anlira
28.04.14,11:34
Dobrý deň,

sme Spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Schôdza Spoločenstva nebola vopred oznámená na nástenke, lebo išlo vraj o "havárijny stav". Upozorňujem, že voda nikde nestriekala, ani nič podobné, vraj sú vodovodné rúry po životnosti. Nakoľko sa v byte pravidelne nenachádzam, nevedela som o ničom, ale napriek tomu predseda Spoločenstva má na mňa telefonický kontakt, ale vôbec ma nekontaktoval!
Údajne sa firma objednala v piatok a v pondelok po víkende sa v bytovom dome veselo pracovalo. Demontovali vodovodné a kanalizačné rúry vo vetracích šachtách za WC misami.
Psychicky to bol pre mňa šok, keď som si musela dať demontovať WC misu a vlastne doslova rozbiť stenu s obkladom, ktorú som financovala pred dvoma rokmi.
Cenová ponuka bola za prevedené práce spolu s materiálom v sume 2700€ a potom sa navýšila po skončení prác o hydrant a nový vodomer v šachte na sumu 3300€. Opäť ma nikto neinformoval, ani schôdza Spoločenstva sa nekonala, napriek tomu, že som bola v byte prítomná.
Pán živnostník sľúbil, že keď dokončia práce, prejde s nami všetko a vysvetlí nám, kde je čo zabudované nanovo, koľko kusov a bežných metrov. Ubehli dva týždne a do dnešného dňa sa tak nestalo. Predsedovi Spoločenstva vraj osobne odovzdal faktúru a zmizol ako gáfor. Tohto času je predmetná faktúra vyplatená.
Čo ma zarazilo bolo, keď faktúra bola splatná 16.04. 2014 a pán živnostník ju odovzdal predsedovi 18.04. 2014.
Poraďte mi, prosím, čo mám teraz robiť, keď na faktúre je započítaná aj demontáž a montáž WC misy, dezinfekcia rúr a iné veci, ktorým nerozumiem. Ja aj so susedom sme si ich demontovali svojpomocne a mne WC misa do dnešného dňa stojí v chodbe v byte! Upozorňujem, že počas celých prác som bola v byte. Zamestnanec z môjho bytu odchádzal so slovami: "U Vás sme už skončili". Myslela som s tým, že v ten deň, ale oni viac do nášho bytového domu neprišli.
Momentálne som v takej situácii, že neviem zohnať konkrétny obklad a okrasné listely, ktoré mi boli rozbité pri demontáži. Pýtala som sa predsedu Spoločenstva na nejakú kompenzáciu, keď som celé WC rekonštruovala pred dvoma rokmi na ktoré som si šetrila. Vraj ma nebude kompenzovať, lebo ani ostatní susedia nedostali nič. V poriadku, ale niektorí susedia mali len pôvodné, alebo 10-15-ročné obklady.
Prosím vás, poraďte mi, na koho sa obrátiť v tejto situácii - kompenzácia za rozbitý stavebný materiál (predseda Spoločenstva je neoblomný), WC misu mám v chodbe doteraz a podľa môjho názoru nadsadená cena faktúry.
Na dôvažok som invalidná dôchodkyňa so sumou neprevyšujúcou životné minimum!
Vopred ďakujem za odpoveď!
buchač
28.04.14,09:45
Dlhý príspevok , na ktorý sa dá veľmi jednoducho a aj krátko odpovedať .

1. Nepíšeš , že ako došlo k objednaniu prác . Stačí výberové konanie totiž a za majiteľov bytov je predsa ten zástupca ( od slova - zastupovanie ) . Zväčša sa mu vraví domovník , no tento výraz používajú iba laici ...
Schodza v podstate ale ani nemusí byť , záleží od nastavenia finančných limitov bez schválenia majiteľmi bytov .

2. Čo sa týka demontovania tej zadnej steny , tak tu robia majitelia bytov veľkú chybu ...a potom je ten výsledok taký , aký je - rozbitie stenu , aby sa dalo dostať k tým stúpačkám .

