lidulik
26.04.14,18:30
Dobrý deň, zdedila som byt po bratovi spolu s jeho spolubývajúcou. U notára sme sa dohodli, že byt sa prepíše na mňa a ja jej vyplatím podiel. To som aj urobila v stanovenom termíne. Lenže teraz ona sa z bytu nechce vysťahovať, a prestala platiť aj nájomné. Nedá sa s ňou ani dohodnúť, hľadala som jej aj náhradný prenájom, ale je to márne, ona nikde nechce ísť. Neexistuje iné riešenie ako je súdne vysťahovanie?
1. Je potrebné sa obrátiť na právnika, alebo si môžem podať návrh na súd sama?
2. Ak budem platiť všetky tie poplatky na súde, môžem požiadať, aby mi ich ona preplatila?
3. A čo s nezaplateným nájomným? Ak ho zaplatím za ňu, mám dať na ňu ešte aj trestné oznámenie za neopodstatnené obohacovanie? Alebo ako ich mám od nej dostať?

Táto pani má ešte v byte trvalý pobyt, ktorý mi nechcú zrušiť, pretože ešte nemám list vlastníctva, kt. mi príde až tak o mesiac. A bohužiaľ nestačí rozhodnutie od notára o dedičstve.
Mária27
26.04.14,17:07
Keďže si vlastníčkou bytu a ona tam býva bez právneho dôvodu, bezdôvodne sa na tvoj úkor obohacuje, Na to sa nedáva trestné oznámenie,ale žaloba na vydanie bezdôvodného obohatenia. Zaplatiť ti musí nie lentvoje výdavky (mesačné platby spoločenstvu alebo správcovi), ale aj nájomné bežné v tej lokalite, samozrejme trovy konania (súdne, advokátske ...).
Tiež bude platiť všetky trovy pri žalobe o vypratanie bytu aj prípadné trovy exekúcie, ak byt nevyprace sama.
lidulik
26.04.14,17:33
Dakujem, to ste ma potešili, pretože som jej musela dať na jej dedičský podiel všetky svoje životné úspory a už viac nechcem doplácať na jej chamtivosť.
misoft
26.04.14,19:17
Zaráža ma jeden fakt - to spolubývajúca tiež dedila? Z akého právneho titulu? Lebo ak bol byt vo vlastníctve brata (nebohého) a ona tam len bývala - nemala žiadny nárok na neho (ibaže by spĺňala určité právne náležitosti, ktoré by ju k tomu opravňovali). Je clekom možné, keby sa to riadne prešetrilo, že by bola povinná vrátiť aj to, čo si jej vyplatila ako "dedičský podiel". Over si to, či mala nárok na dedičstvo po tvojom bratovi!
Katy a R
26.04.14,19:20
zdieľala spoločnú domácnosť s pozostalým .. je oprávnenou dedičkou
ivka70
26.04.14,19:47
dedila zo zakona, brat asi nemal deti a ona s nim zila viac ako rok v spolocnej domacnosti ... tak dedila sestra a ona
lidulik
27.04.14,07:16
áno je to presne tak, kedže s ním žila v jednej domácnosti viac ako rok, má podľa zákona právo dediť. V tom je zákon postavený na hlavu, bohužiaľ. A aj napriek tomu, že som ju vyplatila sa jej nemôžem nijak zbaviť. Aj tu ju chráni zákon, ja ako vlastník mám právo sa obrátiť jedine na súd. A keď jej niekto poradí, aby si vybrala peniaze z účtu, čo jej zoberie exekútor, keď okrem toho nemá nič? Zas platenie ostane iba na mne?
dmc
30.04.14,05:15
zakon je v tomto (ako v mnohych pripadoch) pasivny a kasle sa na tvoje opravnene zaujmy.

Oficialne by si mala pockat na list vlastnictva -poslat jej vyzvu na vystahovanie sa a po takejto marnej vyzve dat zalobu na sud na vypratanie bytu a po rozhodnuti sudu (prave ta doba a natahovanie je v SR problem) by mal nastat vykon rozhodnutia - exekuciou (exekucne vystahovanie).

na druhy sposob musis mat povahu a nervy.
Pockaj kym budes mat v rukach List vlastnictva. Zrus trvaly pobyt. Vystriehni ked pojde neopravneny najomnik na nakup alebo k doktorovi a v tej dobe chod skontrolovat svoj byt ktory mas na liste vlastnictva.

na mieste napriklad mozes zistit ze vsetky jej veci su pri smetiaku a vystahovali ich tam tebe nezname osoby a ani dvere nezamkli .... a kedze je to tvoj majetok -mala by si si ho uzamknut alebo este lepsie prenajat ho na 2-3 mesiace znamemu z videnia (hlavohrud).... a potom uz len predpokladat ze "byvala najomnicka" nema peniaze na sudenie sa s tebou a je to potom otazka dokazovania a taktiky.

Pokial mate dohodu uzatvorenu pred notarom formou notarskej zapisnice - nebolo by odveci ju dat prestudovat pravnikovi ci sa neda pouzit priamo ako exekucny titul - neviem co je tam vsetko napisane..

drzim palce pri rieseni problemu (hlavne pevne nervy)