mariena12
28.04.14,07:51
Zamestnávateľ mi nechce uznať odpracovaných 60 dní. Som stály zamestnanec, avšak firma pravdepodobne ide k 30.4. do konkurzu. Ja som bol v mesiaci január PN a od februára až do konca apríla riadne pracuje, avšak mám čerpané péčka a stará dovolenku, tak mi nechu uznať , že námem odpracované 6O dní, hoci keď všetko spočítam tak ich má a pracovný pomer nekončím svojou vinou.
veronikasad
28.04.14,05:56
Čo sa považuje za odpracovaný deň?

Aby sme mohli posúdiť, či zamestnanec splnil základnú podmienku „odpracovanie 60 dní v roku“, je potrebné poznať, aký deň sa považuje na účely dovolenky za odpracovaný.

Podľa ZP sa za odpracovaný deň považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť svojej zmeny, pričom časti zmien odpracované v rôznych dňoch sa nesčítajú. Za odpracovaný deň sa považuje aj deň, ak zamestnanec nepracuje preto, že počas pracovnej zmeny nastala prekážka v práci, ktorá sa považuje za výkon práce.

Pracovnou zmenou je dĺžka pracovného času v jednom dni, ktorý pre zamestnanca vyplýva zo stanoveného (alebo dohodnutého) a rozvrhnutého týždenného pracovného času.

Na účely dovolenky sa za výkon práce posudzuje aj čas:

zameškaný pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa uvádzajú v § 141 ods. 2 Zákonníka práce:
vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení
narodenie dieťaťa manželke zamestnanca
sprevádzanie rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie
úmrtie rodinného príslušníka
účasť na vlastnej svadbe alebo na svadbe dieťaťa a rodiča zamestnanca
znemožnenie cesty do zamestnania z poveternostných dôvodov individuálnym dopravným prostriedkom, ktorý používa zamestnanec so zdravotným postihnutím
nepredvídané prerušenie premávky alebo meškanie pravidelnej verejnej dopravy
presťahovanie zamestnanca, ktorý má vlastné bytové zariadenie
vyhľadanie nového miesta pred skončením pracovného pomeru
keď zamestnanec nepracuje pre prekážky v práci na strane zamestnávateľa, tzn. čas zameškaný pre prekážky v práci na strane zamestnávateľa v zmysle § 142 ods. 1 a 4 ZP (napr. zamestnanec nemôže vykonávať prácu z dôvodu poruchy na strojovom zariadení, z dôvodu prechodného nedostatku surovín alebo pohonnej sily, príp. chybných pracovných podkladov alebo z dôvodu iných vážnych prevádzkových dôvodov, tzn. prekážky v práci na strane zamestnávateľa, za ktoré patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % priemerného zárobku) sa na účely dovolenky považuje za výkon práce s výnimkou času, po ktorý bola prerušená práca pre nepriaznivé poveternostné vplyvy
keď zamestnanec nepracuje pre prekážky z dôvodov všeobecného záujmu (výkon verejnej funkcie, výkon občianskych povinností, napr. činnosť svedka predvolaného na konanie na súde), iný úkon vo všeobecnom záujme, napr. darovanie krvi)
dovolenky
keď si zamestnanec vyberá náhradné voľno za prácu nadčas, za prácu vo sviatok alebo za čas neaktívnej časti pracovnej pohotovosti na pracovisku
keď zamestnanec nepracuje preto, že je sviatok, za ktorý mu patrí náhrada mzdy alebo za ktorý sa mu jeho mesačná mzda nekráti
ktorý mladistvý zamestnanec strávi pri odbornej príprave v rámci systému teoretickej alebo praktickej prípravy
čas zameškaný pre dôležité osobné prekážky, konkrétne:
čas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1 ZP (prvých 28 týždňov, príp. 37 týždňov dovolenky poskytnutej v súvislosti s pôrodom a so starostlivosťou o narodené dieťa)
čas práceneschopnosti vzniknutý v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zodpovedá zamestnávateľ

Ostatné dôležité osobné prekážky v práci (ktoré sa neuvádzajú v § 142 ods. 2 ZP) sa na účely dovolenky neposudzujú ako výkon práce, a tak sa do „počtu odpracovaných 60 dní“ nezapočítavajú. Ide o čas:

rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2 ZP poskytnutej na prehĺbenie starostlivosti o dieťa
práceneschopnosti zamestnanca, ktorá nenastala v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania
pracovného voľna poskytnutého na žiadosť zamestnanca, ak sa vopred dohodlo jeho nadpracovanie
po ktorý bola práca prerušená pre nepriaznivé poveternostné vplyvy
výkonu mimoriadnej služby v období krízovej situácie alebo alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu
zameškaný pre ďalšie pracovné voľno poskytnuté zamestnancovi podľa § 142 ods. 3 ZP z iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie dôležitých osobných, rodinných a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo pracovného času (tzv. neplatené voľno).

Zdroj : http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&ved=0CEEQFjAC&url=http%3A%2F%2Fwww.epi.sk%2F366%2FInstitut-dovolenky_17179.aspx&ei=6vpdU6HwKMOQ7AbcyoHADA&usg=AFQjCNHEP_aPIk18IQXn122jY2z8aaHgww&sig2=cAHSvDBhATsqKzjfNuCQTQ&bvm=bv.65397613,d.bGE&cad=rja
Tweety
28.04.14,08:03
Započítava.
veronikasad
28.04.14,13:04
Je jedno koho vinou sa končí pracovný pomer. Ak vrátane čerpanej dovolenky a P-čiek podľa § 141 odst. 2 máš odpracovaných 60 dní, máš nárok na pomernú časť dovolenky za kal.rok, t.j. 4/12 ročnéhonároku, ak tvoj pracovný pomer 30.4.2014 končí.
veronikasad
28.04.14,13:06
Prepošli zamestnávatelovi link, ktorý som ti priložila.