ajka5
27.04.14,19:21
Dobry deň. je zo zákonna povinne zverejnovat napr. na nastenke záznam zo schodze vlastníkov. Každý rok sa zverejnoval a bez problémove.. tento rok este nezverejnil domovník a dokonca ked som sa ho na to pytala povedal mi že nie je povinny. Je to tak? Vopred vďaka za odpoved :)
sito
27.04.14,17:41
Toto stále platí!

Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu, spoločných nebytových priestoroch, príslušenstve a pozemku na schôdzi vlastníkov. Oznámenie o schôdzi vlastníkov musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze. Výsledok hlasovania oznamuje ten, kto schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie zvolal, a to do piatich pracovných dní od konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia spôsobom v dome obvyklým.

Takže je do piatich dní od dátumu konania schôdze.

... tento rok este nezverejnil domovník a dokonca ked som sa ho na to pytala povedal mi že nie je povinny. Je to tak?

Ak on nezvolal schôdzu, je to tak!

Ak máte SVB, tak rada vlastníkov zvoláva schôdzu.

Ak právnickú osobu, správcu, tak ten, alebo jeho zamestnaná,poverená osoba.

Ak fyzickú osobu, tak tá.

V prípade, ak požiada jedna štvrtina vlastníkov o zvolanie schôdze a rada, alebo správca im nevyhovie do pätnásť dni, môžu schôdzu zvolať vlastníci bytov.

V tom prípade sú povinný splniť povinnosť uvedenú v zákone. Výsledok hlasovania, rozhodnutia je súčasťou zápisnice. Obvyklým spôsobom by ju mali zverejniť v dome, aj na nástenke môže byť, ak v dome je?
ajka5
27.04.14,17:52
zvolal ju on... raz ročne ju zvolava.. ale 2 roky dozadu odvolali povodneho a minuly rok bola schodza a bez problemov zverejnil.. no tento rok nie.. .tak som si nebola ista či je to povinnosť zverejniť alebo nie.. .i ked on tvrdi ze nie a ano mame v nastenku v dome... vdaka za info
sito
27.04.14,18:07
Takto, čo teda máte? SVB, predsedu, štatutára, alebo správcu, družstvo? Domovník zo zákona nie je, teda ani schôdzu na základe takej funkcie nemôže zvolať. Asi to SVB a volili, zvolili ste si vola.
ajka5
27.04.14,18:18
no tak to teda neviem ako sa odobrne vola. .je domovníkom vchodu... :( a odvolali povodneho lebo nemohli si robiť čo im vyhovovalo.. .a novy je len babkou :(
ajka5
27.04.14,18:21
aby som bola presna.. babkou jednej majitelky.. a preto sme chceli vediet čo je v zapisnici po schodzi, predtym to bolo vzdy na nastenke zverejnené tak si to mohli všetci majitelia bytov pozrieť, len tento rok nie
sito
27.04.14,18:25
Ak je domovníkom vchodu, povedal by som, že vás spravuje družstvo. Na vyúčtovani podľa pečiatky, zistíš.

Keby aj, aj tak ste si vola zvolili.

... a odvolali povodneho lebo nemohli si robiť čo im vyhovovalo.

Nerozhodujú tí, čo chcú robiť len to čo im vyhovuje. Rozhodujú vlastníci bytov, spoločne. Jedine oni mohli odvolať pôvodného a zvoliť si bábku. Možno by lepšie spravili ak by si zvolili nejakú babku, ktorá tomu rozumie.
ajka5
27.04.14,18:29
presne to si i my myslime teda ja s mazelom... len nemame chut sa tu vo vchode hadat... a vacsina majitelov v tomto chode sa boji tej "mudrej majitelky" preto chceme vidiet zapisnicu.. A my s manzelom sme iba mala kvapka v mori..
sito
27.04.14,18:33
Čo potom, už? Ak väčšina je natvrdlá, možno čas ukáže, otvorí im očí, možno ...
ajka5
27.04.14,18:36
v tom verime.. a dakujem za radu.. takze do 5 dni bol povinny zverejnit... napr. nejakou kopiou zapisnice majitelom alebo na nastenke.. dobre som pochopila?
ajka5
27.04.14,18:38
este jedna vec ma napada.. .ak nebude ochotny zverejnit.. .tak mozem podla zakona pisomne ziadat nahliadnutie do zapisnice, a on je povinny dat mi nahliadnut.. vsak..
sito
27.04.14,18:40
Áno. Podľa zákona 182/1993, §14, odsek 1, to uvedené v odpovedi, červeným. treba to na nástenku vyvesiť a aj do schránky mu to vhodiť.

To je právo vlastníka, každého podľa § 11, odsek 6.

Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv.

A zápisnica sa týka správy domu, že? Každá.
ajka5
27.04.14,18:41
velkééééééééé DAKUJEM
ajka5
27.04.14,18:43
pokial nic z toho neurobi.. co s tym môzme robit :(
ajka5
27.04.14,18:45
ano kazda sa tyka spravy bytu a čerpania fondu oprav atd...
sito
27.04.14,18:50
Zisti akou formou správy je dom spravovaný. Potom sa bude dať vyjadriť názor, čo a ako ďalej.
ajka5
27.04.14,18:54
ok zajtra dam vediet :) zatial dik za radu
zesme
02.05.14,12:50
ja by som k tomuto mala ešte jednu otázku: čo s tým, ak správca zvolal schôzdu a zápisnicu vyvesil, aj keď mesiac po termíne, ale nie sú v nej uvedené pravdivé informácie a odmieta ich opraviť? Môže zápisnicu spísať overovateľ a overiť ju vlastníci bytov?
sito
02.05.14,15:56
Hm ... babo raď ... jasne, že koná v rozpore so zákonom, ale je to v poriadku, ak len jednej osobe, vlastníkovi to prekáža. Inak, ak si väčšina prečíta a pochopí toto :

Zmluva o výkone správy sa uzatvára so správcom písomne na neurčitý čas. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome môžu vypovedať zmluvu o výkone správy len na základe rozhodnutia podľa § 14. Výpovedná lehota je tri mesiace , ak sa zmluvné strany v zmluve o výkone správy nedohodnú inak. Výpovedná lehota začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede.

Potom by už nemal byť do troch mesiacoch vaším správcom, prípadne aký termín je uvedený v zmluve o výkone správy.

Žiaľ, poradiť si musíte s tým sami, vy vlastníci bytov o vašom majetku rozhodujete za svoj majetok zodpovedáte len vy, teda aj za jeho správu, jeho správcu, ak koná v rozpore so zákonom a vy s tým súhlasíte, mlčíte. Jeden vlastník má tiež možnosť, ale o tom už rozhoduje niekto iný ...