urs
14.10.04,08:08
Čaute
Neviete niekto ako je to s osobami, ktoré sú v živnosti uvedené ako "zodpovedná osoba"? Najnovšie sa majú dať na pracovnú zmluvu, to znamená prihlásiť do sociálky aj zdravotnej, a samozrejme platiť všetky odvody. Je to pravda? Ale neviem z ktorého zákona to vyplýva. Kto mi môže nariadiť, zamestnať zodpov. osobu na pracovnú zmluvu. Veď zodp. osoba môže byť živnostník, alebo poistená z iného titulu a nemusím odvádzať 2 krát.

Ďakujem za každu radu
Sarah
17.10.04,11:33
cau,
riešila som ten istý problém. Pracovnú zmluva preto, lebo dohoda o pracovnej činnosti už neexistuje. Pracovný pomer som uzatvorila na skráteny pracovný čas, na dobu určitú, a na čo najmenšiu sumu (mali sme kontrolu zo živnostenského a hovorili, že ide iba o naplnenie štátnej pokladne). Je to v živnostenskom zákone §11 "Zodpovedný zástupca musí byť v pracovnoprávnom vzťahu k podnikateľovi...". Pokiaľ ide o odvody, musíš odvádzať. Keď je uzavretá pracovná zmluva, ide o závislú činnosť.
Je to ako v Kocúrkove. Veľa zdaru
Jozef Mihál
17.10.04,11:38
Nerobte si z toho ťažkú hlavu. Uzavrite pracovný pomer na kratší pracovný čas - povedzme na 1 hodinu mesačne (fantázií sa medze nekladú, skúste i na menej), so mzdou 40 Sk na hodinu. Odvody sa síce platiť musia, ale tých cca 20 Sk odvodov mesačne nikoho nezabije.
Sarah
17.10.04,12:03
Neviem, či by to mohlo byť na 1 h mesačne, mne povedali babenky zo živnostenského, že to musí byť minimálne na 1 h denne, čize 5-hodinový týždenný pracovný čas. Ale aj tak sa to dá, kedže zodpovedný zástupca nechce žiadnu mzdu, robí to na odvodoch len okolo 600 Sk.
Jozef Mihál
17.10.04,12:17
Pozrel som do živ.zákona (455/1991) a podmienka v § 11 odsek 1 je: ... Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnoprávnom vzťahu k podnikateľovi...
A to je všetko, žiadne obmedzenia na tento pracovnoprávny vzťah v živn.zákone nenájdeme. Je svojvôľou zamestnancov živn.oddelení, ak tvrdia, že to má byť aspoň 1 hodina denne.
Mimochodom, živn.zákon nevyžaduje nahlasovanie výšky úväzku zákonného zástupcu - pozrite § 45 a § 46.
Sarah
17.10.04,12:29
Keby to bolo na 1 hodinu mesačne, tak by nikto neuzatváral pracovnu zmluvu, ale dohodu o vykonaní práce. Či nie? Sú to ale len moje domnienky.
Jozef Mihál
17.10.04,12:41
Pracovnoprávny vzťah je aj dohoda o vykonaní práce. Tú však na činnosť zákonného zástupcu neradno použiť, vylučuje to formulácia v Zákonníku práce, podža ktorej DoVP možno uzatvárať, vožne parafrázované, na jednorazové činnosti vymedzené výsledkom.

Na druhej strane Zákonník práce nikde nestanovuje akúsi spodnú hranicu hodín pre kratší pracovný čas. Takže pracovná zmluva na kratší pracovný čas v trvaní 1 hod. mesačne - prečo nie ?

A prosím, dobre si to zapamätajme, najmä po 1.1.2005 budú takéto "kratulinké" pracovné časy veľkou módou, uvidíte.
Sarah
17.10.04,13:42
Ako to mam urobit, ked uz pracovnu zmluvu som uzatvorila a mam zaplatene odvody (zaklad 900 Sk). Staci mi dodatok k pracovnej zmluve a odvody zacat platit z tej nizsej sumy? Dik
hron
17.10.04,13:49
Čaute
Neviete niekto ako je to s osobami, ktoré sú v živnosti uvedené ako "zodpovedná osoba"? Najnovšie sa majú dať na pracovnú zmluvu, to znamená prihlásiť do sociálky aj zdravotnej, a samozrejme platiť všetky odvody. Je to pravda? Ale neviem z ktorého zákona to vyplýva. Kto mi môže nariadiť, zamestnať zodpov. osobu na pracovnú zmluvu. Veď zodp. osoba môže byť živnostník, alebo poistená z iného titulu a nemusím odvádzať 2 krát.

