dejsa
26.04.14,20:09
Manžel nedávno skončil výkon trestu, kde si odsedel štyri roky. Počas tohto obdobia neprispieval na domácnosť ani na dcéru.
Po návrate nezdieľa spoločnú domácnosť, býva u priateľky, ale keďže má stále trvalý pobyt u mňa, chodí si kedy chce bez ohlásenia, nerešpektuje moje súkromie.
Za byt neplatí, ani na dieťa (dcére kupuje darčeky). Nemá robotu.
Poprosila by som Vás o radu:
1. Je možné vymáhať spätne peniaze na dieťa, za obdobie, ktoré strávil vo výkone trestu?
2. Má nárok na náhodné príchody kedykoľvek aj keď neplatí nájom?
3. Keďže je predpoklad, že si manžel zoberie nejakú pôžičku, nemala by som rozmýšľať o zrušení BSM?
Ďakujem
Mária27
26.04.14,18:41
Prečo hneď nerozmýšľať o zrušení manželstva? Načo je to na papieri?
Pokiaľ nebudeš protestovať, bude ti rušiť súkromie.
BSM sa dá zrušiť aj počas manželstva zo závažných dôvodov, najmä ak sa odsťahoval a máš obavy, aby nenarobil dlhy (tie by sa platili z BSM ak by existovalo).

Ale najskôr napíš,či máte byt spoločný. Ak je náhodou byt len tvoj, tak ho tam nemusíš vôbec pustiť. Ak je nájomný, žiadaj zrušenie spoločného nájmu. Ak je byt spoločný v BSM, on bude žiadať od teba vyplatenie polovice hodnoty.

Na maloleté dieťa by si mohla žiadať výživné aj počas manželstva, priznať by ti mohli tri roky dozadu. Ale žiadaj to čím skôr.
dejsa
26.04.14,20:05
Ďakujem..
...byt je spoločný a samozrejme chce polovicu vyplatit.
Rozvodom by sa situácia ohľadom môjho súkromia nezmenila, pretože nemám ho ako vyplatiť.
Kde by som mala žiadať spätne výživné na dieťa?
Ďakujem
Mária27
26.04.14,20:13
na súde - pozri § 77 zákona o rodine
§ 77

(1) Právo na výživné sa nepremlčuje. Možno ho však priznať len odo dňa začatia súdneho konania. Výživné pre maloleté dieťa možno priznať najdlhšie na dobu troch rokov spätne odo dňa začatia konania, ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa.

(2) Práva na jednotlivé opakujúce sa plnenia výživného a ostatné práva na peňažné plnenia vyplývajúce z tohto zákona sa premlčujú.