ivanecenecka
26.04.14,19:50
Ahojte. Potrebovala by som surne poradit. Mam zaujem o kupu jedneho bytu. Predava sa cez RK. Vcera som pozerala list vlastnictva.
A zrazu som tam objavila toto:
PLOMBA VYZNAČENÁ NA ZÁKLADE V - 5454/2014
PLOMBA VYZNAČENÁ NA ZÁKLADE Z - 4545/2014

ČASŤ C: ŤARCHY

Zákonné záložné právo k bytu v prospech ostatných vlastníkov bytov podľa § 15 ods.1 zák.č.182/1993 Z.z. - Z-
168/07 - 641/07
Záložné právo v prospech: Roman Jedlička,bytom Vrchní 9, Velké Němčice, ČR
podľa V-296/12 zo dňa 20.2.2012 na byt č. 7, 2.p., vchod: 9, v bytovom dome súp.č. 2165 na parc.č. 478, 421,
469 a podiel na spoločných častiach a spoločných zariadeniach domu o veľkosti 73/1808 - 317/12.

Prosim Vas ako mam tomu chapat, ak nam maklerka pov. ze ten byt je bez dlhov a podla tohoto to vyzera ze nie je.

Dakujem pekne za rady
bodliak
26.04.14,17:53
A týka sa to bytu ktorý kupuješ ? ... alebo iného bytu v tom baráku.
misoft
26.04.14,17:59
Byt môže byť bez dlhov, ale predchádzajúci majitelia asi brali nejaký úver a ručia bytom.
Záložné právo v prospech ostatných vlastníkov - pretože je to v bytovom dome, má podiel na spoločných priestoroch a v prípade pohľadávok k predchádzajúcemu majiteľovi majú ostatní prednostné právo na ich úhradu aj odstúpením tohto podielu (odpredajom a pod.) Záložné právo je predbežná ochrana pre prípad nezrovnalostí, pohľadávok, dlhov.