Ďakujem za každu radu
Tak moment. Pozrel som si znenie par. 11 zivnostenskeho zakona a tam sa pise o prevadzkovani zivnosti PROSTREDNICTVOM zodpovedneho zastupcu. Nijako mi z toho nevyplyva, ze by samotny zivnostnik samostatne prevadzkujuci zivnost mal za povinnost ustanovit dalsieho zodpovedneho zastupcu. A zivnostnik sam so sebou predsa nemoze uzavriet ziadny pracovnopravny vztah. Alebo moze? Ci dokonca MUSI?
Bavim sa o FO nie o PO.
vladan
17.10.04,14:15
Tak moment. Pozrel som si znenie par. 11 zivnostenskeho zakona a tam sa pise o prevadzkovani zivnosti PROSTREDNICTVOM zodpovedneho zastupcu. Nijako mi z toho nevyplyva, ze by samotny zivnostnik samostatne prevadzkujuci zivnost mal za povinnost ustanovit dalsieho zodpovedneho zastupcu. A zivnostnik sam so sebou predsa nemoze uzavriet ziadny pracovnopravny vztah. Alebo moze? Ci dokonca MUSI?
Bavim sa o FO nie o PO.
hron, ja si myslím, že ak je živnostník sám sebe zodpovedným zástupcom, tak jeho sa uzavretie pracovného pomeru vôbec netýka. Je to myslené tak, že ak by mal živnostník v predmete činnosti niečo na čo nemá dostačujúce vzdelanie a prax, tak by musel ustanoviť niekoho iného ako zodpovedného zástupcu za tú a tú činnosť a vtedy by už ten pracovný pomer musel mať :-)
Pekný deň
Milka
17.10.04,15:00
Prikláňam s k Vladan, ak SZČO prevádzkuje svoju živnosť sama, bez iných zamestnancov, tým je aj svojim "zástupcom" a nikto ju neprinúti na základe nezmyselného výkladu zákona niekoho zamestnať a vymýšľať pracovné miesto, ktoré vlastne nepotrebuje, len aby sa štatisticky "znížila" nezamestnanosť. Čo sú to za zákony a pre koho sú takto formulované? Pre štát alebo občanov?
Sarah
17.10.04,18:09
Zodpovedný zástupca sa píše do živnostenského listu pri zakladaní živnosti, ak dotyčný zakladajúci živnosť nemá potrebné vzdelanie alebo prax. Vladan to pochopil správne. Mám pocit, že sa odkláňame od témy.
arin
19.10.04,06:47
Vie mi niekto zodpovedne odpovedať na otázku, ako je to so zástupcom pri právnickej osobe. Aj v s.r.o. musí byť zodpovedný zástupca zamestnancom. Ďakujem.
Sarah
19.10.04,11:19
Arin, máš pravdu. Či ide o živnostníka alebo s.r.o., zmluva musí byť. Včera som bola na živnostenskom, dali mi info, že najlepšie je uzavrieť zmluvu na dobu neurčitú. Vraj to bude tak, že krajský úrad bude v budúcnosti dávať výnimky, kedy sa bude môcť zodpovedný zástupca zrušiť. Musí sa o to požiadať.
Ďalšia možnosť: je možné spraviť skúšky na kraji. Sú vraj z činnosti, ktorú daná osoba vykonáva a zo živnostenského zákona a zákona o účtovníctve (ale len 2 otázky). Stojí to okolo 4500,- Sk.
Myslím, že je to schodnejšia cesta ako niekomu platiť za to, že nič nerobí. Maj sa pekne
Jaro M.
26.10.04,20:34
Dovolím si citovať zo živnostenského zákona:
Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnoprávnom vzťahu k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním manžel (manželka) podnikateľa alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen.
Čiže PO musí mať ustanoveného zodpovedného zástupcu; ak je ním spoločník, nemusí byť žiaden pracovnoprávny vzťah - žiadna zmluva. FO musí mať zodpovedného zástupcu len v prípade, že nemá pre vykonávanú činnosť odbornú spôsobilosť.
jessica
04.11.04,09:16
Prosím Vás pekne, mám otázku, ktorej sa tu vyššie už dotkli kolegovia, ale predsa v tom nemám jasno.
Keď sa zakladá PO, ktorá bude prevádzkovať aj pekáreň, na ktorú musia mať pre pridelenie živ.listu osobu, ktorá spĺňa odbornú spôsobilosť, musí byť táto osoba v pracovno-právnom vzťahu? A podľa akého §? Je to veľmi súrne. Ďakujem vopred za odpoveď.
Luckasari
04.11.04,09:24
ak máte na mysli prevádzkovanie živnosti prostredníctvom zodpovednéh zástupcu, tak to, že musí byť v pracovnoprávnom vzťahu k podnikateľovi vyplýva z §11 živnostenského zákona
Žofia
04.11.04,09:29
Samozrejme, ak sám podnikateľ má odbornú spôsobilosť, nemusí zodp. zástupcu zamestnávať.Nazdávam sa, že tu sa rieši to, že niekto "bez papierov" podniká v oblasti
na ktorú treba odb. spôsobilosť, a hoci tomu rozumie lepšie, ako veľa "spôsobilých",
musí nejakého zamestnať, aby štát mal istotu, že firma funguje "odborne".
jessica
04.11.04,09:30
Nebude to prostredníctvom neho ako zodpo. zástupcu. Medzi činnosťami bude aj pekárska výroba a na to treba odovzdať na živ.úrade jeho doklady o odb.spôsobilosti. No myslím si, že bude musieť byť zamestnaný ako odborne spôsobilý, aby sa pekárska činnosť mohla vôbec vykonávať.
Len neviem podľa akého §.
jessica
04.11.04,09:32
Áno Žofia je to asi práve takto.
Gabi03
19.02.07,06:38
Po viac ako dvoch rokoch obnovujem túto tému. Zaujíma ma, aké povinnosti, príp. práva má zodpovedná osoba. Zo živnostenského zákona som vyrozumela, že je to osoba, ktorá zodpovedá za odbornú prevádzku činnosti. Ale čo ďalej? Čo znamená zodpovedá? Aké ďalšie (možno skryté) riziká obnáša táto funkcia?
Ďakujem za každú odpoveď.
Gabi03
20.02.07,06:08
... posúvam
Gabi03
20.02.07,09:37
nikto nič? :(
ilona
20.02.07,10:51
Zrejme povinnosti a zodpovedosť žiadnu,je to len formalita ako aj veľa iných,ktoré naši poslanci schválili,aby sa prispôsobili zákonom v EU.
Gabi03
20.02.07,10:55
No možno prax je taká, ale vyskytnúť sa môže hocičo a nechcem, aby vtedy bolo neskoro zisťovať nové veci.
Okrem živnostenského zákonníka sa kde môžem o tom dočítať?
George Michael
20.02.07,17:57
V čase, keď som vrámci podnikania využívala inštitút zodpovedného zástupcu - pred rokom, mi na podobný dotaz - ako je to vlastne so zodpovednosťou zodpovedného zástupcu na ŽÚ povedali, že za prevádzkovanie živnosti ako takej zodpovedá živnostník. Zodpovedný zástupca by mal byť akási odborná pomoc alebo záruka za moje neodborné vedomosti, alebo chýbajúcu prax.
Gabi03
21.02.07,06:05
Stále mi v tom niečo chýba. Ak sa stane niečo zlé, zodpovedný je živnostník. Môže živnostník vyvodzovať následky aj voči zodpovednej osobe?
bv_alexandra
21.02.07,06:24
Gabi toto sa mi podarilo nájsť, neviem či ti to postači. ;)
Živnostenský zákon zodpovedného zástupcu vymedzuje ako fyzickú osobu ustanovenú podnikateľom, ktorá zodpovedá za odborné prevádzkovanie živnosti. Ani ustanovenie zodpovedného zástupcu však podnikateľa v žiadnom prípade nezbavuje povinnosti prevádzkovať živnosť odborne, čo živnostenský zákon výslovne ustanovuje v § 29 ods. 2./citácia_ Podnikateľ je povinny prevádzkovať živnosť riadne, poctivo a odborne. Tejto povinnosti sa nemôže zbaviť ani v prípade, ak podnikateľskú činnosť prevádzkuje prostredníctvom zodpovedného zástupcu /
Ak by teda živnostenský úrad zistil neodborné prevádzkovanie živnosti, zodpovedným a sankcionovateľným voči živnostenskému úradu by bol vždy iba samotný podnikateľ, a to aj napriek tomu, že by mal ustanoveného zodpovedného zástupcu. Podnikateľ by mohol až následne vyvodiť zodpovednosť voči svojmu zodpovednému zástupcovi pre porušenie povinností zodpovedného zástupcu, ktoré má voči podnikateľovi zo zmluvného vzťahu, na základe ktorého funkciu zodpovedného zástupcu vykonáva.
dana9
21.02.07,06:32
Stále mi v tom niečo chýba. Ak sa stane niečo zlé, zodpovedný je živnostník. Môže živnostník vyvodzovať následky aj voči zodpovednej osobe?