3. Jedine , čo boli inštalatéri povinní urobiť , tak to bolo to namontovanie WC misy ...

Zvyšok je nepodstatný ...
anlira
28.04.14,10:36
Nebolo žiadne výberové konanie, lebo išlo o "havárijny stav". :-) Krátko predtým tento živnostník pracoval u predsedu Spoločenstva na inej nehnuteľnosti, sám to priznal a tam sa kšeft dohodol, že pôjdu si zarobiť aj k nám. Tento zástupca a domovník v jednej osobe má finančný strop do výšky 17 €, inak musí byť zvolaná schôdza. Celých 20 rokov to nerešpektuje a nikto ho nechce odvolať, takí sú moji susedia hlúpi!
Ja sama keď nesúhlasím, tak čo? Do 14 dní návrh na súd a ťahanice, však to všetci poznáme. Vymožiteľnosť práva nula bodov!
buchač
28.04.14,13:07
TÁTO VETA SA MI PÁČI :
" Celých 20 rokov to nerešpektuje a nikto ho nechce odvolať, takí sú moji susedia hlúpi! "

ODPOVEDÁM :
Nejde o to , že ho nik nechce odvolať .
Tu IDE O TO , že túto " funkciu " zástupcu nechce nik robiť !

Ja som bol na funkcii cca 2 roky a potom som to položil sám .
Otázka , že prečo ?
Lebo ( poniektorí ) susedia boli , sú a aj budú hlúpi !

Otázka :
Prečo nie si aktívna a nedáš návrh na jeho odvolanie a na svoje ustanovanie do funkcie ? Jedna schôdza a je vymaľované ...dokonca aj zarobíš ...cca 2 - 5 ( možno aj viac ) od jedného bytu .
Budeš mať na prilepšenie k tomu invalidnému dôchodku .

Ja som sa takto vzdal funkcie a dohodil ju jednej susedke , ktorá má nízky príjem .
Takže teraz má síce peniaze naviac , ale aj tie problémy a či nervy .
anlira
28.04.14,14:31
Buchač, tristokrát som dala návrh na jeho odvolanie, nikto s tým nesúhlasil! :-) Nakoniec bol taký nahnevaný a urazený, že pohádzal šanóny, vkladnú knižku a písanky dole schodmi. :-)
Nastala základná otázka, kto to bude robiť? Z bytovky nikto, lebo nevyhovieš všetkým, to je jasné a cudzieho odmietajú, vraj by nám videl do papierov a bol by podstatne drahší. Takí sú hlúpi moji susedia. :-)
Po predraženej faktúre som im povedala svoj názor len tak na schodišti, schôdza to nebola: ďalej si štiepte drevo a kúrte peletkami a šetrite na plyne a vynášajte na poschodia. Tu vám ušli tisíce a nevadí vám to. Asi tak......
Rozmýšľala som nad audítorom, ale kto ho zaplatí? Tí hlúpi susedia s mojím návrhom nebudú súhlasiť, aj keby som žila tri životy. :-)
No a neodpustím si jednu poznámku - mal by si vidieť niektoré akože príjmové a výdavkové bloky. Pokládka dlažby na schodišti, cena za prácu 13 800 SK, bez dátumu, priezviska, kto to prevzal, len jeho podpis predsedu a pečiatka Spoločenstva. V tom roku sa to robilo na jar a až v januári budúci rok bola schôdza a nikoho to akože nezaujímalo, veď je to dobre spravené.
Emka Roman
28.04.14,17:12
Nužžžž

