julciatko1
25.04.14,16:41
Ahojte! Vie mi niekto poradiť, čo všetko potrebujú na katastrálnom úrade, aby nám konečne vydali list vlastníctva??? Vo februári sme kúpili pozemok a už 2x nám právnička prerušila konanie, lebo jej stále niečo chýba, pritom keď bolo prvý krát prerušené konanie, tak sme jej dodali všetky papiere čo vyžadovala, a aj tak si našla zase niečo, čo jej chýbalo!!! Môj manžel je taký nas..tý, že to chce dať na kontrólny úrad! To nieje možné, aby sa to vyriešilo rýchlo aj bez úplatkov???
command
25.04.14,15:36
No podla popisu ani nevieme co vlastne chcete. To ste kupili pozemok a chcete aby bol prepisany na vas a mohli vam vydat list vlastnictva alebo ako? Lebo vydanie listu vlastnictva po zapisani na katastri trva nejakych par minut + 8€ kolok. Ale ak ste kupili pozemok neviem co ste presne riesili cez pravnicku uplne stacilo podpisat zmluvu stiahnutu na internete a podat navrh na vklad do katastra + 66€ kolok a potom cakať cca 3 mesiace alebo kolko maju na to cas kataster pokial to zaeviduje a prepise na noveho majitela.
julciatko1
25.04.14,15:50
Presne tak, kúpili sme pozemok, podali sme návrh na vklad a právnička na katastri nám už 2x prerušila konanie, a zakaždým vyžadovala niečo iné. Nechápem prečo to nenapísala hneď naraz, keď sme jej po prvom prerušení dodali všetko čo vyžadovala, aj tak si našla niečo, čo tam chýbalo! Zakaždým sme čakali 30 dní, a už nás to nebaví, lebo bez LV nemôžeme robiť nič!!! Ani stromy čo sú na pozemku nemôžeme spíliť, lebo na to potrebujeme povolenie od obce a na to musíme napísať žiadosť a dodať LV. Dočítala som sa, že sa dá spraviť aj zrýchlený vklad za poplatok 10€, je to pravda?
bodliak
25.04.14,16:36
Zrýchlený je podstatne drahší.
Ing. Ľubomír Janoška
25.04.14,16:38
Za urýchlené vloženie do dvoch týždňov sa platí 266 €. Ak ale kataster usúdi, že zmluva má právne vady, tak ani táto lehota neplatí.
command
25.04.14,16:49
Aha a ake nedostatky vam ta pravnicka napisala prvy krat a druhykrat? Ci jej nelezite kvoli niecomu v zaludku. Zmluvu ste mali odkial? Spisana pravnikom? Notarom alebo z internetu?
Katy a R
25.04.14,16:50
Nuž - návrh na vklad a všetky prílohy musia spĺňať nejaké zákonné náležitosti ... a keď nespĺňajú - smola:mee: - konanie prerušia.

treba si dať na to pozor! zrejme stále tam dačo podstatné chýbalo :confused:
julciatko1
25.04.14,16:52
Ďakujem vam :-) Dúfam, že do tretice nám už nepreruší konanie, lebo potom to budem riešiť inak...
Mária27
25.04.14,17:11
Tá posledná veta je výstižná - tiež som tam už počula "mohol by som", ale nemohol a ani nedopovedal prečo (bolo si to asi treba domyslieť). Odvolací orgán aj ústredný orgán štátnej správy sa ich okamžite zastávajú, zbytočné tam písať. Ked sudca krajského súdu zrušil ich rozhodnutie, začali donho skákať ... také mám ja skúsenosti.

