Susan
05.04.06,15:29
Chcela by som Vas poprosit o radu co mam ako mzdarka urobit (robim mzdy z nutnosti popri uctovnictve). Zamestnanec mi predlozil doklad, ze uzatvoril zmluvu o starobnom dôchodkovom sporeni a ze je povinny o tom informovat zamestnavatela. Co vyplyva pre zamestnavatela z uvedeneho dokladu? Mam zvlast oznacit percentualne delenie odvodov do soc.poistovne? Prosim poradte mi:confused: . Moc pekne dakujem.
Pepa
05.04.06,13:41
Chcela by som Vas poprosit o radu co mam ako mzdarka urobit (robim mzdy z nutnosti popri uctovnictve). Zamestnanec mi predlozil doklad, ze uzatvoril zmluvu o starobnom dôchodkovom sporeni a ze je povinny o tom informovat zamestnavatela. Co vyplyva pre zamestnavatela z uvedeneho dokladu? Mam zvlast oznacit percentualne delenie odvodov do soc.poistovne? Prosim poradte mi:confused: . Moc pekne dakujem.
Ty ako mzdárka založíš doklad a v mzdovom programe vyznačíš, že je v II. pilieri. Program bude percentá a príslušnú sumu sám "vyhadzovať" zamestnancovi na výplatnú pásku.
Čo sa týka odvodov - nemá to vplyv na nič. Normálne odvedieš odvody a tieto sa v SP "rozdelia".
Susan
05.04.06,14:00
Dakujem velmi pekne za odpoved. Netusila som, ze toto je II.pilier:-((
ondrejvla
05.04.06,18:25
Ty ako mzdárka založíš doklad a v mzdovom programe vyznačíš, že je v II. pilieri. Program bude percentá a príslušnú sumu sám "vyhadzovať" zamestnancovi na výplatnú pásku.
Čo sa týka odvodov - nemá to vplyv na nič. Normálne odvedieš odvody a tieto sa v SP "rozdelia".

Neviete poradiť, kde v mzdovom programe MRP DOS vyznačím, že zamestnanec je v II.pilieri? Ako to vykážem na výkaze pre SP, pri ktorej položke?
lenkak
05.04.06,18:29
Vlasta, odpoveď z MRP
Je potrebné definovať aj dôchodkové správcovské spoločnosti (II.pilier) do mzdového číselníka?
Nie, nedefinujeme to, nakoľko sumy delí Sociálna poisťovňa a zamestnanec ani nie je povinný zamestnávateľovi oznamovať že sa poistil v druhom pilieri.
Ale vo Win sa to dá urobiť, (v nastavení pracovného pomeru zamestnanca) ale vo výkaze do SP to vôbec nefiguruje. Iba pri výstupných zostavách - výplatný list, súhrnný výkaz...
ondrejvla
05.04.06,18:31
Vlasta, odpoveď z MRP
Je potrebné definovať aj dôchodkové správcovské spoločnosti (II.pilier) do mzdového číselníka?
Nie, nedefinujeme to, nakoľko sumy delí Sociálna poisťovňa a zamestnanec ani nie je povinný zamestnávateľovi oznamovať že sa poistil v druhom pilieri.
Ale vo Win sa to dá urobiť, (v nastavení pracovného pomeru zamestnanca) ale vo výkaze do DP to vôbec nefiguruje. Iba pri výstupných zostavách - výplatný list, súhrnný výkaz...

Lenka a nevieš, ako to nadefinovať v DOS? no, asi nie, budem musieť volať Brezno. Zasa! Bože, to je soft na pohľadanie!
lenkak
05.04.06,18:35
Ja si myslím, že v Dose to ešte nemajú spracované, inak by na svojej stránke uviedli návod, ako si nastaviť II pilier. A DOS nemám. Iba starú verziu, dakedy som v ňom robila, ale to je už pár rokov dozadu. V tomto je Win dokonalejší, nakoľko v MRP robia skorej upgrady na nové zákony.
