*monika*
29.04.14,10:02
Dobry den, pisem za otca. V roku 2008 spachal trestny cin - utok a ublizenie na blizku osobu, prihlasil sa sam na policii, podpisal dohodu o vine a treste a bol pravoplatne odsudeny na 42 mesiacov. Kedze vo vazbe bol vzorovy, bol podmienecne prepusteny zaciatkom septebra 2010. (cize pred necelymi styrmi rokmi) s podmienkou na 3 roky. Podmienka mu uz uplynula.
Odvtedy vedie riadny zivot, ale kedze ma problem pri hladani zamestnania (nieleze ma po 50ke, ale ma aj vypis v registri) chcel by si dat zahladit trest.
Pozeram ale parafraf 92 a 93 trestneho zakona a nerozumiem odstavcu:
(4) Doba uvedená v odseku 1 sa v prípade, že sa
u podmienečne prepusteného a podmienečne prepusteného
s dohľadom má za to, že trest bol vykonaný
dňom, keď odsúdený bol podmienečne prepustený,
spravuje dĺžkou skutočného výkonu trestu. Ak bol
trest zmiernený rozhodnutím prezidenta Slovenskej republiky,
spravuje sa dĺžkou trestu takto zmierneného.

Moze mi prosim niekto po lopate vysvetlit, kedy si moze poziadat o zahladenie a ci to je este skoro a nebude mu to umoznene?
A hlavne, co skuma sud, ako zisti, ci vedie slusny a vzorny zivot? Vypovedami svedkov? Otec sice momentalne pracuje ale vyzera to tak, ze ho coskoro prepustia a zase to zacne odznova.
Zije sam, pred ani po tomto treste nemal absolutne ziadne potycky so zakonom, v podstate islo vtedy o skrat pod vplyvom alkoholu (vo vazbe dobrovolne absolvoval protialkoholicku liecbu)
Vie mi prosim niekto polopate vysvetlit kedy moze poziadat o zahladenie tak, aby mu bolo vyhovene a co k tomu potrebuje?
Dakujem za kazdu radu.