Minimálne z titulu existujúceho pracovnoprávneho vzťahu. Ak mal v náplni práce dohodnutú " kontrolu kvality vykonávania živnosti" , samozrejme nie v takomto znení , ale vo vzťahu ku konkrétnemu predmetu činnosti, tak sa mu napr. nedostaky zistené a sankcionované kontorolou št. orgánov dajú zosobniť, v zmysle ustanovení ZP, a pod.
Gabi03
21.02.07,06:35
Hm, hm, hm. Tak ide iba o toto?
Ďakujem všetkým za príspevky.
penaone
23.02.07,08:20
nebude to vadit ked zodpovedný zástupca pracuje na zmluvu, a v mojej firme bude aj zodpovedný zástupca?
Sarah
26.02.07,17:35
Nie, nebude to vadiť, len treba dať zamestnancovi mzdu zodpovedajúcu aspoň 2. stupňu náročnosti, keďže jeho pracovné zaradenie bude "zodpovedný zástupca".
Zužu
27.02.07,16:07
Prajem pekný večer všetkým poraďákom.
Tzv. "igelitkári" sa prebudili a potrebujem poradiť. Otec je ustanovený v ŽL svojho syna ako zodpovesdný zástupca. Keď to vybavovali, tak ich upozornili na to , že je potrebné abz za túto činnsoť bola vyplatená aj mzda, ale ktorý živnostník v priebehu roka mylí na také veci. A teraz - je koniec februára, ako to spraviť. Viete mi niekto poradiť? V tomto príspevku som sa dočítala , že je to pracovno právny vzťah, ale spätne ako ho uzatvorím ? Uvedený živnostník aj otec aj syn majú paušálne výdavky.
Ďakujem veľmi pekne
Sarah
28.02.07,08:05
Neviem ako to spravíš, ale toto ti budú kontrolovať jedine zo živnostenského úradu. Takže ak ti neboli ešte na kontrole, tak čím skôr spravte pracovnú zmluvu. V podstate ak ti príde na kontrolu niekto normálny, tak sa s nimi dá dohodnúť. Neviem si predstaviť ako by si chcela spätne vyplatiť mzdu. To sa podľa mňa nedá. Ďalší problém s týmto môžeš mať vtedy, ak budeš chcieť zrušiť zodpovedného zástupcu, na živnostenskom úrade budeš musieť dokladovať, koľko si ho mala zamestnaného, na základe čoho..... a iné... .
Zužu
28.02.07,11:28
Ďakujem, je mi jasné, že pomoc tak oneskorene nie je žiadna, už to stihnem akurát za február a pri kontrole nech si živnostník zodpovedá ako bude vedieť. Celý rok sa nestarajú o svoje poivnnosti a potom daňové robia v marci a naháňajú všetko spätne. Ale čo už. Aj tak ďakujem.

Ešte by ma zaujímalo, na porade som čítala, že to môže byť skrátený prac. úväzok napr. 2hod. týždenne. Na mesiac by to vyšlo 8 hod. x 50,- Sk t.j. 400,- Sk za mesiac-. Mohlo by to takto byť? Ďakujem
Sarah
28.02.07,12:19
Nestiham, prepáč.
Môže to byť na skrátený pracovný úväzok aj na 1 hodinu týždenne, nitko ti na to nemôže nič povedať.
(Tento týždeň mi pán zo živnostenského tvrdil, že to musí byť minimálne 10 hodín týždenne. Ja som sa ho spýtala, nech mi povie podľa akého zákona. A on na to, že vie že nikde to nie je ustanovené ale tak by to malo byť. To len naokraj.)

Mohlo by to byť tak ako píšeš, keby si dala 1. stupeň náročnosti. Ja by som dala 2. stupeň a aby si neporušila minimálnu mzdu na 1 hodinu, tak najmenej 52,50 Sk. A nezabudni, že pri úväzku 2 hodiny týždenne budeš mať odpracovaných za mesiac 8 alebo 10 hodín.
Zužu
28.02.07,12:29
Ďakujem za obšírnu odpoveď.
petka2284
05.09.07,22:15
Ahojte. Dnes som sa zaregistrovala a to len preto, ze sa na bud. rok chystam vhupnut do cechu zivnostnikov:-) A len jedna otazka k tejto teme. Ak budem mat zakonneho zastupcu, za ktoreho budem odvadzat minimum tak, ako pisete vyssie, nebude problem, ak je tento ´´moj´´ zakonny zastupca aj zivnostnik ako taky a odvadza si sam? Ako to riesit? To bude platit odvody aj on sam sebe a este aj ja? Vopred dakujem za kratucku odpoved:-)
petka2284
05.09.07,22:58
Som zaciatocnik tu na porade a vobec....rada by som si nechala poradit, ako je to so zakonnym zatupcom v pripade, ze sa budem riadit radami vid hore, cize budem ho riadne zamestnavat a odvadzat odvody, ale co ak on sam je zivnostnik a tiez si plati odvody..?? Dakujem
veronikasad
06.09.07,04:19
Som zaciatocnik tu na porade a vobec....rada by som si nechala poradit, ako je to so zakonnym zatupcom v pripade, ze sa budem riadit radami vid hore, cize budem ho riadne zamestnavat a odvadzat odvody, ale co ak on sam je zivnostnik a tiez si plati odvody..?? Dakujem

To že on je sám živnostník nevadí. U teba musí byť zamestnaný na pracovný pomer, nie na dohodu. Stačí skrátený úväzok, odvody platíš ako za každého iného zamestnanca.
Príjem zo zamestnania bude živnostník uvádzať v daňovom priznaní v § 5,
platenie odvodov živnostníka - podľa výšky jeho príjmov a zisku, s tým ty nemáš nič spoločné.

