bianca
05.04.06,20:13
AHojte, chcela by som sa opýtať ako to robíte s knihou drobného majetku,
mala som nejaký DM v roku 2005, po ročnom prevode mi tútú knihu nevymazalo. Chcela by som vedieť, či tento DM na začiatku roka 2006 zmažete, alebo pokračujete v zápisoch aj v novom roku, aby bolo vidieť, ked mudem DM vyradovatĎakujem
Beata
05.04.06,18:15
Pokračujem ďalej a postupne vyraďujem a zaraďujem DM.
KEJKA
05.04.06,18:15
áno, treba ponechať po celú dobu, kým je DM v užívaní. Vyradíte=vymažete až potom, ked fyzicky nebude DM vo firme.
Zita5
05.04.06,18:15
AHojte, chcela by som sa opýtať ako to robíte s knihou drobného majetku,
mala som nejaký DM v roku 2005, po ročnom prevode mi tútú knihu nevymazalo. Chcela by som vedieť, či tento DM na začiatku roka 2006 zmažete, alebo pokračujete v zápisoch aj v novom roku, aby bolo vidieť, ked mudem DM vyradovatĎakujem

Prenášam do nového roku a pokračujem v evidencii - zapisujem a v prípade nutnosti aj vyraďujem ...
ondrejvla
05.04.06,18:20
AHojte, chcela by som sa opýtať ako to robíte s knihou drobného majetku,
mala som nejaký DM v roku 2005, po ročnom prevode mi tútú knihu nevymazalo. Chcela by som vedieť, či tento DM na začiatku roka 2006 zmažete, alebo pokračujete v zápisoch aj v novom roku, aby bolo vidieť, ked mudem DM vyradovatĎakujem

Ak si určíš v Smernici, aký majetok a do akej hodnoty budeš v OTE DM evidovať, podľa toho si ho vyradíš, napr. PC do 30 tis.Sk by som tam určite nechala dovtedy, kým budem naň čerpať náklady - t,j,soft, internet, účtovať a iné, taktiež tlačiareň a vôbec, rada by som vidieť, akú logiku by si použila pri kontrole, keby sa ťa spýtali, či si ten PC za 29 999,-Sk za jeden rok úplne odpísala? Viem, môžeš sa vyhovoriť, ale každá minca má dve strany.
Preto odporúčam uvažovať nad tým, čo si necháš v evidencii DM a čo nie, čo je možné za rok zničiť a úplne odpísať a čo ti ešte slúži na tvoju podnikateľskú činnosť. Ja mám v OTE DM niektoré položky i viac ako 4 roky, veď stôl nerozbiješ za rok, či áno?
ondrejvla
05.04.06,18:20
No vy ste šikovné, to len ja sa rozkecávam!
KEJKA
05.04.06,18:27
mimotemy ................ nevadíííííííííííííííí............. :D
bianca
05.04.06,18:28
Všetkým veľké Ď
tangel
15.05.07,17:33
Ak si určíš v Smernici, aký majetok a do akej hodnoty budeš v OTE DM evidovať, podľa toho si ho vyradíš, napr. PC do 30 tis.Sk by som tam určite nechala dovtedy, kým budem naň čerpať náklady - t,j,soft, internet, účtovať a iné, taktiež tlačiareň a vôbec, rada by som vidieť, akú logiku by si použila pri kontrole, keby sa ťa spýtali, či si ten PC za 29 999,-Sk za jeden rok úplne odpísala? Viem, môžeš sa vyhovoriť, ale každá minca má dve strany.
Preto odporúčam uvažovať nad tým, čo si necháš v evidencii DM a čo nie, čo je možné za rok zničiť a úplne odpísať a čo ti ešte slúži na tvoju podnikateľskú činnosť. Ja mám v OTE DM niektoré položky i viac ako 4 roky, veď stôl nerozbiješ za rok, či áno?

Ja by som sa k tejto téme ešte chcela opýtať jednu otázočku. Správne som pochopila, ak si myslím, že majetok, ktorý som hneď zúčtovala do nákladov nakoľko mal nižšiu OC ako 30tis je drobný majetok a mám ho zaevidovaný v knihe drobného majetku? Ostatný majetok nad 30tis bude zaevidovaný v knihe dlhodobého majetku? :confused:
Vopred ďakujem za odpoveď
lenkak
15.05.07,18:02
- áno
cloe
15.05.07,19:41
Chcem si ujasniť jednu vec. Drobný majetok evidujem, no Zákon o dani z príjmu nepozná tento pojem. Tak ako to vlastne je. Musí sa evidovať? /Vo vzťahu k DÚ/.
tinaM
15.05.07,20:03
Chcem si ujasniť jednu vec. Drobný majetok evidujem, no Zákon o dani z príjmu nepozná tento pojem. Tak ako to vlastne je. Musí sa evidovať? /Vo vzťahu k DÚ/.
Pri účtovaní v JÚ sa riadime okrem Zákona o dani z príjmu a Zákonom o účtovníctve a tiež Postupmi účtovania v JÚ.

Podľa Postupov účtovania v JÚ sa krátkodový majetok účtuje ako zásoby-materiál. Zásoby sa evidujú na skladových kartách.

Na tému, ako účtovať v JÚ krátkodobý majetok tu už bolo toho veľa rozoberané./materiál? prev.réžia?/ Akým spôsobom budeš účtovať KM si môžeš určiť aj v internej smernici.

Ak nákup krátkodobého majetku účtuješ ako prev. réžiu, v tom prípade je nutné viesť evidenciu krátkodobého majetku.

Účtovníctvo by malo byť prehľadné nielen pre DÚ, ale aj pre účtovnú jednotku.
alenad
20.06.07,08:10
CHcela by som sa opýtať, ktorý výnosový účet použiť pri predaji osobného automobilu, ktorý mám vedený len v evidencii drobného majetku. Auto bolo obstarané na leasing ešte v roku 2003 ( podľa starého spôsobu účtovania leasingu ). Ďakujem.
alenad
20.06.07,09:12
Posúvam, vie niekto?
Jana Acsová
20.06.07,13:31
CHcela by som sa opýtať, ktorý výnosový účet použiť pri predaji osobného automobilu, ktorý mám vedený len v evidencii drobného majetku. Auto bolo obstarané na leasing ešte v roku 2003 ( podľa starého spôsobu účtovania leasingu ). Ďakujem.
zlezaradil Asi preto nikto neodpovedá. Ste v téme JÚ.

Čo máte na mysli evidenciou drobného majetku? Účtovali ste pri zaradení automobilu tento ako zásoby a premietlo sa Vám to na nákladovom účte 501? Ak áno, predaj zaúčtujte na účet 642.
Prosím ďalej túto tému nerozvíjať.

Ďakujem.