ajacik
05.04.06,15:59
Mám klienta, ktorý na podnikanie používal výhradne súkromný účet. (už nie, lebo som mu to vysvetlila).
Prečítala som viaceré príspevky a dospela som k nasledovnému:

1. ak je BU nahlásený na DÚ, tak o ňom musím účtovať ako o celku
2. ak BU nie je nahlásený na DÚ, tak platyb súvisiace s podnikaním budem účtovať cez pokladňu + priložím kopie výpisov z banky.

Je to tak?
dakujem
ajacik
05.04.06,18:52
Kedže BÚ nie je nahlásený na DU, rozhodla som sa evidovať platby cez pokladnu.

Ide mi ale o zahraničné platby:
- ak bola uhradená platba na účet a ja to účtujem cez pokladnu, použijem ten kurz, ktorý je uvedený na výpise a v tej sume SK príjmem peniaze do poklade. ??
-ked vyberá cudziu menu z účtu, tak mu dám z pokladne výber toľko Sk, koľko je zasa uvedené na výpise. ??

uvažujem správne?

velmi pekne dakujem
ondrejvla
05.04.06,18:59
Kedže BÚ nie je nahlásený na DU, rozhodla som sa evidovať platby cez pokladnu.

Ide mi ale o zahraničné platby:
- ak bola uhradená platba na účet a ja to účtujem cez pokladnu, použijem ten kurz, ktorý je uvedený na výpise a v tej sume SK príjmem peniaze do poklade. ??
-ked vyberá cudziu menu z účtu, tak mu dám z pokladne výber toľko Sk, koľko je zasa uvedené na výpise. ??

uvažujem správne?

velmi pekne dakujem

Alenka, ja by som prefotila tie bank.výpisy zo súkromného účtu, aby tam bol dôvod na prepočet kurzu v daný deň, a cudziu menu si vyberá zo súkr.účtu? - no asi áno, ale toto by som asi neriešila takto, radšej by som pokiaľ ten účet skutočne potrebuje, má zamestnancov, alebo prijíma platby na služby na účet, riešila by som to otvorením podn.účtu, no a aby poplatky neboli vysoké, tak výpisy len raz mesačne.
Zita5
05.04.06,19:00
Mám klienta, ktorý na podnikanie používal výhradne súkromný účet. (už nie, lebo som mu to vysvetlila).
Prečítala som viaceré príspevky a dospela som k nasledovnému:

1. ak je BU nahlásený na DÚ, tak o ňom musím účtovať ako o celku
2. ak BU nie je nahlásený na DÚ, tak platyb súvisiace s podnikaním budem účtovať cez pokladňu + priložím kopie výpisov z banky.

Je to tak?
dakujem


Podnikateľaký účet nahlasuješ na DÚ pri registrácii , počas podnikania ohlasuješ každý ďalší účet novo otvorený .O tomto účte účtuješ.

Ten druhý bod je tak ako si písala , avšak to sa týka súkromného účtu z ktorého podnikatelia realizujú platby a dávajú si na tento účet aj platich ich vyšlé faktúry .Tieto účty boli spomínané v súvislosti s kópiou BV.
ajacik
05.04.06,19:09
ja mu robím účto za rok 2005 (dôvody rozoberať nebudem). podnikateľský účet už má založený - dokonca dva a oba už sú nahlásené na DU :)

ja som ale asi natvrdlá: mám to teda nechať s tými kurzami, ktoré sú uvedené na výpise?

Vyberal CM zo súkromného účtu. Iný ani nemal.

dakujem za vašu trpezlivosť
ondrejvla
05.04.06,19:11
ja mu robím účto za rok 2005 (dôvody rozoberať nebudem). podnikateľský účet už má založený - dokonca dva a oba už sú nahlásené na DU :)

ja som ale asi natvrdlá: mám to teda nechať s tými kurzami, ktoré sú uvedené na výpise?

Vyberal CM zo súkromného účtu. Iný ani nemal.

dakujem za vašu trpezlivosť

Alenka, nie si natvrdlá, to je už len únava materiálu!
Prefoť BV a prilož k pokl.dokladu kde budeš mať presne dátum a kurz, ktorý musíš použiť!
Dnes sme asi viacerí, čo sme mali deň BLBEC!
ajacik
05.04.06,19:14
:):):)

dakujem ti. takže všetky transakcie nechám kurzom, ktorý je uvedený na výpise (aj nákup PHM, úhrady dod. faktúr.....). prefotím výpisy a je to.

únava materiálu..........to hej. Ešte som aj strašne hladná. Už 5.deň nevečeriam. Ale teraz by som zjedla aj koňa, aj dvoch. Uf, a po tom jablku mi ešte viac vytrávilo. mimotemy

Neverím tomu, že ty máš den Blbec. Ty si super stále a za každých okolností.

ešte raz dakujem obom ;)
ondrejvla
05.04.06,19:17
:):):)

dakujem ti. takže všetky transakcie nechám kurzom, ktorý je uvedený na výpise (aj nákup PHM, úhrady dod. faktúr.....). prefotím výpisy a je to.

únava materiálu..........to hej. Ešte som aj strašne hladná. Už 5.deň nevečeriam. Ale teraz by som zjedla aj koňa, aj dvoch. Uf, a po tom jablku mi ešte viac vytrávilo. mimotemy

Neverím tomu, že ty máš den Blbec. Ty si super stále a za každých okolností.

ešte raz dakujem obom ;)

Bóóóže dievča, keby si vedela ešte aký BLBEC! Dnes sa mi vyhýbali z cesty aj skrine a stoličky, aby som im nenadala!
Lenka by vedela rozprávať, tú som bombardovala o pomoc ešte aj cez mobil chuderku chorú!
lenkak
05.04.06,19:18
Vlasta, bombardovať môžeš aj častejšie. Len s tou chuderkou nesúhlasím.
ondrejvla
05.04.06,19:19
Vlasta, bombardovať môžeš aj častejšie. Len s tou chuderkou nesúhlasím.