-------
Veronika
johankaP
17.12.07,13:52
Aj ja mam otazku k zodpovednej osobe. V mojom pripade ustanovim manzel. Ja prikladam k ziadosti vypis z registra trestov a to iste plati aj pre zodpovednu osobu? teda manzela?
Mariya
23.01.08,22:01
Caute,
prosim vas o radu ohladne zodpovedneho zastupcu. Mozem mat za zodpovedneho zastupcu niekoho, kto je uz zamestnancom inej firmy? Kedze ide len o formalitu, aby som mohla zalozit sro (na zaklade koncesie), mal by pracovnu zmluvu len na 1 hodinu mesacne. Otazka vsak je, ci moze byt zamestnancom u dvoch zamestnavatelov....
STRELEC
23.01.08,23:57
Caute,
prosim vas o radu ohladne zodpovedneho zastupcu. Mozem mat za zodpovedneho zastupcu niekoho, kto je uz zamestnancom inej firmy? Kedze ide len o formalitu, aby som mohla zalozit sro (na zaklade koncesie), mal by pracovnu zmluvu len na 1 hodinu mesacne. Otazka vsak je, ci moze byt zamestnancom u dvoch zamestnavatelov....Jedna osoba môže vykonávať funkciu zodpovedného zástupcu len u jedného subjektu. Počet pracovných pomerov, ale nie je ničím obmedzený v zmysle Tvojej otázky.
STRELEC
23.01.08,23:59
Aj ja mam otazku k zodpovednej osobe. V mojom pripade ustanovim manzel. Ja prikladam k ziadosti vypis z registra trestov a to iste plati aj pre zodpovednu osobu? teda manzela?
Pracovno-právny vzťah (pracovná zmluva) je medzi manželmi prípustný, takže nič z tohto dôvodu tomu nebráni. Samozrejme predpokladáme, že manžel spĺňa podmienky pre "vykonávanie funkcie" zodpovedného zástupcu.
Mariya
24.01.08,08:26
Ta osoba je v tej druhej firme rádovým zamestnancom. Znamena to, ze moze byt zamestnancom tam a u mna byt zapisany ako zodpovedny zastupca?
Danila
24.01.08,08:32
Ta osoba je v tej druhej firme rádovým zamestnancom. Znamena to, ze moze byt zamestnancom tam a u mna byt zapisany ako zodpovedny zastupca?Môže to tak byť. Ale ako zodpovedný zástupca bude v PP len u Teba.
Mariya
24.01.08,08:42
Tym padom za neho platim normalne vsetky odvody, socialku, zdravotne...? To za neho budu platit dve firmy?
mysimis
24.01.08,08:45
Zodpovedný zástupca môže byť zamestnaný u Vás na kratší pracovný pomer.
Mariya
24.01.08,08:53
Ano to bude. Na 1 hodinu mesacne. Kedze ja budem jedinou konatelkou a budem mat zodpovedneho zastupcu, tak mi staci na zalozenie sro zakladatelska listina, alebo potrebujem spolocensku zmluvu?
Mariya
24.01.08,21:49
Vie mi niekto v tomto poradit? dakujem
janasv
28.05.08,06:52
Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorej prostredníctvom zabezpečuje odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním za podmienok upravených osobitným zákonom manžel (manželka) podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen, a ak ide o obec, jej starosta.

Toľko citát z internetu http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=41&etype=2&aid=309 . Mňa by zaujímali tie podmienky upravené zákonom, kedy manžel podnikateľky, ktorý je ustanovený ako zákonný zástupca, nemusí byť v pracovnom pomere u podnikateľky - manželky, ak je u nej zákonným zástupcom. Kde sa konkrétne o tom píše?:confused:
Vopred ďakujem.
Dada
28.05.08,06:54
Pozri si živnostenský zákon.
Aljok
28.05.08,09:30
Mňa by zaujímali tie podmienky upravené zákonom, kedy manžel podnikateľky, ktorý je ustanovený ako zákonný zástupca, nemusí byť v pracovnom pomere u podnikateľky - manželky, ak je u nej zákonným zástupcom. Kde sa konkrétne o tom píše?:confused:
Vopred ďakujem.
Je to v Zákone 125/2006
Čl. II
Zákon č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom
zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov
sa mení a dopĺňa takto:
1. Za § 2 sa vkladá § 2a, ktorý znie:
㤠2a
(1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú
osobu, ktorá je podnikateľom,1) vykonáva prácu jeho
príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel,
ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku
podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo
študentom do 26 rokov veku.
(2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre
fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom,1) príbuzný
v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo
poistený, je poberateľom dôchodku podľa
osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom
do 26 rokov veku.“.
Dada
28.05.08,09:36
Živnostenský zákon
§ 11

(1) Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorej prostredníctvom zabezpečuje odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním za podmienok upravených osobitným zákonom28aa) manžel (manželka) podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen, a ak ide o obec, jej starosta.
(5) Funkciu zodpovedného zástupcu nemožno vykonávať vo viacerých ako v jednej prevádzkarni. V opodstatnených prípadoch môže živnostenský úrad povoliť výnimku.
Aljok
28.05.08,09:49
Živnostenský zákon
§ 11

(1) Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorej prostredníctvom zabezpečuje odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním za podmienok upravených osobitným zákonom28aa) manžel (manželka) podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen, a ak ide o obec, jej starosta.
(5) Funkciu zodpovedného zástupcu nemožno vykonávať vo viacerých ako v jednej prevádzkarni. V opodstatnených prípadoch môže živnostenský úrad povoliť výnimku.

