mondes
25.04.14,09:56
Ahojte, tak DPH mám za sebou a je najvyšší čas, aby som i dala do poriadku doklady v súvislosti so zákonom o ochr. os. údajov. Viem, že 15.4.2014 bola schválená novela zákona. No a ja mám teraz trošku v tom chaos, čo platí a čo nie po novom. Preto prosím znalých v tejto oblasti o pomoc.
Je pravda, že prevádzkovateľovi odpadla povinnosť vypracovať si bezpečnostnú smernicu? Ak áno, potom aké má povinnosti prevádzkovateľ, ktorý má síce PC pripojený na internet, ale využíva to len na platenie odvodov. Všetky potrebné prac. zmluvy a dohody a veci s tým súvisiace preberám ja ako účtovníčka - sprostredkovateľ osobne. A ja aj prichádzam elektronicky do styku so SP, ZP a DU. Teda tuším, že mojou povinnosťou, okrem zmluvy medzi mnou a prevádzkovateľom, je aj vytvoriť si bezp. projekt. Správne? Ďakujem veľmi pekne.
Ing. Ľubomír Janoška
08.05.14,13:23
Uplatnili sa dve novely. Novela zákona 122/2013 - zákon 84/2014 a novela vyhlášky 164/2013 - vyhláška 117/2014. Bezpečnostná smernica od 15.4.2014 neexistuje pre tých prevádzkovateľov, ktorí nemusia mať Bezpečnostný projekt a od 1.5.2014 neexistuje ani pre tých, ktorí ho musia mať a bola jeho súčasťou. Pokiaľ používate elektronickú komunikáciu so SP, ZP alebo DÚ, máte tak ako pred novelami povinnosť vypracovať bezpečnostný projekt (obaja - prevádzkovateľ aj sprostredkovateľ oprava - viď diskusia nižšie). Už ale nebude obsahovať Bezpečnostnú smernicu, ale namiesto nej budú Závery vyplývajúce z bezpečnostného zámeru a analýzy bezpečnosti informačného systému. Ich obsah je stanovený skoro rovnako ako predtým obsah smernice: a) popis bezpečnostných opatrení a spôsob ich uplatňovania v konkrétnych podmienkach, b) rozsah oprávnení, popis povolených činností a spôsob identifikácie a autentizácie jednotlivých oprávnených osôb... c) spôsob, formu a periodicitu výkonu kontrolných činností d) postupy pri haváriách, poruchách a iných mimoriadnych udalostiach vrátane preventívnych opatrení na zníženie rizika vzniku mimoriadnych udalostí... Vynechaný je (oproti stavu spred novely) rozsah zodpovednosti oprávnených osôb a zodpovednej osoby, ale bez nich sa aj tak nedá riadiť bezpečnosť osobných údajov.
mondes
08.05.14,15:31
Ďakujem, no ešte predsa. Elektronickú komunikáciu so SP, ZP a DÚ používam ja, ako sprostredkovateľ. Prevádzkovateľ nie. Aj napriek tomu má prevádzkovateľ povinnosť vypracovať si bezpečnostný projekt?
Ing. Ľubomír Janoška
08.05.14,15:45
Pôvodne som to pochopil tak, že aj prevádzkovateľ komunikuje s tretími stranami o osobných údajov, takže nie. Potom je nutné vedieť, či prevádzkovateľ spracúva osobitné katogórie osobných údajov (rodné číslo, zdravie) v elektronickej forme, takže skúsim namodelovať 2 základné prípady:
1) prevádzkovateľ Vám odovzdáva podklady v listinnej forme a sám nespracúva rodné čísla a údaje o zdraví elektronicky, ani ich nemá v počítači. Personalistiku si vedie "na papieri". Od Vás dostane zostavu s platobnými príkazmi a vykoná platby. Alebo Vám posiela podklady e-mailom. V tomto prípade prevádzkovateľ nemusí mať bezpečnostný projekt.
2) prevádzkovateľ má aspoň nejaké citlivé údaje (rodné číslo, zdravie) v počítači, ktorý je v sieti, ktorá má pripojenie na Internet. Stačí, aby mal personálne údaje (aj bez mzdových) v nejakom personalistickom programe alebo v exceli. Alebo Vám posiela podklady e-mailom. Vtedy musí mať bezpečnostný projekt.
mondes
08.05.14,15:58
Ďakujem, už začínam byť konečne v obraze. Teda v mojom prípade je 1. prípad správny. Takže prevádzkovateľ v tom 1. prípade nemá z hľadiska zákona o ochr. os. údajov žiadne povinnosti? (Teda okrem zmluvy medzi prevádkovateľom a sprostredkovateľom podľa § 8).
Ing. Ľubomír Janoška
08.05.14,16:21
V prvom prípade, teda ak prevádzkovateľ nie je povinný vypracovať bezpečnostný projekt, má povinnosť preukázať obsah bezpečnostných opatrení (cit.)
napríklad
* popisom bezpečnostných opatrení a spôsobom ich uplatňovania v konkrétnych podmienkach,
* záznamami o poučení oprávnených osôb podľa § 21 zákona,
* záznamami o zistených bezpečnostných incidentoch...
* záznamami o opatreniach, ktoré prevádzkovateľ prijal ... po bezpečnostných incidentoch...
Tu je drobný problém s tým, ako v sa praxi vysporiadať s čarovným slovíčkom "napríklad". Osobne odporúčam určite prijatie smernice (= internej normy), ktorá záväzne určí podmienky spracovania (napríklad, že o osobných údajoch sa so sprostredkovateľ komunikuje iba v písomnej forme, či bude ZO alebo kto bude kontrolovať), povinné bezpečnostné opatrenia (napríklad zásada čistého stola, zamykanie zásuviek a podobne... viď príloha vyhlášky 164/2013). Koniec-koncov aj kompetencie musia byť niekde určené, poučenia OO musia z niečoho vychádzať, takže kompetencie tiež do smernice. Plus - ak treba - vzory úkonov. Toľko k prvej odrážke.
Záznamy o poučení ostávajú, len sú stručnejšie.
Všetko, čo sa týka incidentov, by som riešil iba v prípade, že nastanú.

Okrem toho samozrejme evidencia informačných systémov + zmluvy so sprostredkovateľmi.