Socci
27.04.14,19:58
Ahojte poradaci, prosim, nevie niekto poradit?

Mam podobnu otazku aku tu uz niekto riesil, ale z ineho pohladu: uvazujem, ze prenajmem vlastny dom vlastnej sro (som tam jedina spolocnicka aj konatelka).
1. musi mi vlastna sro platit najom v obvyklej cene?
2. ak by som sa chcela vyhnut platenia dani z prenajmu, rada by som nastavila najom do 1000 eur rocne. Ak by to nebola cena obvykla, bolo by lepsie radsej prenajat tento dom srocke mojho manzela?
3. ten prijem 1000 eur rocne sa da rozdelit na oboch manzelov aj ked je vlastnikom domu len jeden z nich?
4. ake vydavky si dana sro bude moct uplatnit ako danove vydavky? bude si moct uplatnit elektrinu, strazneho psa, nejaku rekonstrukciu?
5. ide o dom v dedine, sidlo sro je v meste cca 30km dalej, bolo by to odovodnitelne voci danovej kontrole, ze tam chceme mat kancelariu, resp. nejaky sklad? v danom dome nemame trvaly pobyt ani jeden z nas.
6. ako je to so soc. a zdr.odvodmi z prijmu z prenajmu, platia sa?

Dakujem za pomoc vopred, neradi by sme nieco spravili, aby to nebolo koser s nasimi zakonmi.
Mila123
27.04.14,18:01
vy tam bývate?
Socci
27.04.14,19:16
nie, nebyvame, mame to ako taku "chatu", sem tam tam ideme a prespime. ale trvaly pobyt tam nemame.
JOFFO
28.04.14,13:48
mam pocit ze do 500 EUR to nedanite/ neplatite odvody . potom uz ano. neoplati sa nasrdit danovz urad kvoli par EURam. tiez som nejako podobne chcel znizovat DZ.
dalsie odpovede
1.podla mna NIE
2.500 EUR
3NIE
4.NIE
5.OK
6 do 500 NIE
Mila123
29.04.14,07:34
JOFO.....
aspoň zatiaľ sa do SP ži ZP neplatia poistné podľa § 6/3 ZDP.....
ejanost
29.04.14,08:03
k 2 - 500 eur na osobu je oslobodene. je mozne priradit prijem z prenajmu aj na deti - uviest v zmluve. Vtedy do prijmu cca 1900 eur (po oslobodeni) sa nepodava danove priznanie.
k 3 - ANO, dolezity je prenajimatel podla najomnej zmluvy. nie vlastnik...
dmc
30.04.14,04:56
zaujal ma tvoj prispevok k bodu 2.
mozes prostim ta uviest blizsie ktory zakon - paragrf - predpis o tom pojednava - ze sa da rozpisat prijem aj na deti ?????? To pocujem po prvy krat. resp. ak dieta nebude majitelom nehnutelnosti tak nebude moct by t uvedene ani na zmluve - nebude moct byt prenajimatelom. Ale mozno sa mylim a rad sa necham poucit.

..alebo to plati az ked je dieta spolumajitel nehnutelnosti ale v tom pripade musi byt zapisany aj na LV.