Lucialm
25.04.14,17:20
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, či mi vie niekto poradiť, aká je maximálna doba počas ktorej sa poberá dávka zo Socialnej poisťovne v prípade dlhodobej PN. Na stránke SP som našla že je to 52 týždňov, dnes nám však všeobecná lekárka tvrdila že je to maximálne pol roka a potom si môžeme na posudkovej vybavovať invalidný ak nám ho dajú.
Katy a R
25.04.14,15:29
možná doba poberania je síce max 52 týždňov - ale závisí od rozhodnutia ošetrujúceho lekára. Ten vie - že ako dlho na konkrétnu diagnózu môže vypísať.
doplním: o ID sa zvyčajne žiada po roku - ale ak ide už o ustálený stav - tak sa môže požiadať aj skôr (asi toto mal lekár na mysli??)
Peggynka
25.04.14,17:31
Treba si začať skôr vybavovať, aby sa ti nestalo,že po 52. týždňoch prestaneš dostávať nemocenskú a ešte nebudeš mať rozhodnutie o výsledku posudku zo SP.Niekedy to trvá aj tri mesiace a to by si bola bez príjmu.Mne sa to stalo,lebo moja lekárka a ani posudková lekárka ma nepoučili (asi to nie je ich povinnosť) a od 9.1 do polovice mája som nemala žiadny príjem.A keď sú rodiny,ktoré žijú z ruky do úst,tak to môže byť fakt zúfalé.Ak má niekto trvalé poškodené zdravie napr. po úraze,nie je dôvod byť na PN 52 týždňov.
Možno ste sa nerozumeli a myslela tým,že po pol roku môžeš ísť spísať žiadosť o invalidný dôchodok do socpoist.