ešte bohužiaľ nie je na bohvieakej úrovni (samozrejme, nájdu sa aj svetlé výnimky, ale tých je málo.
lujza.j
25.04.14,09:55
ja som sa minule "doťahovala"akože výrobca prírodnej kozmetiky....z odpovedí, ktoré som dostala hotové perly :eek:ani šajn v danej oblasti!
erik555
25.04.14,10:10
lujza.j, a tak co teraz? Ako som vyssie pisal, nech ich prestane jest, ked ma na vsetko podozrenie. Cize vsetky vyrobky v obchodoch nech zdaleka obchadza...Co ine na to napisat? Ved vsetko je tu na h...o.
lujza.j
25.04.14,10:25
erik, ja ked niečo nechcem-mám pochybnosť nejem:)ani jednu vec čo spomenul nejem....netvrdím, že tak ako stravujem, že je to OK...
Antea
25.04.14,15:05
Už je po DPH, tak, zrno sa zbaví obalovej vrstvy = tá sa predá ako otruby, vyrazí sa klíček = tiež sa predá, a zostane nám krásna nič obsahujúcu biela múka, akurát len lepku nie je zbavená. Klíčky sa nemôžu nijako tepelne stabilizovať, veď klíčky obsahujú olej, čo by to potom bol za maglajz
erik555
25.04.14,15:12
"a zostane nám krásna nič obsahujúcu biela múka," ... ako nic neobsahujuca? Doda ti energiu :D
sosak
25.04.14,16:46
Pšeničné klíčky sa stabilizujú v podmienkach pod 120 st.C, pri teplotách cca 97 - 109 st C. Čiže škodlivý akrylamid neobsahujú. Na Slovensku sa myslím nevyrábajú, a čo sa predáva, tak je len balenie do obalov, a prebalovači nemajú šajnu ako sa vyrábajú. Na internete som našiel US.patent na výrobu pšeničných klíčkov, teploty spracovania sú uvedené v st. F, technológia výroby je realizovaná v sušičkách bez prístupu vzduchu, kôli oxidácii. Prikladám link preložený prekladačom: http://translate.google.sk/translate?hl=sk&sl=en&u=http://www.google.com/patents/US2085421&prev=/search%3Fq%3Dprocess%2Bfor%2Bthe%2Bproduction%2Bof %2Bdried%2Bwheat%2Bgerm%26client%3Dfirefox-a%26hs%3DCjQ%26rls%3Dorg.mozilla:sk:official%26cha nnel%3Drcs
Antea
25.04.14,16:55
No, ale nejakým spôsobom aj naše mlyny musia oddeliť tie klíčky aj obal zo zrna, čo sa s tými klíčkami potom deje by sme sa museli opýtať napr. v Pohronskom Ruskove
a toto keď niekto považuje za cereálie a ešte to aj konzumuje.........
3. raňajkových cereáliách (napr, cornflakesy, cini minis, chocapic atď atď)
sosak
25.04.14,17:47
Klíčok je zárodok zrna, z ktorého vyklíči nová rastlina, to znamená, že zrno sa musí najprv naklíčiť. V Pohronskom Ruskove melú múku, nenaklíčujú zrná pšenice.
Antea
25.04.14,17:56
nesúhlasím, zo suchého zrna sa pred mletím vyrazí klíček
mareko
26.04.14,06:20
marianna nie je výrobca, iba distribútor, odtiaľ asi odpoveď nepríde