V podstate: pokiaľ by predchádzajúci majiteľ neplnil splácanie pohľadávok, nepreviedol záložné právo na inú nehnuteľnosť a vy by ste ten byt odkúpili - banka, ostatní spoluvlastníci by boli vyrovnaní odpredajom tohto bytu (i keby ste boli majiteľmi vy). Preto pri prevode vlastníckych práv treba dozrieť na to, aby záložné práva boli ošetrenée a pre vás boli vymazané. Ak sa to nedá - ruky preč od toho - hrozí riziko, že prídete o prachy i o byt.
ivanecenecka
26.04.14,18:08
to sa týka bytu kt. kupujem.
Prosim a tento prevod vlastnickych prav sa kona kedy? Uz ked je vybavena hypoteka ci este pred hypotekou?
misoft
26.04.14,18:10
Vlastnícke právo je potvrdené vydaním LV. T.z. že pri nahlasovaní zmeny na katastri musí byť už tá hypotéka vybavená.
ivanecenecka
26.04.14,18:15
takze tie zalozne prava aby boli osetrene a vymazane vybavim na katatre? Je vlastne podla teba na ten byt momentalne daka tarcha?
ivanecenecka
26.04.14,18:16
lebo maklerka hovorila, ze bolo tam nieco state, ale t. c. je vsetko vyrovnane a byt je cisty, tak neviem preco sa mi toto zobrazilo na tom katastrale portali, ze ci je mozne ze to tam este neni aktualizovane alebo tak?
misoft
26.04.14,18:17
Na katastri sa len zaznačuje stav. Záložné právo sa zriaďuje a ruší u veriteľa. V tom prvom to bude istotne SVB, v druhom ten uvedený Čech. Ale toto - ak to ide cez realitku, tak by to mala vybaviť realitka - veď za to prachy berie!
Ja osobne by som hodil spiatočku.
ivanecenecka
26.04.14,18:23
Prosim a ten veriteľ je vlastne ten Jedlicka?, a SVB znamena co? Mame praveze o ten byt vazny zaujem a chceli by sme aby bol nas. No mam z toho samozrejme obavy...
misoft
26.04.14,18:26
Spoločenstvo Vlastníkov Bytov. A Jedlička je veriteľ, pretože v jeho prospech je záložné právo.
ivanecenecka
26.04.14,18:31
takze ako mame teraz postupovat? zistit aktualny stav z katastra a vidiet list vlastnictva. A potom dozriet na to zalozne pravo, aby bolo osetrene? Ci?
Mária27
26.04.14,18:32
SVB je Spoločenstvo Vlastníkov Bytov (správa) v tom dome.
Ten vklad V - 5454/2014 je už vaša kúpa?
je dosť možné, že záložné právo sa práve vymazáva tým záznamom Z - 4545/2014.
Plomba vždy znamená, že sa práve niečo mení.
misoft
26.04.14,18:42
Záložné právo v prospech ostatných vlastníkov je u bytových domov bežné. Z toho by som si ťažkú hlavu nerobil. Horšie je to s tým Jedličkom!
ivanecenecka
26.04.14,18:43
nie. My sme este nic neplatili. Maklerka nam pov. ze to boli podlznosti ale ze uz je vyplatene a je vsetko v poriadku. Tam sa dlzilo za najom nejake obdobie. No a vraj to je uz vyrovnane. Ak tak bude. Moze sa stat ze o byt aj o peniaze mozeme prist? Neviem sakris ako mame postupovat, aby po nas nahodou nesiel daka spolocnosti, kvoli tomu ze by nebodaj mohlo byt rucene niekde tymto bytom... Neviem, neviem :/
ivanecenecka
26.04.14,18:44
no ten Jedlicka ma byt terajsi majitel, ktory vlastne vyplatil tie dlhy.
ivanecenecka
26.04.14,18:46
kto sa tomu fakt rozumie. Nemozem mu poslat na mail cely ten list vlastnictva aby si to pozrel presne ako to vlastne. Ja som vypisala len cast z toho vlastne.
misoft
26.04.14,18:48
Poistite sa. Peniaze nedávať RK na účet. Radšej obetujte pár € a dajte do notárskej úschovy, alebo na vinkulovaný vklad. A až budete mať v ruke LV a v časti C bud max. zál. právo pre spoluvlastníkov, potom povolíte vyplatenie. V banke zabezpečíte vinkulovaný vklad na preukázanie aktuálneho LV s vašim menom bez ťarchy, pri not. úschove dávate vy pokyn notárovi na vydanie sumy.
ivanecenecka
26.04.14,18:57
dakujem pekne za rady. Vazim si to. Nemohla by som ti to este poslat na ten mail aby si to pozrel cele? Vidim ze sa do toho dost rozumies. Mail hned vymazem.
bodliak
26.04.14,19:02
Ak ten byt chcete, peniaze jedine cez notársku úschovu.

Zmluva s notárom, že buď predávajúci predloží do 40 dní čistý LV znejúci na meno kupujúceho a notár peniaze prevedie na účet predávajúceho, alebo peniaze po 40 dňoch vráti na váš účet. Čistý LV znamená že je to prepísané na vás a v časti Ťarchy nie je nič.

Tak som to robil vždy a mal som istotu, že buď budem mať nehnuteľnosť, alebo späť svoje peniaze.

Cez banku je to o pár eur lacnejšie, ale papierovačky sú neprehľadnejšie. Navyše, zmluvu tiež u notára spisujete, overujete atď, dá sa to s notárom vybaviť ako jeden balík služieb.


Tie aktuálne plomby môžu znamenať, že už podnikli kroky na odstránenie tiarch.
misoft
26.04.14,19:13
dakujem pekne za rady. Vazim si to. Nemohla by som ti to este poslat na ten mail aby si to pozrel cele? Vidim ze sa do toho dost rozumies. Mail hned vymazem.
No to by som ti neradil :D - odovzdávam len to, čo som podchytil tu na porade. Nie som právnik, maklér ..... len v gebuli sa mi niečo nazbieralo. "bodliak" dal celkom dobrú radu - tá je skôr schodnejšia!
ivanecenecka
26.04.14,19:16
dakujem Vam vsetkym. Bodliak a tebe to nemozem poslat na mail? Ze by si to pozrel komplet. Su to 2 listy. Ja co som sem napisala bol taky výcuc