28aa) § 2a zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 125/2006 Z. z.

janasv hľadala zákon, ktorý definuje konkrétne podmienky kedy nemusí byť zodp. zástupca v prac. pomere k podnikateľovi.
Preto som jej v mojom predchádzajúcom príspevku priložila citát zo zákona č.125/2006.;)
janasv
31.05.08,14:51
Ďakujem za info.:--- Takže, ak tomu dobre rozumiem, tak ak chce mať manželka ako jeden z predmetov v živnosti servis elektrických spotrebičov a dá si ako zodpovednú osobu manžala, menusí ho u seba /pro forma/ zamestnať a môže tú činnosť vykonávať a faktúrovať. Je to tak? :rolleyes:
Pru
15.10.08,07:42
Takže, keď manžel bude vykonávať nad manželkou dozor, tak nemusí byť u nej zamestnaný, treba ho len určiť ako zástupcu? Kde to treba uviesť, alebo ho zaevidovať?
Aljok
15.10.08,10:36
Takže, keď manžel bude vykonávať nad manželkou dozor, tak nemusí byť u nej zamestnaný, treba ho len určiť ako zástupcu? Kde to treba uviesť, alebo ho zaevidovať?
Klikni ešte sem: http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=41&etype=2&aid=309
Pru
15.10.08,13:19
ďakujem za informáciu. Toto mi je už jasné, len teraz by som potrebovala vedieť, keď manželia nemusia byť v pracovnoprávnom vzťahu, či treba vykazovať tie hodiny a platiť odvody. ďakujem pekne
Aljok
15.10.08,13:24
Ak nemáš zamestnancov, tak nemáš za koho odvádzať odvody.
Pru
15.10.08,13:25
takže stačí ak jej manžel bude uvedený v ŽL ako zástupca, ktorý vykonáva dozor a to je všetko?
Pru
15.10.08,13:30
A on môže byť normálne zamestnaný v tom odbore ale u iného zamestnávateľa a vykonávať dozor nad ňou?
lilith27
17.10.08,10:32
Mám jednu otázočku k tejto téme:
Kdesi v zákone som čítala, že ak zodpovedná osoba dá výpoveď, tak v deň, keď odíde, musí mať živnostník miesto nej náhradu. Bez takejto osoby nemôže živnosť prevádzkovať.
Ako to mám chápať? Ak živnostník dovtedy nenájde náhradu, môže rovno zavrieť?
Vo veľa odvetviach je to takpovediac bezpredmetná otázka, lebo vyučených čašníkov, automechanikov, kuchárov a podobne nie je až taký problém nájsť; hlavne za takýchto podmienok (1h/mesiac). Ale sú odvetvia (a lokality), kde je problém nájsť niekoho s patričným vzdelaním..
sluzby
17.10.08,13:00
dobry den, aj ja sa chcem opytat - zodpovednu osobu musí mať kazdy, resp.kazda SZCO.co ked ju nema ? dakujem za odpoved.
Muška
17.10.08,13:35
Mám jednu otázočku k tejto téme:
Kdesi v zákone som čítala, že ak zodpovedná osoba dá výpoveď, tak v deň, keď odíde, musí mať živnostník miesto nej náhradu. Bez takejto osoby nemôže živnosť prevádzkovať.
Ako to mám chápať? Ak živnostník dovtedy nenájde náhradu, môže rovno zavrieť?
Vo veľa odvetviach je to takpovediac bezpredmetná otázka, lebo vyučených čašníkov, automechanikov, kuchárov a podobne nie je až taký problém nájsť; hlavne za takýchto podmienok (1h/mesiac). Ale sú odvetvia (a lokality), kde je problém nájsť niekoho s patričným vzdelaním..
(9) Ustanovenie zodpovedného zástupcu, ako aj
ukončenie výkonu jeho funkcie oznámi podnikateľ živnostenskému
úradu v lehote 15 dní. To neplatí pre podnikateľov
uvedených v odseku 8.
(10) Ak zodpovedný zástupca prestane vykonávať
funkciu, musí podnikateľ v lehote 15 dní ustanoviť nového
zodpovedného zástupcu. Do ustanovenia nového
zodpovedného zástupcu môže pokračovať v prevádzkovaní
živnosti, ak tým neohrozí život, zdravie a bezpečnosť
ľudí.
Muška
17.10.08,13:37
dobry den, aj ja sa chcem opytat - zodpovednu osobu musí mať kazdy, resp.kazda SZCO.co ked ju nema ? dakujem za odpoved.
Nie každá SZČO , iba v prípadoch:

