drobny trupik
29.04.14,08:43
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť:
začala som teraz v priebehu roka viesť účtovníctvo jednej s.r.o. a čiastočne kontrolujem správnosť účtovania aj za rok 2013, lebo majú odklad daňového priznania, takže ak by bola nejaká chyba tak sa to dá ešte opraviť a neviem či je správne zaúčtovaný takýto prípad.
Dotyčná s.r.o. predáva tovar. Predchádzajúca účtovníčka účtovala nákup tovaru spôsobom B, čiže všetky dodávateľské fa dávala priamo do 504, ale aj dopravu do 504 alebo do 518, podľa toho či suma za dopravu bola PFA s tovarom alebo samostatne. Keď bola s tovarom tak dala na 504 a keď samostatne tak dala na 518. Na konci roka urobil podnikateľ inventúru na sklade a dal účtovníčke stav inventúry - čiže stav zásob na sklade ku 31.12.2013 v sume skladovej ceny.( poznámka: u podnikateľa sa skladová cena nerovná nákupnej cene za tovar) podnikateľ ma v skladovej cene započítané: nákupná cena za tovar + prepočítané náklady spojené s dopravou ( buď vlastnou alebo externou) + amortizáciu paliet ( čiže paletu pod tovarom pri prevoze nakúpi za 10 eur a predá naspäť dodávateľovi za 9 eur, ktoré tiež účtovala do 504). Účtovníčka tú sumu inventúry v skladových cenách vytiahla z 504, kde reálne by mala ostať nákupná cena tovaru vyfakturovaného na VFA a zaúčtovaného do 604.Podľa mňa tým, že dal hodnotu skladu v skladovej cene, tak si vlastne vytiahol z nákladov sumu dopravy ( či už vlastnú ( veď naftu má v 518) alebo externú, a aj amortizáciu paliet, čoby podľa mňa malo ostať v nákladoch).V tom prípade by ostali náklady vyššie a znížil by sa základ dane. Moja otázka znie:
1. Má sa doprava účtovať do 504 alebo do 518 .je rozdiel či je na fa s tovarom alebo samostatne?
2.V akej cene má podnikateľ dať stav zásob na konci roka v inventúre? V nákupnej cene tovaru alebo skladovej cene? ( príklad cena nákupu 1eur a skladová cena 1,15 eur )
3.Ak má podnikateľ program skladovej evidencie, akú má mať cenu tovaru na skladovú kartu?
možnosť 1 - nákupná je rovnaká so skladovou(podľa PFA)
možnosť 2 - nákupná je podľa PFA za tovar a skladová je aj s dopravou a amortizáciou, prípadne inými nákladmi? a čo s naftou, ak si bol po tovar sám?ostáva v 518?
je možnosť obidvoch prípadov evidencie skladu, s tým že pri možnosti 1. si dá vyššiu maržu pri predaji a pri možnosti 2. bude marža nižšia keďže už v skladovej cene má čiastočne započítané náklady?Čo je výhodnejšie?
Možno som sa rozpísala ale kratšie sa nedá môj prípad vysvetliť a verím že mi niekto pomôže z tejto šlamastiky sa dostať zákonom povoleným spôsobom.
Prosím o skorú odpoveď aby som to vedela ako ďalej účtovať.
maped
29.04.14,06:53
Tovar na sklade sa eviduje v jeho obstarávacej (nákupnej cene), ak je dodanie tovaru spojené s dopravou, započíta sa doprava do ceny tovaru.
drobny trupik
29.04.14,06:57
Prosím ťa a tá doprava sa započíta do ceny tovaru na sklade, alebo do ceny pri predaj? mne ide hlavne o to, v akej cene dať inventúru pre vytiahnutie z 504. či v čisto nákupných cenách za tovar alebo v cene aj s tou dopravou.
AdrianaA
29.04.14,07:00
1. Doprava ide na 504 pokiaľ súvisí s obstaraním tovaru.
2. v skladovej. Príjem tovaru má byť v obstarávacích cenách ( tovar+doprava+ostatné obst.náklady).
3. v sklade má byť cena tovaru+ obstarávanie. Príjem na 504 v účtovníctve musí byť totožný s príjmom na skladových kartách !
Palety by som evidovala zvlášť na analytike 504 a zvlášť aj na skladovej karte
Nafta, ak bol pre tovar sám nevstupuje do obstarávacích nákladov. Ostáva na 501.
Sklad má niekoľko možností prepočítania skladových cien: aritmetický priemer ( asi najčastejší spôsob ), FIFO.. Pri pohyboch na sklade sa cena spriemeruje a vyskladňuješ už v tejto spriemerovanej cene. Akú maržu si zvolíte je Vaša vec. Hlavne nech sa predáva :). Na konci roka sa urobí inventúra. Tu sa zistí množstvo tovaru a aj cena podľa skladových kariet. Uvedenú sumu odmínusuješ z 504 a prehodíš na 132 tovar na sklade. V nasledujúcom roku urobíš mínus zo 132 a presunieš na 504.
maped
29.04.14,07:02
do kalkulácie ceny sa zahŕňajú priame náklady na prepravu
drobny trupik
29.04.14,07:15
Ďakujem, ale neviem či ten podnikateľ si kalkuluje správne cenu do skladu, keď na fa má cenu tovaru( bez dopravy lebo si chodí po tovar sám) a on si do skladovej ceny pripočítavá pomernú časť nákladov za spotrebovanú naftu a v takej cene dáva do inventúry, ktorú potom vyťahuje z 504. podľa mňa by v takomto prípade mala byť skladová cena rovnaká ako nákupná ( bez vedľajších nákladov) a v takej sume vytiahnuť. alebo sa mýlim?
