elisabeth
27.04.14,13:32
Ahojte, viete niekto, či vráti DÚ preplatok dane študentovi, keď podá daňové priznanie oneskorene? Priateľkina dcéra študentka mala príjem z dohôd o BPŚ
cca 1700 euro brutto, nepožiadala o RZD ani nepodala DP .Má preplatok dane asi 200 euro. Vrátia jej ho, keď podá DP teraz?
A ešte mám podobný prípad v rodine: bratova dcéra študentka takisto nepodala DP, má malý preplatok dane cca 20 euro, ale ona mala príjem z dohôd 2100 euro brutto. V zákone je sankcia od 30 euro do 16 tis. Poradila som jej podať DP s tým, že pri prvom takomto priestupku snáď dajú pokutu na spodnej hranici.
Neter však chce čakať, či ju vyzvú na podanie DP. Nemáte niekto skúsenosti s takýmito prípadmi?
JAJA11
27.04.14,12:16
ja mám skúsenosť s nepodaním.... :-)
v prvom prípade by som sa neobávala podať DP, nakoľko nevznikla povinnosť podať daňové priznanie, nebude pokuta, daňový úrad vráti preplatok na dani...
v druhom prípade bude pokuta.... daňový úrad určite príde na to, že DP nebolo podané, takže pokute sa nevyhnete...... a dávajú len tých 30 EUR, teda aspoň ja mám takú skúsenosť.... :-)
elisabeth
27.04.14,14:32
ďakujem
Leila2006
28.04.14,11:59
pozor, nie je pravda, že keď nie je povinnosť podať DP a subjekt podá oneskorene, tak nedostane pokutu. Akonáhle podá oneskorene, pokuta ide! Osobná skúsenosť - klient takto podal iniciatívne nulové prehľady na ZČ - a pokuta bola uložená za každý prehľad!
veronikasad
28.04.14,12:19
Jaja, nesúhlasím. Aj v prvom prípade bude pokuta, ak nemá odklad. Ak sa daňovník rozhodne dobrovolne pre podanie DP, musí tak urobiť v termíne na podanie DP ...
JAJA11
28.04.14,16:14
tak ja mám skúsenosť, že pokuta nebola, ale bolo to už dávnejšie....
len mi nedáva zmysel, ako bola zdôvodnená pokuta, podľa akého paragrafu bola uložená..... predpokladám, že to tam bolo uvedené...... naozaj nebola povinnosť podať prehľad? myslím, že bola možnosť proti takejto pokute podať odvolanie......
ja osobne by som stiahla uvedená prehľady s odôvodnením, že som nevedela, že som ich nemusela podať...... potom by ma nemohli pokutovať..... :-)
JAJA11
28.04.14,16:17
určite sa však za toto pokuta kedysi nedávala.... pokuta je podľa mňa vždy za nesplnenie si povinnosti.... ale možno si pridali paragraf, podľa ktorého dnes majú právo vytiahnuť peniaze aj od týchto ľudí.... v súčasnosti si politici s nami robia naozaj čo chcú ... :-(
chcela by som vedieť, podľa ktorého paragrafu sa dáva pokuta za neporušenie zákona.... potm je výhodnejšie si nájsť niekoho na DÚ, kto ma vyzve, aby som podala DP..... ja som povinná potom podať a pokuta nebude, lebo som nič neporušila :-)
veronikasad
28.04.14,16:33
Nulový prehľad môže znamenať v podaní Leila2006 nulová daň (pri uplatnení NČZD) a tam sa pokute nevyhneš. Tiež som dve takéto pokuty v začiatkoch svojho podnikania "schytala" - a nepomohlo ani odvolanie ...
JAJA11
28.04.14,17:36
tiež si myslím, že len nevznikla povinnosť platiť preddavky, ale ak bola vyplatená mzda, prehľad je potrebné podávať,,,,,
ja som zabudla minulý rok poslať oznámenie, že sme prestali zamestnávať zamestnancov a keď som neposlala prehľad, tak my vyzvali aby som ho doplnila.... stačilo poslať oznámenie, že už nemáme zamestnancov..... viac ma nenaháňali.....
Leila2006
28.04.14,19:00
nie, nešlo o nulovú daň, nevyplácal v tom období žiadne príjmy, nemal v tých mesiacoch zamestnancov, len mu zrovna na daňovom úrade niekto povedal, že aj "nulový" prehľad sa musí podať a on ich chytro iniciatívne podal /mzdy si tožiž robí sám/ a neporadil sa so mnou. Odôvodnili to normálne klasicky paragrafom o podaní DP oneskorene. Bola som to vtedy aj konzultovať na riaditeľstve, postupovali správne.
5754
04.05.14,12:23
mám skúsenosť z roku 2012. Bolo neskoro podané DP. Z preplatku bola stiahnutá pokuta za oneskorené podanie a to bolo všetko. Nepamätám výšku pokuty, ale určite nebola taká vysoká, aby sa neoplatilo podať DP. Netreba čakať na výzvu DU, lebo jej vôbec nemusí prísť a je škoda, aby prišla o preplatok, ktorý jej patrí
Mila123
04.05.14,15:14
30 € zvyčajne, keď je to prvý prešľap....
elisabeth
14.05.14,21:16
neviem, ako sa mám pripojiť do debaty, tak sa zavesím sem: urobila som obe DP, dievčatá si to podali, povedali im, že preplatok vrátia, ale bude pokuta 30 euro v oboch prípadoch.