Správy katastra či terajšie katastrálne odbory už 5 rokov sa chytajú slovíčok v zákone a vykladajú si ich po svojom. Zvyčajne pritom ide o doslovné znenie § 42, z ktorého v roku 2009 pri chybách v zmluvách vypadli v zákone slová "pre ktoré je nezrozumiteľné alebo neurčité", hoci to vyplýva z § 31 (v § 42 to bolo vlastne nadbytočné). Teraz zastavujú konanie napr. aj keď neuvedieš číslo vchodu nebytového priestoru, hoci ten nie je v žiadnom vchode, má vchod z ulice, uvedené prízemie a je aj riadne označený číslom NP zhodným s listom vlastníctva.

V súčasnosti § 42 znie:
§ 42
Spôsobilosť zmlúv, verejných listín a iných listín na zápis do katastra
(1) Na zápis práva k nehnuteľnosti do katastra je spôsobilá v štátnom jazyku, českom jazyku alebo v úradne osvedčenom preklade písomne vyhotovená zmluva, verejná listina alebo iná listina bez chýb v písaní a počítaní a bez iných zrejmých nesprávností.
(2) Zmluva, verejná listina alebo iná listina obsahujú označenie
a) účastníkov práv k nehnuteľnostiam; ak ide o fyzickú osobu, meno, priezvisko, rodné priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo a miesto trvalého pobytu, ak ide o právnickú osobu, názov, sídlo a identifikačné číslo, ak ho má pridelené, prípadne iné identifikačné údaje,
b) právneho úkonu a jeho predmet, miesto a čas právneho úkonu,
c) nehnuteľnosti podľa katastrálneho územia, pozemku podľa parcelného čísla evidovaného v súbore popisných informácií, pozemku evidovaného ako parcela registra "C" alebo parcela registra "E", druhu pozemku a výmery pozemku, súpisného čísla stavby a parcelného čísla pozemku, na ktorom je stavba postavená, čísla bytu alebo nebytového priestoru, čísla poschodia, čísla vchodu a spoluvlastníckeho podielu na spoločných častiach a spoločných zariadeniach domu a na pozemku, prípadne na priľahlom pozemku, súpisného čísla stavby a parcelného čísla pozemku, na ktorom je dom postavený; ak je nehnuteľnosť v spoluvlastníctve viacerých vlastníkov, uvádza sa i podiel vyjadrený zlomkom k celku.
(3) Podpis prevodcu na zmluve, podpis povinného z predkupného práva, podpis povinného v prípade vzniku vecného bremena alebo podpis oprávneného v prípade zániku vecného bremena na zmluve, podpisy spoluvlastníkov na zmluve o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva alebo pri vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov musia byť osvedčené podľa osobitných predpisov;10a) ak sú tieto osoby zastúpené, ich podpis na splnomocnení musí byť tiež osvedčený. To neplatí, ak je účastníkom zmluvy štátny orgán, Fond národného majetku Slovenskej republiky, Slovenský pozemkový fond, obec alebo vyšší územný celok alebo ak ide o zmluvu o prevode nehnuteľnosti vyhotovenú vo forme notárskej zápisnice alebo autorizovanú advokátom.
(4) Ak zmluva po podaní návrhu na vklad obsahuje chyby v písaní alebo počítaní alebo iné zrejmé nesprávnosti, vykoná sa jej oprava dodatkom k zmluve alebo doložkou na zmluve, ak s tým účastníci súhlasia. V doložke sa uvedie nesprávnosť, správne znenie s vyznačením dátumu vykonania opravy, podpisy účastníkov zmluvy, ako aj podpis konajúceho zamestnanca a odtlačok okrúhlej pečiatky.
julciatko1
25.04.14,17:14
no veď dobre, ale prečo to nenapísala všetko hneď v prvom prerušení, ale takto to naťahuje! A nevieš čo všetko treba spĺňať? Už som začala študovať aj zákony, ale tam nič konkrétne nieje, a čo som našla, tak sme všetko mali... Ak nám to aj tretí krát preruší, tak sa môže pani právnička tešiť na kontrólny úrad, lebo dobrý deň si z nás nikto robiť nebude.
julciatko1
25.04.14,17:39
ďakujem :-)