xaver
05.04.06,21:13
Ake kroky su potrebne pri predaji s.r.o. ktora mala jedneho spolocnika novym spolocnikom. (s tym spojena je zmena konatela, obchodneho mena a rozsirenie predmetu podnikania).

1. Zmluva o prevode obchodneho podielu
napr. podla http://www.porada.sk/t10872-prevod-obchodnho-podielu.html
s notarsky overenymi podpismi prevodcu a nadobudatela.

2. Rozhodnutie jedineho spolocnika (noveho spolocnika teda nadobudatela) o zmene zakladatelskej listiny (spolocnost nema stanovy).

3. Nove znenie zakladatelskej listiny formou notárskej zápisnice. (so vsetkymi zmenami)



Na OR treba predlozit nasledujuce:

1. Zmluvu o predaji obchodneho podielu

2. Nove znenie zakladatelskej listiny (predchadzajuci bod 3)

3. Prehlasenie spolocnika, ze nie je jedinym spolocnikom vo viac ako troch s.r.o. (notarsky overene).

4. Podpisovy vzor noveho konatela (notarsky overene).

5. Vypis z registra trestov noveho konatela.

6. Kolky



Moje otazky:
A) Prosim opravte alebo doplnte moj vyssie uvedeny zoznam.

B) Nemam uplne jasno, ako mozeme rozsirit predmet podnikania.
Je to mozne urobit sucasne s tymito zmenami, avsak je to potrebne dolozit Zivnostenskym listom ? Ten vsak uz neziskame, kedze predchadzajci spolocnik uz o podnikanie nejavi zaujem a predajom obchodneho podielu jeho aktivity skoncili. Musime, to robit na dvakrat, najprv zmenami, ktore suvisia so predajom obchodneho podielu a potom zivnostensky urad a po novom Zivnostenskom liste, opet zmena v OR ? Alebo je ine riesenie ?
Nadena
08.09.06,16:54
Zdravin poradaci, bola by som vdacna,i ked viem, ze sa uz zvikendnieva, keby sa niekto mohol vyjadrit k uvedenej teme. Surne ma trapi tento problem. Zatial dakujem a vsetkym prijemny vikend.
Gido
08.09.06,19:35
Ked súrne, Nadena, tak skúsim (aj keď sa mi už chce spať), zatiaľ len stručne, čo by bolo potrebné urobiť:
1. Ak nie je v zakladateľskej listine potrebný súhlas VZ (valného zhromaždenia) s prevodom obchodného podielu, je prvý bod xavera správny, teda uzatvoriť zmluvu o prevode obchodného podielu. Ak je potrebný súhlas, musí jediný spoločník rozhodnúť s pôsobnosťou VZ o schválení prevodu
2. Nadobúdateľ by mal vyhlásiť, že pristupuje k Spoločenskej zmluve (SZ) resp. k Zakladateľskej listine a túto svojim rozhodnutím zmeniť dodatkom podľa svojich potrieb. Ak je viac nadobúdateľov, sú povinní uzatvoriť SZ so všetkými náležitosťami podľa zákona.
3. Už nie je potrebná zakladateľská listina, ani jej zmeny a nové znenie formou notárskej zápisnice, ale sa doporučuje. Potrebné je overiť podpisy.
Toľko k otázkam vo veci zmeny zakladateľa. Treba však vyriešiť aj otázku zmeny konateľa, prípadne aj sídla, predmetu činnosti...
K návrhu na zápis zmien do Obchodného registra prísl. Okresného súdu treba doložiť:
1. Zmluvu o prevode obchodného podielu, príp. ak bol potrebný aj súhlas VZ, resp. rozhodnutie jediného spoločníka
2. Rozhodnutie o zmene zakladateľskej listiny a jej úplné znenie. resp. Spoločenskú zmluvu.
3. Ak sa mení konateľ, doložiť rozhodnutie o zmene, teda odvolanie a vymenovanie - rozhodnutie VZ, prip. jediného spoločníka, jeho podpisový vzor
4. Rozhodnutie a doklady o iných zmenách, ktoré boli vykonané, napr. zmena sídla, predmet činnosti a iné...
5.návrh musí byť na predpísanom tlačive (je napr. na internete stránka obchodného registra: www.orsr.sk) a podpis navrhovateľa musí byť overený. Stručne toľko.
Kto s touto problematikou nemáte skusenosti, bez vedľajších úmyslov doporučujem v takýchto prípadoch vyhľadať služby odborníkov, ktorí majú aj zodpovednosť a mali by poskytnúť záruku za kvalitu a bezvadnosť služby vykonať zmeny v súlade so zákonom.
Nadena, stačí?
xaver
06.01.08,14:57
Konecne sme sa dostali k predaju s.r.o.. (predaju 100% podielu jednoosobovej s.r.o. inej jednej osobe).
Doterajsi majitel, dalej prevodca, bol teda jedinym spolocnikom a sucasne konatelom tejto s.r.o., buduci majitel, dalej nadobudatel, sa stane