Lenka! Veď si chcela ísť do postele, dobrú noc!
ajacik
05.04.06,19:20
ale akú ja mám teraz dobrú náladu. ja sa tu stále potichu chechcem, ako som nemohla pochopiť vaše odpovede. a bola som si načapovať...........minerálku.

a vraj bude po marci kľud, že? to povie len taký, čo .............
ajacik
05.04.06,19:21
Lenka! Veď si chcela ísť do postele, dobrú noc!

vy ste ale podarené :D:D:D:D
lenkak
05.04.06,19:22
Lenka! Veď si chcela ísť do postele, dobrú noc!

Však keď ma tak dobre zabávaš svojimi príspevkami.
že bombardovanie :eek: a kedy bude?
Zita5
06.04.06,03:49
Však keď ma tak dobre zabávaš svojimi príspevkami.
že bombardovanie :eek: a kedy bude?

mimotemy Lenka a Vlastička , ....ajačik by sa hodila ako ďalší člen redakčnej rady , však ?:p :p :p
lenkak
06.04.06,06:31
Hodila, hodila, tak nech sa pridá.:D
ajacik
23.04.06,08:55
ešte by som sa chcela vrátiť k tejto téme:

- ak živnostník nakupuje PHM v SKK, EUR, DKK..... (opäť cez spomínaný súkromný bankový účet), musím to účtovať cez valutovú pokladňu, alebo môžem dať úhradu hneď v sk? Aby som nemusela robiť vklady do valutovej pokladne.
Dá sa to aj takto jednoducho?

ďakujem pekne
lenkak
23.04.06,18:24
Dala by som hneď v Sk. Na BV máš napísaný kurz, BV si prilož.
ajacik
23.04.06,20:34
dakujem vám dievčatá :)

ešte sa spýtam: ak nakupuje PHM v hotovosti v uvedených cudzích menách, v takom prípade musím mať valutové pokladne v týchto menách? (problém je v tom, že mám softvér iba s 1 valutovou pokladňou a teraz neviem, čo s tým). nemôžem to tiež dať hned v SKK?

dakujem vám
ajacik
24.04.06,15:47
poradíte mi prosím?
lenkak
24.04.06,16:57
Ja keď nemám doklad zo zmenárni, tak použijem prepočet kurzu NBS, a vtedy nepoužijem valutovú pokladňu.
ajacik
24.04.06,17:13
dakujem, dakujem.

tvoje odpovede mi prinesú vždy to, o čo tajne dúfam, že je najlepšie riešenie. :)
lenkak
24.04.06,17:47
skôr by som povedala, najvýhodnejšie.:D
ajacik
24.04.06,17:52
dobre si to napísala,najvýhodnejšie :D:D:D
lenkak
24.04.06,17:57
A ešte aj s preklepom, (už som opravila).
Najka
12.02.07,07:03
Ahojte, mám SZČO, kt. používa sporožírový účet na podnik. aj súkromné platby.Povedal mi, že ho má nahlásený na DÚ, tak som mu v r. 05 účtovala všetky položky buď ako daňové alebo nedaňové. V marci r. 06 si otvoril devízový účet, keďže začal pracovať v ČR, a všetky platby mu naň chodia. Do marca mu platby chodili na sporožír. účet. Musím mu tento sporožír.účet účtovať až do konca roka, alebo by som mohla len do toho marca, kým mu tam chodili platby?
Zita5
12.02.07,07:11
Ahojte, mám SZČO, kt. používa sporožírový účet na podnik. aj súkromné platby.Povedal mi, že ho má nahlásený na DÚ, tak som mu v r. 05 účtovala všetky položky buď ako daňové alebo nedaňové. V marci r. 06 si otvoril devízový účet, keďže začal pracovať v ČR, a všetky platby mu naň chodia. Do marca mu platby chodili na sporožír. účet. Musím mu tento sporožír.účet účtovať až do konca roka, alebo by som mohla len do toho marca, kým mu tam chodili platby?

Devízový účet je potrebné nahlásiť na DÚ . Čo sa týka sporožírového , účtuješ do vtedy pokiaľ ho využíval pre podnikateľské účely .A Ak ho už nepoužíva, túto zmenu tiež ohlási na daňový úrad . Treba to posúdiť tým využívaním účtu na podnikanie a následne prestať o pohyboch na účte účtovať .
Najka
12.02.07,07:37
Takže by som mohla do konca marca zúčtovať všetky pohyby a potom dať konečný zostatok na sporož.účte ako osobná spotreba, aby mi zostal nulový?
Najka
12.02.07,08:14
Posúvam...
renča1
12.02.07,08:22
Takže by som mohla do konca marca zúčtovať všetky pohyby a potom dať konečný zostatok na sporož.účte ako osobná spotreba, aby mi zostal nulový?

............áno.:)
Najka
19.02.07,08:32
Takže by som mohla do konca marca zúčtovať všetky pohyby a potom dať konečný zostatok na sporož.účte ako osobná spotreba, aby mi zostal nulový?

Mám to urobiť vrámci uzáv.oper. s dátumom 29.12 ?