drobny trupik
29.04.14,07:16
A napríklad si aj do ceny skladovej pripočítavá amortizáciu paliet, čiže rozdiel medzi nákupom palety a predajom naspäť dodávateľovi.Nemalo by to ostať v nákladoch?
drobny trupik
29.04.14,07:18
ide mi o to, že ak má zle kalkulované ceny, čiže v nesprávnej sume na sklade, automaticky má sumu inventúry oveľa vyššiu a zbytočne veľa vyťahuje z 504 a tým si zbytočne zvyšuje základ dane.
drobny trupik
29.04.14,07:24
A ak tá preprava priamo nesúvisí s tovarom? má len PFA za prepravu za vrátenie paliet?ide to do 518?
AdrianaA
29.04.14,07:25
Nerozumiem, čo pod pojmom amortizácia konkrétne myslíte.
drobny trupik
29.04.14,07:26
A čo s dopravou na PFA za vrátené palety? ide na 518, čiže sa to berie ako služba?
drobny trupik
29.04.14,07:30
No ten podnikateľ mi to vysvetlil tak, že dodávateľ mu pri dodávke tovaru vyfakturuje na spoločnej faktúre s tovarom aj zálohu za palety napríklad 10 eur/ks, na ktorých je ten tovar pri prevoze uložený a on keď tovar predá tak vystaví dodávateľovi VFA v cene 9 eur / ks ( poprípade dostane od dodávateľa dobropis) na palety.A že každý dodávateľ si vlastne takýmto spôsobom stiahne akúsi amortizáciu paliet, čiže opotrebenie, ktorú musí znášať podnikateľ.
AdrianaA
29.04.14,07:31
Ak chcete pripočítam k ON aj naftu, tak by som ju rozúčtovala na 504 ( súvisiacu s tovarom ) a zvyšok na 501. Niektoré programy na evidenciu skladu umožňuje pridávať ON k tovaru dodatočne. Napr. ak v priebehu mesiaca príjmete tovar na sklad a o pár dní príde fa. za dopravu, tak pridáte náklad k príjmu tovaru a dáte prepočítať skladovú kartu. Toto by sa dalo robiť aj u vás, len to treba ustriehnuť. Napr. na konci mesiaca si vždy vypýtajte zoznam príjmu na sklad s ON a skontrolujte podľa učto. Pri predaji sa zo skladu odpisuje v predajných cenách ( tovar+ ON)
drobny trupik
29.04.14,07:39
Ale musí ísť tá nafta do skladovej ceny tovaru?nenavyšuje sa zbytočne tá cena, ktorá sa potom vytiahne z 504, keď by mohla ostať v nákladoch? ja viem že ju prakticky dostanem do nákladov v ďalšom roku keď ten tovar predám, ale keď v danom roku vychádza vysoký základ dane, tak ak by skladová cena bola bez tej nafty, tak by sa menej vytiahlo a znížil by sa základ dane.
AdrianaA
29.04.14,07:57
Nie , nafta sa obvykle nezahrňa do ON. Dáva sa priamo na 501. Pozri účtovné postupy PU §22,23 a 43.
AdrianaA
29.04.14,08:01
Starý rok nechaj už tak. Veď zodpovedná zato nie si. Daj si do poriadku aktuálny rok,lebo sa z toho nevyhrabeš :)
drobny trupik
29.04.14,08:16
Áno máš pravdu, zodpovedná nie som, ale podnikateľ mi dal príkaz to prekontrolovať, či náhodou nenájdem niekde chybu, aby sa to opravilo. a ak ho na to, že má zle kalkulované ceny neupozorním, tak zbytočne zaplatí daň z príjmu. Lebo ak by tá nafta a amortizácia paliet ( rozdiel PFA-VFA) nemusela byť v skladovej cene, tak by si vlastne o dosť hodne ponížil sumu inventúry a tým menej vytiahol z 504 a tým znížil základ dane a zaplatil nižšiu daň. on má odklad daňového priznania, takže čisto teoreticky by sa to dalo ešte opraviť.
Ak by prekontroloval všetky skladové ceny, čiže do skladovej ceny by dal len nákupnú cenu podľa PFA ( ak má vlastnú dopravu) tak by sa cena inventúry znížila, čo by mu určite pomohlo. lebo počítam že on má takto zle kalkulované ceny asi všetky.on je totiž taký svojrázny, a nikto nemá pravdu iba on, a ja ho potrebujem presvedčiť, že svojou tvrdohlavosťou prichádza zbytočne o peniaze.
tak ťa poprosím ešte raz - Do ceny skladovej zahŕňam len ON ( priame náklady za prepravu), ak po tovar chodí sám, tak do skladovej ceny tá nafta nejde, dá len cenu za tovar. a tú cenu vytiahne z 504 pri inventúre. prosím o potvrdenie či je to tak a či tomu správne rozumiem. A aby som ho na to upozornila čím skôr, aby si opravil skladové ceny a dal to čím skôr do poriadku aj tento rok, lebo zase na konci roka budem šalieť.Ďakujem pekne za ochotu pomôcť.