1. Prevodca ako jediny spolocnik s.r.o. s pravomocou valneho zhromazdenia suhlasi s prevodom obchodneho podielu (ako to vyzaduje zakladatelska listina predavanej s.r.o.).
2. Prevodca a nadobudatel uzavru zmluvu o prevode obchodneho podielu.
3. a) Nadobudatel ako novy spolocnik s.r.o. pristupi k spolocenskej zmluve.
3. b) Nadobudatel ako jediny spolocnik s.r.o. s pravomocou valneho zhromazdenia odvola prevodcu z funkcie konatela s.r.o. a vymenuje seba do funkcie konatela s.r.o. (k akemu datumu ?)
3. c) Nadobudatel odsuhlasi nove znenie spolocenskej zmluvy (mate niekto vzor takehoto noveho znenia (hlavne ta odvolavka na povodne znenie, resp. na zalozenie spolocnosti ma trapi).
4. Nadobudatel ako spolocnik jednoosobovej s.r.o. vyhlasi, ze nie je spolocnikom ani zakladatelom vo viac ako dvoch inych jednoosobovych s.r.o.
5. Nadobudatel ako novy konatel s.r.o. podpise podpisovy vzor.
6. Nadobudatel ako konatel s.r.o. poda navrh na zapis zmien na Obchodny register.

Po zapise zmien v OR nadobudatel zabezpeci zmenu zodpovedneho zastupcu na Zivnostenskom registri a vyrozumie Danovy urad, pripadne ine dolezite institucie o zmene konatela (zmena spolocnika by nemala nikoho trapit).

Na nieco som zabudol ?
Co vsetko je potrebne overovat u notara ?
Mayo7
08.11.11,15:33
Zdravím Vás,
vedel by sa prosím niekto kto s tým má skúsenosti vyjadriť k poslednému príspevku (od xavera), nakoľko tiež teraz riešim podobnú situáciu.
Či je správny postup ako napísal a či tam je všetko čo má byť?
Ďakujem.
zk24
08.11.11,15:43
Skúsim to zjednodušiť:

1) Rozhodnutie jediného spoločníka (pôvodného) o prevode obchodného podielu spoločnosti na osobu, ktorá nie je spoločníkom, odvolaní a vymenovaní nového konateľa spoločnosti a o zmene Zakladateľskej listiny
2) Zakladateľská listina - úplné znenie
3) Zmluva o prevode obchodného podielu
4) Vyhlásenie a podpisový vzor
5) Návrh na zápis zmien do ORSR
Mayo7
08.11.11,17:50
ďakujem za rýchlu odpoveď. ešte by som poprosil odpoveď na pár otázok ak sa dá, velmi by mi to pomohlo:
1. pri predaji sa zároveň mení aj sídlo sro. (do iného okresu na iný súd) - môže všetky tieto zmeny uviest v rozhodnutí jediného spoločníka pôvodný spoločník? (teda zmenu sidla, zmenu spoločnika a zmenu konatela)? podpisuje to len on?
2. uplne znenie zakladatelskej listiny podpisuje uz novy konateľ, vsak?
3. mozu vsetky tieto ukony nastat v jeden den (všetkych 5 vasich bodov)
4. navrh na zapis zmien do orsr podava uz novy konatel?
5. a posledna, ktore podpisy musia byt overene a ktore netreba.
dakujem.
zk24
08.11.11,18:10
ďakujem za rýchlu odpoveď. ešte by som poprosil odpoveď na pár otázok ak sa dá, velmi by mi to pomohlo:
1. pri predaji sa zároveň mení aj sídlo sro. (do iného okresu na iný súd) - môže všetky tieto zmeny uviest v rozhodnutí jediného spoločníka pôvodný spoločník? (teda zmenu sidla, zmenu spoločnika a zmenu konatela)? podpisuje to len on? Áno. Bude to teda Rozhodnutie jediného spoločníka o prevode obch.podielu spoločnosti na osobu ktorá nie je spoločníkom, o odvolaní a vymenovaní nového konateľa spoločnosti, o zmene sídla spoločnosti a o zmene Zakladateľskej listiny
2. uplne znenie zakladatelskej listiny podpisuje uz novy konateľ, vsak? Áno.
*3. mozu vsetky tieto ukony nastat v jeden den (všetkych 5 vasich bodov) Áno. Presne tak som to riešila ja ked sme presne toto robili pred 3 mesiacmi. Všetko sme napasovali na jeden deň, lebo vacsinou je problém v dátumoch. Všetko sme dali na konkrétny dátum, aj návrh do ORSR s tým dátumom sme mali.
*4. navrh na zapis zmien do orsr podava uz novy konatel? Ano.*
*5. a posledna, ktore podpisy musia byt overene a ktore netreba. Vyhlásenie konateľa a podpsiový vzor. Návrh na ORSR. A neviem či aj rozhodnutie jediného spoločníka nemusí (raz som dala tak a raz tak a prešlo oboje.... ).*
*dakujem.

