LEOKADIA26
28.04.14,00:46
Vedeli by ste mi poradiť, či mám nárok na dávku v nezamestnanosti po skončení RD. Počas RD mi skončil pracovný pomer na dobu určitú ku dňu 31.8.2013. RD mi končí 15.6.2014, kedy bude mať malý 3 roky. Mám nárok na dávku v nezamestnanosti? Dočítala som sa tu v podobných príspevkoch, že by som asi mala požiadať o túto dávku ešte pred skončením RD a rodičovský príspevok previesť na manžela... teda ak som to správne pochopila. Ak by som si teraz začala platiť dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti, mala by som potom nárok na nejakú dávku alebo by som si to platila zbytočne? viete mi s tým niekto poradiť?
veronikasad
28.04.14,05:47
Ak o dávku požiadaš do 31.8.2014, vznikne ti na ňu nrok. Nedá sa však poberať v súbehu s poberaím rod.príspevku. Tak ako píšeš, RP by musel začať poberať manžel. Niektoré pobočky UP však namiesto RP "nútia" druhého rodiča poberať materské zo SP, pokial na ňu vzniká nárok - to však nie je možné poberať v súbehu so zamestnaní, druhý rodič (otec) musí čerpať u zamestnávatela rodičovskú dovolenku.
Katy a R
28.04.14,06:48
Veronika - ako si to myslela - že nútia otca poberať materské ? ... on by mohol poberať materské, aj ak už matka vyčerpala - a vo veku 2,5 roka dieťatka? . to by veru nebolo na zahodenie (aspoň niekedy)
veronikasad
28.04.14,06:50
Ano, pokial splňa podmienku 270 dní. Riešila som to na našom UP začiatkom roka 2013. Nárok na materskú má aj otec (aj keď si matka vyčerpala celých 34 týždňov), pokial splňa podmienku 270 dnínem.poistenia a zostane na RD.
veronikasad
28.04.14,06:52
Katy, pozri § 49 odst. 1 + odst. 2 písm. d) Zákona o soc.poistení
Katy a R
28.04.14,06:56
už som to pozrela - je to podľa §49 - doteraz som si to ani nevšimla;) (fakt sa niekedy môže hodiť)
veronikasad
28.04.14,06:58
Vlani som si dopisovala až s ústredím UP, lebo na našej pobočke manželovi jednej baby RP vôbec nechceli priznať. Nemajú na to právo, pokial manžel nezostane na RD, nárok na materské mu nevznikne ... (taká bola odpoveď z ústredia)
Katy a R
28.04.14,07:00
Ak si pamätáš aj tu jeden prípad mamičky - ktorá nechcela vôbec poberať materské - ale rovno RP (aj keď mala nárok na materské) ... po neviemakých peripetiách sa jej to nakoniec podarilo! Ale tiež nechceli priznať!
veronikasad
28.04.14,07:02
Niekedy musíme mať ostrá lakte (a argumenty), aby sme prevalcovali úradníkov SP a UP.
Katy a R
28.04.14,07:05
v súvislosti s tým, čo napísala Veronika (§49) .. možno by sa oplatilo pre manžela vybaviť aj materské (do troch rokov sa dá) - žeby si urobil napr mesiac pauzu v zamestnaní ;) - materská mu asi nevýjde zle? .. a po troch rokoch dieťatka už len RP - a pracoval by ďalej...:confused:
LEOKADIA26
06.05.14,21:43
ďakujem za radu, ale dnes dom sa dozvedela, že teoreticky mám nárok, ale prakticky mi spočítať na SP nevedeli či spĺňam podmienku dva roky platenia poistného počas posledných troch rokov. Takže prakticky sa to dozviem asi až po skončení RD.