(7) Ak je podnikateľom fyzická osoba, môže ustanoviť
zodpovedného zástupcu, ktorého prostredníctvom
bude živnosť prevádzkovať. Ak podnikateľ nespĺňa osobitné
podmienky prevádzkovania remeselnej živnosti,
viazanej živnosti alebo koncesovanej živnosti (§ 7) alebo
nemá bydlisko na území Slovenskej republiky alebo
oprávnenie na pobyt podľa odseku 3, je povinný ustanoviť
zodpovedného zástupcu, ak tento zákon neustanovuje
inak. Fyzická osoba musí tiež ustanoviť zodpovedného
zástupcu v prípadoch podľa odseku 8.
(8) Podnikateľ, ktorý má zriadených viac prevádzkarní
ako jednu prevádzkáreň alebo združenú prevádzkareň
(§ 17 ods. 2) a v nich prevádzkuje remeselnú živnosť,
viazanú živnosť alebo koncesovanú živnosť, je
povinný ustanoviť jedného zodpovedného zástupcu,
prípadne viacerých zodpovedných zástupcov pre každú
takúto prevádzkareň, ak nejde o podnikateľa podľa odseku
12; podnikateľ, ktorý je fyzickou osobou a spĺňa
osobitné podmienky na prevádzkovanie živnosti (§ 7),
môže úlohy spojené s výkonom funkcie zodpovedného
zástupcu vykonávať aj osobne v jednej takejto prevádzkarni
alebo za podmienok ustanovených v odseku 5 vo
viacerých takýchto prevádzkarňach.
karcoolka1
02.11.08,07:51
Zaujímalo by ma, či zodpovedný zástupca má v zmysle zákona nejakú zodpovednosť? Inak: v prípade kontroly a pokuty nesie on zodpovednosť?
karcoolka1
11.11.08,11:45
posúvam...
bv_alexandra
11.11.08,12:02
Ak je zamestnaný, /čo zo zákona musí byť/ tak by mal mať povinnosti v zmluve a v prípade nesplnenia si povinnosti resp. pochybenia by podľa mna mal byť zodpovedný. :)
monijo
06.12.08,17:49
A musí byť na vedenie účtovníctva ustanovený zodpovedný zástupca? Osoba, ktorá má živnosť, má v predmete aj vedenie účtovníctva. To však neovláda. Zamestnáva účtovníčku, ktorej platí mzdu. Táto FO má uzatvorené zmluvy s rôznymi firmami na výkon účtovníckych prác. Tie práce však vykonáva tá účtovníčka. V tých zmluvách je to aj uvedené.
Johanka
06.12.08,18:02
A musí byť na vedenie účtovníctva ustanovený zodpovedný zástupca? Osoba, ktorá má živnosť, má v predmete aj vedenie účtovníctva. To však neovláda. Zamestnáva účtovníčku, ktorej platí mzdu. Táto FO má uzatvorené zmluvy s rôznymi firmami na výkon účtovníckych prác. Tie práce však vykonáva tá účtovníčka. V tých zmluvách je to aj uvedené.
Na predmet činnosti "vedenie účtovníctva" sa nevyžaduje nič, ani znalosť účtovníctva :rolleyes:.
Toto je ten lepší prípad :), účtovníctvo vedie zamestnanec, ktorý ho ovláda ....
monijo
06.12.08,18:11
Ďakujem
infoziadatel
11.02.09,22:38
Čaute
Neviete niekto ako je to s osobami, ktoré sú v živnosti uvedené ako "zodpovedná osoba"? Najnovšie sa majú dať na pracovnú zmluvu, to znamená prihlásiť do sociálky aj zdravotnej, a samozrejme platiť všetky odvody. Je to pravda? Ale neviem z ktorého zákona to vyplýva. Kto mi môže nariadiť, zamestnať zodpov. osobu na pracovnú zmluvu. Veď zodp. osoba môže byť živnostník, alebo poistená z iného titulu a nemusím odvádzať 2 krát.

Ďakujem za každu radu
Prosím Vás, ak má niekto živnosť na kúpu a predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi?
Je to predajňa-mäsiarstvo. Tak na horeuvedennä činnosť nepotrebuje žiadnu špeciálnu odbornosť.
Ale ak si kúpi do predajne napríklad prasa v celku a v predajni ho rozskúskuje a toto mäso predáva, tak na túto činnosť, že vraj potrebuje vyučeného mäsiara.
Chcem sa spýtať, kde by som uvedené informácie našla, lebo živnosť na nákup a predaj dostala ale neviem, kde je napísané, že keď kúpi celé praca, že je to nejaký iný druh živnosti????
prosím , poradte.
Dakujem zuzula
Zita5
12.02.09,06:00
Prosím Vás, ak má niekto živnosť na kúpu a predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi?
Je to predajňa-mäsiarstvo. Tak na horeuvedennä činnosť nepotrebuje žiadnu špeciálnu odbornosť.
Ale ak si kúpi do predajne napríklad prasa v celku a v predajni ho rozskúskuje a toto mäso predáva, tak na túto činnosť, že vraj potrebuje vyučeného mäsiara.
Chcem sa spýtať, kde by som uvedené informácie našla, lebo živnosť na nákup a predaj dostala ale neviem, kde je napísané, že keď kúpi celé praca, že je to nejaký iný druh živnosti????
prosím , poradte.
Dakujem zuzula

Najlepšie je sa informovať priamo u Vás na príslušnom živnostenskom úrade .
Zita5
12.02.09,06:08
SKUPINA 108 – Výroba potravín a nápojov


Hľadajte v prílohe túto uvednú skupinu .Patrí to do remeselných živností , musíte maš ukončené vzdelanie z tejto oblasti , pokiaľ nie , tak som toho názoru , že potrebujete zodpovedného zástupcu .



REMESELNÉ ŽIVNOSTI
kmeňové činnosti
13.
Mäsiarstvo
zahŕňa:
Komplexné spracovanie jatočných zvierat (porážka), triedenie, vykosťovanie, porciovanie, balenie a skladovanie mäsa z jatočných zvierat pre predaj, alebo ďalšie spracovanie, vlastný predaj výsekového mäsa. Spracovanie vedľajších jatočných produktov. Ďalšie spracovanie mäsa (solením, chladením, mrazením, tepelnou úpravou a špeciálnymi úpravami). Výroba mäsových polotovarov, tovarov. Výroba živočíšnych tukov. Úprava čriev. Opracovanie hydiny, králikov a zveriny, vrátane výroby polotovarov, konzerv, hotových jedál z nich. Spracovanie rýb, vrátane výroby polotovarov, konzerv, polokonzerv a ďalších výrobkov z nich. Mletie mäsa.


ODBOR a jeho KÓD
charakteristika odboru

Potravinárstvo – kód 29:
2954 2 - mäsiar
2955 2 - mäsiar-lahôdkár
2960 4 - operátor potravinárskej výroby
2968 2 - mäsiar–údenár – spracovanie mäsa a mäsových výrobkov
2972 0 - priemyselný hydinár
charakteristika odboru:
Vzdelávanie a odborná príprava je zameraná na osvojenie si špeciálnych odborných vedomostí a zručností, absolvent ovláda spracovanie a predaj mäsa, mäsových výrobkov a lahôdok ako i činnosti spojené s ich predajom, ovláda základy správnej výživy, hygieny potravín, vie obsluhovať a nastavovať základné stroje a zariadenia na výrobu a vykonávať ich bežnú údržbu
Vzdelávanie a odborná príprava je zameraná na rôzne druhy odvetvia potravinového priemyslu. Absolvent ovláda základné pojmy z ekonomiky podniku, riadenia podniku, organizácie výroby, predaja hotových výrobkov, ovláda obsluhu strojov a výrobných liniek, vyzná sa v ich dokumentácii a pozná spôsoby opráv a údržby strojov a zariadení.