V texte modrým.
Mayo7
08.11.11,18:12
VELMI PEKNE TI DAKUJEM.
zk24
08.11.11,18:14
Ešte doplním, že keďže máš aj zmenu sídla budeš potrebovať súhlas vlastníka nehnuteľnosti so zriadením sídla alebo nájomnú zmluvu...*
Mayo7
08.11.11,18:33
predsa este jedna otazka ma napadla..
prave pisem vyhlasenie jedineho spolocnika.. uvadza sa tam uz nove sidlo firmy ci stare? lebo sa tam odvolavam na novu zakl.listinu, kde uz je uvedene nove (aj ked v ORSR este samozrejme neni).
a novy konatel ma splnocnuje na podanie navrhu na zmenu v OR /na splnomocnenie pisem za ma ako konatel firmy XXX splnomocnuje. /znova ta ista dilema - sidlo nove ci stare sa uvadza?).
to iste aj v zmluve o prevode obch.podielu, predava sa podiel firmy /stare sidlo ci nove?/
dakujem. to su uz fakt posledne otazky :)
Mayo7
08.11.11,20:21
prosim, pozna niekto odpoved na moje posledne otazky, ohladom sidla /stare ci nove/?
potrebujem to dost surne.
dakujem.
zk24
08.11.11,20:39
Idem sa pozrieť ako som to robila. mam to na druhom PC.
zk24
08.11.11,20:54
ja tam sidlo nespominam vobec... takéto vyhlásenei som podávala ja
Mayo7
08.11.11,21:03
Ak tam nie je potrebné uvádzať sídlo firmy a prešlo ti to, tak je to potom OK. Spravím to tak isto.
Ešte raz veľmi pekne ďakujem za pomoc.
zk24
08.11.11,21:04
Ak tam nie je potrebné uvádzať sídlo firmy a prešlo ti to, tak je to potom OK. Spravím to tak isto.
Ešte raz veľmi pekne ďakujem za pomoc.

Prešlo mi to na prvý krát. Nemas za co.
sroservis
09.11.11,11:23
Vo všetkých listinách uvádzate staré sídlo. Výnimku tvorí tá časť rozhodnutia jediného spoločníka, kde hovoríte o zmene sídla na "nové" sídlo a úplné znenie zakladateľskej listiny, ktoré má reflektovať stav po všetkých zmenách (nový spoločník, nové sídlo).
Zápis zmeny sídla do obchodného registra má konštitutívne účinky, t.j. až dokiaľ nie je zmena zapísaná v obch. registri, mali by ste používať staré sídlo.

Ešte k tým dokladom, hlavne nezabudnite overiť oba podpisy na zmluve o prevode OP. Pekný deň.
Economic
09.11.11,15:34
Snáď doplním na potrebu vety do zmluvy o prevode OP : o pristúpení nového spoločníka k zakladajúcemu dokumentu spoločnosti. Inak presne platí tak, ako uvádza Sroservis.