Stádo :D
anlira
28.04.14,18:35
Ďakujem za nepriamu podporu, ja to viem už dvadsať rokov. :-)
misoft
28.04.14,18:45
A čo takto oného - správcu postrašiť? Napr. tým, že je podozrenie zo spáchania tr. činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku (zákon 300/2005 §237, §238) a že sa na to pozrie polícia? Uvidíš, ako rýchlo otočí.....
anlira
28.04.14,21:54
Ďakujem za radu, už aj to som absolvovala. :-( Kým som prekročila prah bytu z polície, tak pán predseda už stačil byť informovaný, že som tam bola ohľadne vedenia a hospodárenia s peniazmi Spoločenstva, a teda, či je to u nás v bytovom dome "s kostolným poriadkom". Moja suseda priamo z bytovky tam pracuje ako civilný zamestananec a mám jedine ju v podozrení, že mu to vyzvonila. Tak sa nič nespísalo, veď ostatní so všetkým súhlasia a sú spokojní a bla-bla bla. No a ja s takouto hlúpou susedou žijem pod jednou strechou a ona si to ani neuvedomuje, že ide sama proti sebe. :-(
Ja som sa pôvodne chcela dozvedieť od ostatných poraďákov aj to, že keď je faktúra už zaplatená, na koho/na akú inštitúciu sa obrátiť, lebo mám podozrenie na nadsadenú sumu na faktúre. Myslela som napr. na Obchodnú inšpekciu, ale nie som si istá, či to nie je hlúposť.
Napriek tomu všetkým srdečná vďaka!
mackoivan
01.05.14,06:46
s výškou sumy súhlasiť nemusíš, ale ak SVB súhlasí nič nezmôžeš. A inak ľudia, ktorí si obmurovali a obložili sanitačné jadro vo vlastnom byte sa konali veľmi nepriezieravo a hlúpo. Ak sa ti práce zdajú drahé- mala si si sama uvolniť rúry, aby sa dali vymeniť a sama si to dať do pôvodného stavu- možno by ťa to vyšlo lacnejšie- Miesta okolo sanitačného jadra treba upraviť tak aby k rúram bol ľahký prístup.
mackoivan
01.05.14,07:12
ak by mala 5 eur od bytu/mes.- musela by robiť aj účtovníctvo pre SVB - samotné predsedovanie zďaleka toľko nie je hodné
prcik
15.05.14,00:29
Havarijný stav: Predseda spoločenstva má mať plán činnosti na obdobie cca 5 rokov a rozplánované úlohy na dome. Musí poznať stav celého domu. sú to paneláky 30 40 aj 50 60 ročné bytovky... v podstate na demoláciu..pretože za socializmu sa stavalo na 30 rokov paneláky. Umelo ich udržujeme a financujeme. v podstate už mali biť zbúrané a namiesto nich už mala biť nová výstavba.... Údržba bude z roka na rok finančne náročnejšia. Predseda mal naplánovať výmenu stupačiek už dávno- nie čakať na havarijný stav, všetky rúri na vodu, odpad a plyn vymeniť. Táto akcia je tiež potrebná prejednať na schôdzi vlastníkov a vybrať najlacnejšiu firmu-nie kamaráta. Urobiť vopred finančný rozpočet, materiálľpráce, urobiť prieskum v bytoch z ktorých sa dá stupačka vymeniť. Stupačky-t.j. rúrky na vodu a plyn a odpad sa robí aj spôsobom zo spodného bytu, dá sa z vrchného bytu, ale dá sa aj kdekoľkek z bytu. robí sa to vyrezaním potrubia, po kuskoch -nedá sa to v celej dlžke realizovať. A následne sa to postupne buď zo spodu alebo z vrchu zavára, lepí a hore sa to dvíha alebo sa to dole spúšťa. Nebolo potrebné robiť z vášho bytu- mohlo sa robiť aj z jeho bytu- čo predpokladám sa nerobilo. lepšie je urobiť škodu na majetku inému ako sebe. v tom je slovák umelec. Žiadajte od predsedu ako prebehlo výberové konanie, z kolkých ponúk vybral, ako sa stará o dom, ked sa musel riešiť havarijný stav a dajte si predložiť fakrúri spojené s výmenov všetkých stupačiek v celom dome nie len vo vašom ako aj nákladové položky za jednotlivé byty. je povinný vám to predložiť.oslovte ho písomne(doporučene) Žiadajte ceník prác a materiálu od živnostníka, čo prevádzal u vás práce. Vzľadom k tomu-že poškodil vaše súkromné vlastníctvo, a prácu u vás nedokončil, je spoločenstvo povinné zabezpečiť dokončenie prác vo vašom byte. Za rozbitý materiál vám patrí kompenzácie vo výške vašich nákladov-je potrebné predložiť fotokopie. v plnej výške požadujte túto sumu. v prípade že u predsedu neuspejete- podajte žalobu na spoločenstvo pre poškodzovanie cudzej veci. s úctou........fiškus