VOĽNÉ ŽIVNOSTI
čiastkové súvisiace činnosti


• údenie mäsových výrobkov
infoziadatel
12.02.09,06:28
SKUPINA 108 – Výroba potravín a nápojov


Hľadajte v prílohe túto uvednú skupinu .Patrí to do remeselných živností , musíte maš ukončené vzdelanie z tejto oblasti , pokiaľ nie , tak som toho názoru , že potrebujete zodpovedného zástupcu .



REMESELNÉ ŽIVNOSTI
kmeňové činnosti
13.
Mäsiarstvo
zahŕňa:
Komplexné spracovanie jatočných zvierat (porážka), triedenie, vykosťovanie, porciovanie, balenie a skladovanie mäsa z jatočných zvierat pre predaj, alebo ďalšie spracovanie, vlastný predaj výsekového mäsa. Spracovanie vedľajších jatočných produktov. Ďalšie spracovanie mäsa (solením, chladením, mrazením, tepelnou úpravou a špeciálnymi úpravami). Výroba mäsových polotovarov, tovarov. Výroba živočíšnych tukov. Úprava čriev. Opracovanie hydiny, králikov a zveriny, vrátane výroby polotovarov, konzerv, hotových jedál z nich. Spracovanie rýb, vrátane výroby polotovarov, konzerv, polokonzerv a ďalších výrobkov z nich. Mletie mäsa.


ODBOR a jeho KÓD
charakteristika odboru

Potravinárstvo – kód 29:
2954 2 - mäsiar
2955 2 - mäsiar-lahôdkár
2960 4 - operátor potravinárskej výroby
2968 2 - mäsiar–údenár – spracovanie mäsa a mäsových výrobkov
2972 0 - priemyselný hydinár
charakteristika odboru:
Vzdelávanie a odborná príprava je zameraná na osvojenie si špeciálnych odborných vedomostí a zručností, absolvent ovláda spracovanie a predaj mäsa, mäsových výrobkov a lahôdok ako i činnosti spojené s ich predajom, ovláda základy správnej výživy, hygieny potravín, vie obsluhovať a nastavovať základné stroje a zariadenia na výrobu a vykonávať ich bežnú údržbu
Vzdelávanie a odborná príprava je zameraná na rôzne druhy odvetvia potravinového priemyslu. Absolvent ovláda základné pojmy z ekonomiky podniku, riadenia podniku, organizácie výroby, predaja hotových výrobkov, ovláda obsluhu strojov a výrobných liniek, vyzná sa v ich dokumentácii a pozná spôsoby opráv a údržby strojov a zariadení.

VOĽNÉ ŽIVNOSTI
čiastkové súvisiace činnosti


• údenie mäsových výrobkov
ZItuš prosím ešte, kde nájdem tento rozpis jednotlivých činností, v jakom zákone alebo klasifikácii??
díkymoc Zuzula
Zita5
12.02.09,06:37
ZItuš prosím ešte, kde nájdem tento rozpis jednotlivých činností, v jakom zákone alebo klasifikácii??
díkymoc Zuzula

Jednak som ich prilepila do prílohy v predchádzajúcom príspevku ;)a ak to nepostačuje, tak ich nájdete aj v živnostenskom zákone tu , ale bez komentárov

http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-1-4-2008-a.html
babi2
12.02.09,06:37
Živnostenský zákon - tam je na konci príloha kde je uvedené kde jednotlivé živnosti spadajú
group_17
12.02.09,09:58
dobry den prajem
Poradte mi , prosim, - som cudzinec s prehodnym pobytom.
Mozem robit "zodpovednogo zastupcu" ?
aviril
27.02.09,17:55
dobrý večer, robím daň.priznanie živnostníkovi, ktorý má zodp.zástupcu. Živnosť si založil v 07/2008 a zodp.zástupcu mu robí tiež živnostník. On ho však nezamestnal, nevedel o tom a teraz by ho chcel zamestnať, ale už spätne sa to nedá. Čítala som, že môže to byť aj na skrát.úväzok. Nakoľko je zodp.zástupca tiež živnostník, tak pri výpočte jeho mzdy sa už nebude uplatňovať nezd.časť, tak daň z príjmu, ktorá mu zo mzdy /napr. z hrubej mzdy 3EUR/ vyjde, tak sa berie ako zrážková daň? Sa mi zdá, že tam treba aj oznámenie daň.úradu o výške zrazenej dani? Alebo stačí to uviesť v prehľade? Ďakujem
blondy
26.05.09,11:04
Prosím o info, ohľadne zamestnania zodpovedného zástupcu formou dohody o pracovnej činnosti. Je to možné zamestnať ho takýmto spôsobom?
elpka
26.05.09,11:14
Nie, zodpovedného zástupcu musíš mať ako zamestnanca, čiže formou pracovnej zmluvy, ale môžeš mu dať skrátený pracovný čas.
akina
26.05.09,12:21
Prosím o info, ohľadne zamestnania zodpovedného zástupcu formou dohody o pracovnej činnosti. Je to možné zamestnať ho takýmto spôsobom?
Zodpovedný zástupca musí byť v pracovnom pomere, teda musí mať pracovnú zmluvu. To neplatí, ak je ním manžel, manželka podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen.
misqo
29.05.09,14:14
Zodpovedný zástupca musí byť v pracovnom pomere, teda musí mať pracovnú zmluvu. To neplatí, ak je ním manžel, manželka podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen.

