icevan
26.04.14,18:53
V roku 2013 som odpracovala 2 a 1/2 mesiaca, ostané obdobie som mala P.N-ku.Od 11 mesiaca mam priznané ZŤP. Zamestnávateľ mi poslal na účet vyrovnanie dane 72€ a k tomu mi poslal potvrdenie o zaplatení dane z príjmov zo závislej činnosti, kde boli samé nuly. Neviem prečo mi posielal toto tlačivo? Veď hádam mi mal poslať ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov fyzickej osoby.....Teraz vôbec neviem ako prišiel k tým 72€, zdá sa mi to málo.Kde môžem podať sťažnosť o preverenie?Je na to nejaký termín?
Anik
26.04.14,16:57
ak máš výplatné pásky pozri sa koľko Ti za tých 2 1/2 mesiaca stiahli daň ja by som povedala, že tých 72 € , ktoré si dostala, ako preplatok. V rámci RZD Ti vrátia len daň , ktorú si fyzicky zaplatila.
prstienok
26.04.14,16:59
... zrejme ti vrátili daň za tie dva mesiace, ktoré si zaplatila... ak máš pásky, pozri si, akú si odviedla daň....
Tweety
26.04.14,17:04
Ak si požiadala o vykonanie RZD, zamestnávateľ ho urobil. Po jeho vykonaní Ti mal dať doklad o jeho vykonaní. Podľa neho zistíš, že tých 72 € je preplatok na dani. Ak ho teda nemáš, žiadaj oň zamestnávateľa, pretože má povinnosť ho zamestnancom, ktorým vykonal RZD, vydať .Mzdárka urobila RZD z podkladov príjmov zo ZČ, ktoré si dosiahla za tem čas 2 a pol mesiaca.
Katy a R
26.04.14,17:11
tipujem, že si za tie dva mesiace zaplatila na dani 72 eur .. a všetka daň ti bola vrátená.
A to tlačivo je asi?? k 2% dane (§50) - zrejme si žiadala - zároveň so žiadosťou o RZD. V tom prípade sú tie nuly správne!
to RZD si treba vyžiadať, ak naozaj neposlal!
icevan
27.04.14,06:25
Ďakujem všetkým za odpovede.Výplatné pásky mi dával zamestnávateľ sporadicky, dokopy ich mám 5 za celý rok, z toho na jednej mám stiahnutú dań 34€, takže za 2 a 1/2 mesiaca by to mohlo byť tých 72€. Teraz v máji som chcela nastúpiť do zamestnania, no zamestnáveteľ mi dal výpoveď. Som už 3 mesiace bez príjmu, lebo čakám na čiastočný invalidný. Zamestnávateľ mi povedal, že už na začiatku PN-ky vedel že ma neprijme naspäť. Keby mi toto oznámil skôr, mohla som mať plný invalidný, no ja som ho odmietla kvôli tomu, že chcem znovu nastúpiť do zamestnania.
veronikasad
27.04.14,06:32
Nhrada príjmu počas PN (prvých 10 dní), ani nemocenské nie je zdanitelný príjem. Daň si mohla mať strhnutú len v období, keď si pracovala a táto ti bola v ročnom zúčtovaní vrátená späť ako preplatok. Nemôžeš očakávať vrátenie viac ako si zaplatila ...

Kedy ti skončila PN-ka ? (nie výplata nemocenského). Podpísala si so zamestnávatelom dohodu o skončení prac.pomeru ?
icevan
27.04.14,06:51
Zatiaľ som PN-ku neukončila a ani som mu nepodpísala výpoveď.Chcel mi dať výpoveď dohodou § 63 ods.1 písm b, no ja zvažujem či nemám dať radšej ja výpoveď zo zdravot. dôvodov.
veronikasad
27.04.14,06:56
Výpoveď dohodou Zákonník práce nepozná. Počas PN-ky nemôžeš dostať od zamestnávatela výpoveď, aj keď už nemocenské nedostávaš ... (píšeš, že si 3 mesiace bez príjmu). § ktorý cituješ sú organizačné dôvody s nárokom na odstupné. Ak ti po nástupe do práce doručia výpoveď z uvedeného dôvodu, môžeš skončiť prac.pomer dohodou, ale trvaj na tom, aby tento dôvod bol uvedený v dohode, inak ti nárok na odstupné nevznikne. V žiadnom prípade si nedávaj žiadosť o skončenie prac.pomeru ty.
icevan
27.04.14,09:27
A vedela by si mi povedať ako sa ráta odstupné, či z hrubej mzdy alebo z čistej?
veronikasad
27.04.14,09:30
Odstupné sa ráta z priemerného zárobku za predchádzajúci štvrťrok. V tvojom prípade, keďže si v predch.štvrťroku žiadny príjem nemala - z pravdepodobného priemerného zárobku = zo základnej (hrubej) mzdy, ktorú máš v pracovnej zmluve.
icevan
27.04.14,09:41
Ďakujem
icevan
27.04.14,10:03
Prepáč, ale mám ešte 1 otázku.Keď mi dá zamestnávateľ výpoveď s odstupným, musí byť uvedená vo výpovedi konkrétna suma, alebo len 6-násobok priemer.platu?
tictac7
27.04.14,10:37
vo výpovedi, alebo v dohode o ukončení PP je vždy uvedený len násobok, nikdy nie konkrétna suma.