Pepa
06.04.06,04:51
Lenka a nevieš, ako to nadefinovať v DOS? no, asi nie, budem musieť volať Brezno. Zasa! Bože, to je soft na pohľadanie!
Vlasta, choď do Personalistika - pracovné pomery - nastav sa na zamestnanca - otvoriť - stlač F4 - v ľavej polovici je starobné dôchodkové sporenie - okrížikuj a máš to. A len tak na okraj - je to dobrý soft.:)
sara-ke
06.04.06,06:02
dobry den,
mam jednu otazku, asi je dost hlupa, ale aj tak sa opytam: aky je rozdiel medzi Starobným dôchodk. poistením a Doplnkovým dôchodk. poistením - je to rozdielne poistenie? a aky to ma vplyv na mzdy, alebo odvody do poistovni? to mam niekde nieco zrazat, alebo odvadzat?? ked ma zamest-c taketo poistenie? dakujem
Tweety
06.04.06,06:04
dobry den,
mam jednu otazku, asi je dost hlupa, ale aj tak sa opytam: aky je rozdiel medzi Starobným dôchodk. poistením a Doplnkovým dôchodk. poistením - je to rozdielne poistenie? a aky to ma vplyv na mzdy, alebo odvody do poistovni? to mam niekde nieco zrazat, alebo odvadzat?? ked ma zamest-c taketo poistenie? dakujem Starobný je solidárny( ktovie, či sa nám niečo ujde), Doplnkový (sporíš si na svoj vlastný dôchodok). Na mzdy to nemá žiaden vplyv, odvody počítaš takisto, iba v Sp ich rozdelia ( na časť do solidárného a na dôchodk. účet poisteného)
Pepa
06.04.06,06:27
dobry den,
mam jednu otazku, asi je dost hlupa, ale aj tak sa opytam: aky je rozdiel medzi Starobným dôchodk. poistením a Doplnkovým dôchodk. poistením - je to rozdielne poistenie? a aky to ma vplyv na mzdy, alebo odvody do poistovni? to mam niekde nieco zrazat, alebo odvadzat?? ked ma zamest-c taketo poistenie? dakujem
Starobné dôchodkové poistenie - odvádza sa do SP je to tzv. I. pilier - solidárny. Ak je poistenec "účastníkom" starobného dôchodkového sporenia - II. pilier - sporí si na svoj "vlastný účet", ktorý spravujú dôchodkové správcovské spoločnosti. Na odvody to nemá žiadny vplyv, pretože sa v SP prerozdeľujú do I. a II. piliera.
Doplnkové dôchodkové poistenie - je III. pilier, ktorý spravujú dôchodkové poisťovne.
silvia
26.04.06,07:18
Prosím Vás, keď bol môj známy v roku 2004 študentom VŠ a následne civilkárom až do februára 2005, je povinný zúčastniť sa starobného dôchodkového sporenia?
Nemáme v tom celkom jasno...
Miriam.x
26.04.06,07:28
Prosím Vás, keď bol môj známy v roku 2004 študentom VŠ a následne civilkárom až do februára 2005, je povinný zúčastniť sa starobného dôchodkového sporenia?
Nemáme v tom celkom jasno...
Povinnosť vstúpiť do II. piliera budú mať až tí, ktorí budú mať budúci rok 18 (aspoň myslím, že je to tak). Ostatní si môžu vybrať, ale len do 30.06.2006. Po tomto dátume môže vstúpiť len v prípade ak nebol zamestnaný celý čas medzi 1.1.2005-31.06.2006.
Viera123
26.04.06,07:29
Prosím Vás, keď bol môj známy v roku 2004 študentom VŠ a následne civilkárom až do februára 2005, je povinný zúčastniť sa starobného dôchodkového sporenia?
Nemáme v tom celkom jasno...
Povinný zúčastniť sa určite nie je, je to na jeho rozhodnutí. Ale termín dobrovoľného konečného vstupu pre neho bude tiež 30. jún 2006.