Takže keď je zodpovedný zástupca príbuzný v priamom rade nemusí mať uzatvorenú prac. zmluvu, teda nemusím platiť ani žiadne odvody za neho? kde je konkrétne uvedené že v tomto prípade príbuzného v priamom rade nemusí byť uzatvorený pracovný pomer? :cool:
zalobaba
29.05.09,17:07
Takže keď je zodpovedný zástupca príbuzný v priamom rade nemusí mať uzatvorenú prac. zmluvu, teda nemusím platiť ani žiadne odvody za neho? kde je konkrétne uvedené že v tomto prípade príbuzného v priamom rade nemusí byť uzatvorený pracovný pomer? :cool:

hľadaj v živnostenskom zákone
akina
01.06.09,05:08
Takže keď je zodpovedný zástupca príbuzný v priamom rade nemusí mať uzatvorenú prac. zmluvu, teda nemusím platiť ani žiadne odvody za neho? kde je konkrétne uvedené že v tomto prípade príbuzného v priamom rade nemusí byť uzatvorený pracovný pomer? :cool:
Čítaj § 11 ods. 1 živnostenského zákona.
Ejo
05.06.09,05:06
Ak je zodpovedný zástupca živnostník, taktiež sa uzaviera pracovná zmluva? Ako som sa dočítala môže byť na skrátený pracovný čas? Aká je minimálna mzda? Do ktorej tarif.triedy zaradiť? Ešte by som poprosila o info ohľadne vyhlásenia, on ho asi podpisovať nebude, lebo je živnostník?
Ďakujem.
Ejo
05.06.09,05:20
Poprosím súrne o radu. Lebo nový živnostník začal živnosť od 01.06.2009 a toho zodpovedného zástupcu by som mala vybaviť ešte dnes, aj keď dodatočne.
Ďakujem
Manual
05.06.09,05:23
Ak je zodpovedný zástupca živnostník, taktiež sa uzaviera pracovná zmluva? Ako som sa dočítala môže byť na skrátený pracovný čas? Aká je minimálna mzda? Do ktorej tarif.triedy zaradiť? Ešte by som poprosila o info ohľadne vyhlásenia, on ho asi podpisovať nebude, lebo je živnostník?
Ďakujem.
Ano uzatvára sa, stačí napr. aj 2 x za týždeň po 2-3 hodiny. Z tejto mzdy sa riadne odvádzajú odvody.
Ale tieto info ti museli dať na ŽU, keď dotyčný žiadal o živnosť a zodpovedný zástupca tam predkladal svoje doklady.
Ejo
05.06.09,05:27
Asi mu na ŽU nič nepovedali. To je najhoršie, že som to aj ja prešvihla.
Manual
05.06.09,05:37
Prečítaj si §11 Živ. zákona. Ale nič nie je stratené. Veď ho prihlás do SP a ZP dnes, veď je len 5.6.
Ejo
05.06.09,05:37
A môžem s dátumom od 01.06.2009?
Manual
05.06.09,05:46
A môžem s dátumom od 01.06.2009?
Prihlásiť sa spätne nedá, len od dnes = najskôr. Ale veď ak založil živnosť so zodp. zástupcom 1.6.09, neznamená to, že prevádzka bežala už od 1.6.09.
V jeho prípade začala bežať napr. 8.6.09. Len už utekaj s prihláškami.:D
lorelei
28.06.09,13:06
Zodpovedný zástupca musí byť v pracovnom pomere, teda musí mať pracovnú zmluvu. To neplatí, ak je ním manžel, manželka podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen.

Potrebujem poradit. Kedze nie sme zobrati, ale zijeme s trvalym pobytom v jednej domacnosti, priatel ide podnikat ako SZCO, mohla by som byt aj ja zodp. zastupca? A za dalsie, som na RD, vyplyva pre mna nieco z toho? Ci to nejako ovplyvni nedajboze peniaze, co dostavam od statu. Dakujem.
akina
30.06.09,10:40
Potrebujem poradit. Kedze nie sme zobrati, ale zijeme s trvalym pobytom v jednej domacnosti, priatel ide podnikat ako SZCO, mohla by som byt aj ja zodp. zastupca? A za dalsie, som na RD, vyplyva pre mna nieco z toho? Ci to nejako ovplyvni nedajboze peniaze, co dostavam od statu. Dakujem.
Ak spĺňaš podmienku odbornej spôsobilosti, môžeš byť ako zodpovedný zástupca za živnosť, ale musíš mať pracovnú zmluvu, lebo nie ste manželia.
globalpartner
22.10.09,18:26
Mám k tejto téme otázku z iného pohľadu a to :

-aká je vlastne zodpovednosť zákonného zástupcu ? vo vzťahu k úradom a prípadné sankcie?

Živ.zák vraví len , že "zodpovedný zástupca je osoba prostrednictvom ktorej podnikateľ zabezpečuje odbornosť vykonávaných činností počas prevádzkovania živnosti"

Dostal som ponuku robiť zodpovedného zástupcu pre s.r.o. na činnosť zasieľatelstvo za čo môžem byť zodpovedný keď budem mať len minimálny dosah na riadenie a kontrolu spoločnosti.
Obmedzí sa týmto zodpovednosť konateľa spoločnosti?
Ako je to s trestnoprávnou zodpovednosťou ?
Ako je to zo zodpovednostou za škodu - len do výšky 3 násobku platu ako ostatný zamestnanci.

Mozno je to na novú tému , ale odpovie mi niekdo?
globalpartner
23.10.09,10:06
posúvam
akina
23.10.09,10:45
Za činnosť s.r.o. vo vzťahu k úradom, ďalším subjektom ( PO, FO ) zodpovedá vždy podnikateľský subjekt, nie zodpovedný zástupca za živnosť. ZZ je v pracovnom pomere a prostredníctvom neho je zabezpečované odborné vykonávanie činnosti. Vo vzťahu k s.r.o. máte povinnosti a práva ako každý iný zamestnanec ( konkrétnosti obsahuje pracovná zmluva ).
globalpartner
27.10.09,18:45
Ďakujem pekne za odpoveď.
Džanka
31.10.09,08:02
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. FO a PO si prenajali budovu. Zmluvy so SSE SPP má uzavreté FO na celú budovu s tým, že PO bude prefakturovávať 50% nákladov, keďže budova je rozdelená na polovicu. Problém je v tom, že FO spísala dohodu o preúčtovávaní, kde samozrejme figurujú FO a PO, ale za FO si nárokuje podpísať túto dohodu druh FO-majiteľky. Už druhý deň sa mu snažíme vysvetliť, že on nikde nefiguruje a teda to podpísať nemôže. Viete mi prosím, poradiť ako mu to dokázať? Je to niekde v zákonoch napísané? Ďakujem