nikauzzufala
28.04.14,16:15
Zdravim. Volam sa Veronika a spolu s manzelom mame postaveny rodinny dom. Pred 5r sme dostali stavebne povolenie a hned aj zacali stavat. Nakolko pozemok nie je v intravilane obce, sme stale bez elektriny. No cim dalej tym viac ludi sa ma pyta, ako je mozne, ze sme dostali stavebne povolenie bez elektriny(voda na pozemku je). Preto sa chcem spytat, ci je to aj nejako pravne osetrene zakonom, ze ak nam staveby urad stavebne povolenie vyda, obec sa o nas v tomto ohlade musi postarat... ano alebo nie? Elektrinu vybavujeme uz spolu 5r,z toho tri so sucasnym starostom. Ten nam toho uz nasluboval, no hlavny problem je, ze ked sme mu volavali z Irska (kde sme pracovali 8r) povedal, ze do augusta uz bude. tak sme v maji dosli na SLovensko nastalo s velkymi ocami. Teraz sa len vykruca, ze to chce cas atd. Zanechali sme v irsku stalu a dobre platenu pracu, rok byvam u svokry, je to o zivot, tak by ma zaujimalo ako to je... ci je to na dobrej voli alebo aj zakonom osetrene... Prosim o skoru odpoved a vopred velmi pekne dakujem. Nika UZ ZUfala.
Co ja viem, zastupitelstvo v obci odsuhlasilo EE na novej ulici kde mame dom, hoc to je extravilan. Schvalene to je aj vdaka peticii ostatnych majitelov susediacich pozemkov, nakolko aj oni maju v blizkej buducnosti zaujem stavat. Dokonca mame rozhodnutie z elektrarni, kde savyjadrili, ze nakolko je zaujem viacerych ziadateliv v danej lokalite, nasu ziadost schvaluju, no najprv je potrebne vybudovat novu transformnu stanicu, nakolko sucasna nepokryje vsetky domacnosti potom... Starosta vravi, ze caka na stavebne povolenie na stlpy, ktore budu na ulici(najprv majitelia ppodpisovali dohodu, ze suhlasia so stlpom elektrickeho vedenia ak vyjde na ich parcelu.po
tom to vraj odniesol na stav.urad a UZ ROJ CAKA NA VYJADRENIE!!! Tak sme si overilu, ze sa musia vyjadrit do 30dni a tak sme sa tam vybrali. Pani Gajdosova povedala, ze tam ani ziadost neeviduje!!! Len tu, na vymenu stlpov na sucasnych miestach nakolko sa v obci menia stlpy, droty a vetvy. Ziadost na nove stply tam nema. Tak jej manžel vysvetlil ako to je a ona si starostu dala predvolat... No ten jej neviem co zas nahuckal do hlavy, lebo ked sme sa za nou vybrali po jej stretnuti s nim, povedala, ze musime uz len vydzat nakolko sa tie vetvy v obci menia len kvoli nam. Klame a zavadza starosta, lebo vetvy sa musia teraz menit vsade podla zakona.. Uz nevieme na koho sa obratit. Zvazujem, ze zavolame JOJku mam tam kamosku..
command
28.04.14,14:55
No je to hlavne o vôly starostu, nakolko taketo veci ako voda plyn elektrina to si musi kazdy sam ja musim kvoly tomu ze obec ked mala moznost nataht bvodu mi ju tam nedali 100m konci od kazdeho odmu a nakoniec musim taha 200z ineho miesta cez pozemok ktory vlastnim.
Emka Roman
28.04.14,17:02
V intraviláne bývajú inžinierske siete
alebo ich obec natiahne
alebo obec predá niekomu holé pozemky a ten niekto ich naťahá.

Keď postavíš dom v poli, prečo by tam obec mala ťahať elektrinu ?
Čo by povedali ostatní ???????????????????

Ale opýtaj sa na (ZSE) Distribúcia, čo by to stálo, ak by ti mali natiahnuť VZDUŠNÚ linku
Ing. Ľubomír Janoška
29.04.14,10:13
Ak Vám starosta sľúbil, že obec Vám dotiahne energiu na pozemok v extraviláne, sľúbil niečo, čo nemôže splniť a je to nezodpovedné.
To ale nič nemení na skutočnosti, že obec nie je povinná Vám zabezpečiť prívod elektrickej energie na Váš pozemok. O investíciách obce naviac nerozhoduje starosta, ale obecné zastupiteľstvo a to má zrejme iné priority.
Pri prípadnom rozhodovaní zastupiteľstva by hral dôležitú úlohu zámer využitia zóny, obsah územného rozhodnutia, počet subjektov, ktoré by mali profitovať z investície a podobne.
veronikasad
29.04.14,10:20
Ako sa dá stavať dom bez elektriny ?
pepa78
29.04.14,10:52
Ono je podstatné, či v danej lokalite je len váš dom, či tam plánuje stavať aj niekto iný...každopádne sa treba ísť informovať na distribučnú spoločnosť. Zo svojej skúsenosti viem, že ak je pre nich ekonomicky zaujímavé dotiahnuť prívod elektriky do lokality, tak súschopný a ochotný to spraviť aj na vlastné náklady. Ja osobne by som skúsil kontaktovať miestneho projektanta elektrotechnických zariadení, ktroý má určite kontakty na distribúcii. On bude vedieť kde je najbližší možný bod napojenia. Tým budeš vedieť kade pôjde budúce vedenie. Na základe toho kontaktuješ majiteľov pozemkov kade pôjde kábel, dohodnete sa / malo by to byť aj v ich záujme / dáte spraviť projekt pre územné rozhodnutie na umiestnenie stavby / elektrické rozvody NN / a potom už je len na obci, či vám dovolí takúto stavbu...ak áno, znova navštívite distribučnú spoločnosť a môžete uzavrieť zmluvu o spoluprácii kde sa distribúcia zaviaže vybudovať vedenie na vlastné náklady. Vy musíte "len" vybaviť stavebné povolenie. Ale určite vám nebude distribúcia ťahať kábel na vlastné náklady keď sa bude jednať len o jednu prípojku....
markus_p
30.04.14,06:31
Ja momentálne začínam stavať v extravilan a stavebný úrad mi nedal rozhodnutie do vtedy kým sa všetci nevyjadrili ako SSE a vodárne a kanalizácie, .... . Obec mi dovolila stavať s podmienkou, že všetky sieťe si dotiahnem na vlastné náhlady pozri si rozhodnutie, čo schválili poslanci zastupiteľstva pretože oni o tom museli rozhodovať a od obce ste museli dostať nejaký papier, v ktorom boli podmienky vypísané.
nikauzzufala
30.04.14,14:20
Tahali sme predlzovacky od najblizsieho suseda... Cca 100m... Veselo...
nikauzzufala
30.04.14,14:21
Co ja viem, zastupitelstvo v obci odsuhlasilo EE na novej ulici kde mame dom, hoc to je extravilan. Schvalene to je aj vdaka peticii ostatnych majitelov susediacich pozemkov, nakolko aj oni maju v blizkej buducnosti zaujem stavat. Dokonca mame rozhodnutie z elektrarni, kde savyjadrili, ze nakolko je zaujem viacerych ziadateliv v danej lokalite, nasu ziadost schvaluju, no najprv je potrebne vybudovat novu transformnu stanicu, nakolko sucasna nepokryje vsetky domacnosti potom... Starosta vravi, ze caka na stavebne povolenie na stlpy, ktore budu na ulici(najprv majitelia ppodpisovali dohodu, ze suhlasia so stlpom elektrickeho vedenia ak vyjde na ich parcelu